Wydanie jalbreaku dla iOS 8 wywołało niesamowite ożywienie w Cydii – trafiły tam dziesiątki nowych narzędzi, które w rozmaity sposób modyfikują działanie mobilnego systemu Apple’a. Choć niedawno na appManiaKu pojawił się wykaz nowych aplikacji powstałych z myślą o najnowszych iPhone’ach oraz iOS-ie 8, od tego czasu stworzono wiele innych pozycji, które również są godne uwagi.
SafariRefresh – odświeżanie strony dzięki pull to refresh
Narzędzie wprowadzające tę funkcjonalność od zawsze było bardzo popularne pośród użytkowników iOS-a, a teraz jest ono dostępne także dla iOS-a 8. SafariRefresh wprowadza bowiem możliwość odświeżania strony poprzez przeciągnięcie jej ekranu w dół. Dodatek będzie aktywny od razu po zainstalowaniu, więc żadna dodatkowa konfiguracja nie jest wymagana. Korzystanie z tego narzędzia w znaczny sposób uprzyjemnia korzystanie z przeglądarki Apple’a.
Spis treści
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
NoOrientationStatus – usuwanie ikony autorotacji z belki informacyjnej
Nie wiem jak wy, ale ja wychodzę, z założenia, że im mniej ikonek na pasku informacyjnym, tym lepiej. A jako że bardzo często korzystam z blokady rotacji ekranu, długo musiałem przyzwyczajać się do tej ikonki obok baterii. Oczywiście tak być nie musi i można skorzystać z narzędzia NoOrientationStatus, które sprawia, że mimo aktywnej blokady rotacji ikona tej funkcji nie jest wyświetlana na belce informacyjnej. Narzędzie nie ma żadnych ustawień, więc instalacja jest tożsama z aktywacją.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
AllBoardPass – używanie alternatywnych klawiatur podczas wprowadzania hasła
Niedawno zaprezentowaliśmy wam 8 alternatywnych klawiatur dla iOS 8 z App Store, jednak nawet jeżeli z takowej się korzysta, gdy trzeba gdzieś wprowadzić hasło, system zawsze wyświetla klawiaturę Apple’a bez możliwości zamiany jej na klawiaturę zewnętrzną (co, mając na uwadze bezpieczeństwo użytkownikiem wydaje się być dość rozsądnym rozwiązaniem). Jeżeli natomiast masz usilną potrzebę korzystania z zewnętrznej klawiatury wprowadzając jakieś hasło, to musisz zainstalować AllBoardPass – wówczas ograniczenie nałożone przez Apple’a przestanie obowiązywać.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
SendDelay – opóźnienie wysyłania wiadomości
O tej aplikacji pisałem kilka dni temu, ale to oczywiście nie sprawia, że nie powinno się o niej wspomnieć jeszcze raz. SendDelay jest idealnym lekarstwem na gapiostwo energicznych użytkowników, którzy często chcieliby zatrzymać wysyłanie SMS-a, a iOS takiej możliwości nie oferuje. Po zainstalowaniu SendDelay sprawisz, że gdy skomponujesz już wiadomość i naciśniesz OK w celu jej wysłania, system zacznie odliczać określoną, zdefiniowaną wcześniej przez ciebie liczbę sekund, a ty w tym czasie będziesz mógł nacisnąć STOP w celu przerwania wysyłania. Gdy jednak określony czas upłynie, wiadomość zostanie automatycznie wysłana.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
RecentFacebook – wyświetlanie wszystkich aktywności na Facebooku
Gdy normalnie korzystasz z Facebooka w iPhonie, wszystko, co widzisz na ekranie, to aktywności oznaczone jako Najważniejsze, mimo że wszystkich aktywności napływających od twoich znajomych jest znacznie więcej. Jeżeli nie chcesz omijać żadnych zdarzeń, musisz wejść w panel dodatkowych opcji i wybrać, że chcesz uzyskać dostęp do wszystkich zdarzeń. Jest to dosyć męczące zachowanie, zwłaszcza, że można je zastąpić instalacją jednego narzędzia – RecentFacebook – które sprawi, że widok wszystkich aktywności będzie w aplikacji domyślny.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Slide2Kill8 Lite – ekspresowe wyłączanie działających w tle aplikacji
Niektórzy mają nawyk wywoływania ekranu multitaskingu i dodatkowo wyłączają nieużywane już aplikacje w celu zwiększenia wolnej pamięci RAM. Oczywiście jeżeli ktoś naprawdę wie jak działa multitasking w systemie Apple’a, to nie usuwa tych aktywnych w tle aplikacji, ale – wiadomo – przyzwyczajenia są różne. Jeżeli natomiast należysz do grona tych pierwszych użytkowników, którzy mają usilną potrzebę wyłączania nieużywanych już aplikacji, dobrze będzie jeżeli zainstalujesz narzędzie Slide2Kill8 Lite. Po jego ściągnięciu nie będziesz musiał wyłączać każdej aplikacji z osobna – wystarczy, że przesuniesz w górę okno home screena, które jest zawsze pierwsze z lewej, a to spowoduje powyłączanie wszystkich innych aplikacji.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
DoubleCheck – upewnianie się o właściwym odbiorcy wiadomości
Jeżeli zdarza ci się wysyłać SMS-y nie do tych odbiorców, co trzeba, to od niedawna w Cydii dostępne jest fantastyczne narzędzie o nazwie DoubleCheck, które w sprytny sposób zaznacza, do kogo komponowana jest aktualna treść. Jej zadaniem jest bowiem wyświetlanie w polu tekstowym napisu „Wiadomość do <nazwa kontaktu>”, co sprawia, że zanim zaczniesz wprowadzać tekst, być może zreflektujesz się do kogo piszesz i w razie czego zaniechasz działania.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
NoLiveClock – unieruchomienie ikony aplikacji Zegar
Kiedyś kombinowano, aby „ożywić” ikonę zegara iOS-a w taki sposób, aby prezentowała ona aktualną godzinę, podobnie zresztą było z Pogoda. W iOS 7 Apple sprawił jednak, że jego zegar wreszcie ruszył. Jeżeli nie potrzebujesz takiej funkcjonalności i wydaje ci się, że konsumuje ona za dużo zasobów telefonu – możesz ją dezaktywować. W tym celu zainstaluj narzędzie NoLiveClock, które sprawi, że ikona Zegara się po prostu zatrzyma.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Roomy – więcej miejsca na powiadomienia
Osobiście nigdy nie miałem sytuacji, że na ekranie blokady było tyle powiadomień, iż trzeba było je przewijać. Natomiast wyobrażam sobie, że są tacy, którzy mogą mieć z tym problem i to właśnie dla takich osób powstało narzędzie Roomy. Jego zadaniem jest wprowadzanie na ekranie blokady nieznacznych modyfikacji, dzięki którym jest więcej miejsca na powiadomienia z aplikacji. Roomy współpracuje zarówno ze starszymi iPhone’ami, jak i szóstkami.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
WhatsApp Read Receipt Disabler – wyłączenie informowania o odczytaniu wiadomości w WhatsAppie
Ostatnio w WhatsApp Messengerze pojawił się dodatkowy status wysłanych wiadomości – odczytane. Trudno ocenić czy jest to istotna funkcjonalność, jednak z pewnością nie każdemu się ona przyda. Jeżeli nie chcesz więc informować twoich rozmówców o tym, że odczytałeś wiadomość (co niejako zobowiązuje do wysłania odpowiedzi), wystarczy zainstalować WhatsApp Read Receipt Disabler i taka informacja nie będzie wysyłana. Oczywiście do poprawnego funkcjonowania tego narzędzia jest wymagane zainstalowanie najnowszej wersji komunikatora.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
NoAlarmVibrate – dezaktywacja wibracji podczas korzystania z udzika
Domyślnie w iOS-ie jest tak, że gdy wybije budzikowa godzina zero, nie tylko odtwarzany jest głośny dźwięk, ale towarzyszą temu zachowaniu również wibracje. I owszem, zwiększają one skuteczność budzika, jednak sytuacja się komplikuje jeżeli telefon leży na biurku o niewielkiej powierzchni i jest bardzo prawdopodobne, że pod wpływem drgań spadnie na podłogę. Aby więc ustrzec się przed takimi zachowaniami, wystarczy zainstalować narzędzie NoAlarmVibrate, które permanentnie pozbawi budzik wibracji. Oczywiście, aby go przywrócić, należy NoAlarmVibrate z Cydii usunąć.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
SafeAlarm – predefiniowany poziom głośności budzika
Skoro już jesteśmy przy budziku, warto wspomnieć o nowym narzędziu SafeAlarm, dzięki któremu można odgórnie ustawić poziom głośności dla wszystkich alarmów. Jest to szczególnie istotna funkcjonalność, ponieważ jeżeli zapomni się zredukować głośność sygnału do interesującego nas poziomu, to budzik będzie dzwonił albo za cicho, albo za głośno. Po zainstalowaniu SafeAlarm należy wejść w ustawienia i określić interesujący nas poziom głośności.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
VolumeNotifier – dźwięk towarzyszący przełączaniu głośności
Przełączając głośność w iPhonie czy iPadzie, jeżeli nie do końca jesteśmy obyci z zachowaniami iOS-a, nie wiemy jako poziom osiągniemy dopóki nie zostanie odtworzony jakiś dźwięk. Tak wcale nie musi być. Możesz sprawić, że przełączaniu między kolejnymi poziomami głośności towarzyszyć będzie charakterystyczny dźwięk, którego do czasów Yosemite’a mogli słyszeć użytkownicy systemu OS X.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
CallConnect – wibrowanie po nawiązaniu połączenia głosowego
Czasami gdy wykonujemy połączenie głosowe, zdarza się, że rozmówca nie ma w nawyku mówić czegoś w stylu „halo”, co jest dla nas sygnałem, że połączenie zostało nawiązane. Aby więc ułatwić nam rozmowy, w Cydii pojawiło się narzędzie CallConnect, które sprawia, że gdy w momencie wykonywania połączenia osoba po drugiej stronie odbierze telefon, my zostaniemy o tej akcji powiadomieni krótką wibracją.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
NoTouchCancelReply – koniec z przypadkowym wyłączaniem okna szybkiej odpowiedzi
Jeżeli korzystasz z funkcji szybkich odpowiedzi na iOS 8, to pewnie doskonale jest ci znana sytuacja, gdy przez przypadek naciśniesz szare, rozmyte pole, co powoduje zniknięcie okna szybkiej odpowiedzi, więc musisz wejść ponownie w Wiadomości i rozpocząć tworzenie odpowiedzi. Oczywiście nie musi tak być i jeżeli chcesz ustrzec się przed przypadkowym wyłączeniem interesującego nas okna, zainstaluj narzędzie NoTouchCancelReply.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Poprzednie zestawienia
A jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się z poprzednimi zestawieniami aplikacji z Cydii, to możecie skorzystać z poniższych odnośników aby nadrobić stratę.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.