Pora na ostatnie w tym roku zestawienie ciekawych i użytecznych aplikacji z Cydii. A warto się przyjrzeć powstałym ostatnio narzędziom dla odblokowanego iOS-a, ponieważ wiele nowych pozycji jest bardzo oryginalnych i użytecznych.
Spis treści
Archer – więcej gestów multitouch
Narzędzi jak Archer w Cydii jest wiele – ich zadaniem jest wyposażenie iOS-a w obsługę dodatkowych gestów multitouch, przyspieszających pracę z systemem. Dzięki Archer uzyskasz szybki dostęp do ekranu multitaskingu, z łatwością przełączysz między uruchomionymi aplikacjami, będziesz mógł szybciej blokować urządzenie lub opuszczać ekran aktualnie działającego programu.
Cena: 1,88 dolara, repo: BigBoss.
Pyx – zmiana animacji okna multitaskingu
Pyx ożywia nieco okno multitaskingu, a w zasadzie proces jego wywoływania. Dzięki temu narzędziu sprawisz, że pojawianiu się ekranu multitaskingu będzie towarzyszyć jedna z dziewięciu przygotowanych przez dewelopera animacji. Niektóre z nich, szczególnie obracanie okienek zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wygląda naprawdę fajnie. Wymagany iOS 8.
Cena: 0,99 dolara, repo: BigBoss.
Automa – lepsza kontrola nad uciążliwymi komunikatami
Mobilny system Apple’a bardzo często zasypuje użytkownika irracjonalnymi komunikatami, jak na przykład ten o tym, że warto włączyć Wi-Fi aby poprawić usługi lokalizacji. Jeżeli chciałbyś się ich raz na zawsze pozbyć, zainstaluj narzędzie Automa. Jego zadaniem jest zapamiętywać nasze odpowiedzi na konkretne zapytania systemu, dzięki czemu nie będziemy więcej nimi irytowani. podczas wybierania odpowiedzi do zapamiętania (trzeba wtedy przytrzymać dany przycisk) można określić, aby wybór został zapamiętany dla każdej aplikacji jeżeli pojawia się w niej taki komunikat lub można ustawić, aby mimo wszystko banner dalej sie pojawiał, a Automa będzie na niego odpowiadać.
Cena: 1,99 dolara, repo: BigBoss.
Centrum – centrum powiadomień na iPadzie jak z OS X Yosemite
Centrum powiadomień i ekran Dzisiaj w systemie OS X Yosemite wygląda naprawdę świetnie – jest to bardzo elegancki element, wysuwany z prawej strony ekranu, na którym zawarte są wszystkie najistotniejsze informacje. Taki sam pasek można uzyskać na iPadzie – zamiast zsuwanego ekranu – i tym celu wystarczy zainstalować narzędzie Centrum. Przewaga tego dodatku nad Yosemite’em polega na tym, że tutaj można określić z której strony pasek ma być wysuwany: z lewej bądź z prawej.
Cena: 0,99 dolara, repo: BigBoss.
AppelLocker – zabezpieczanie aplikacji systemem rozpoznawania twarzy
Jeżeli tradycyjne metody blokady dostępu do aplikacji znudziły ci się, to spróbuj czegoś nowego – blokowania przy użyciu systemu rozpoznawania twarzy. W tym celu należy zainstalować narzędzie AppelLocker (do tego wymagana jest instalacja Appellancy), aby z takiej funkcjonalności korzystać. Jeżeli twarz zostanie rozpoznana – dostęp do aplikacji zostanie udzielony. Jeżeli nie – dostępu nie będzie. A jeżeli z jakichś powodów trzy razy pod rząd twoja twarz nie zostanie rozpoznana, będziesz mógł ratować się ustawionym wcześniej PIN-em.
Cena: 2,98 dolara (Appellancy – 1,99 dolara + 0,99 AppelLocker), repo: BigBoss.
Acapella – nowy sposób kontrolowania odtwarzania muzyki
Autor narzędzia Acapella doszedł do wniosku, że standardowy sposób zarządzania odtwarzaniem jest zbyt nudny, więc zaproponował swoje rozwiązanie. Dzięki Acapella: chcąc zatrzymać lub wznowić odtwarzanie trzeba nacisnąć na tytule utworu, chcąc zwiększyć lub zmniejszyć poziom głośności trzeba nacisnąć po lewej lub po prawej stronie nazwy utworu, chcąc przewinąć dany utwór należy przesunąć palcem wzdłuż jego tytułu i tak dalej – gestów jest znacznie więcej. Instalując to narzędzie sprawisz, że znikną standardowe przyciski kontrolujące odtwarzanie, więc zastanów się dwa razy nim sięgniesz po Acapella – korzystanie z tego narzędzia będzie wymagało zmiany przyzwyczajeń.
Cena: 2 dolary, repo: BigBoss.
Dim – ciemniejszy ekran, niż Apple pozwala
W iOS-ie nie ma najmniejszego problemu z regulacją jasności ekranu. Schody pojawiają się wtedy, gdy chce się osiągnąć poziomy, na które Apple nie pozwala. A jako że jaśniej niż iOS pozwala zrobić się nie da, można próbować ze ściemnianiem, a to zaś umożliwia narzędzie o nazwie Dim. Jego zadanie polega na nałożeniu specjalnego filtru na wyświetlane treści, co sprawia, że ekran jest znacznie ciemniejszy i – w przypadku kompletnego braku oświetlenia otoczenia – znacznie mniej razi w oczy. Oczywiście stosując go należy systemowo zmniejszyć natężenie jasności do minimum.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
CameraTweak 3 – więcej funkcji w systemowym Aparacie
Aplikacji uzupełniających systemowy Aparat w Cydii nie brakuje, ale mało która oferuje tak kompleksowy pakiet nowości jak CameraTweak 3. To narzędzie dodaje: funkcję time lapse, pozwala zarządzać rozdzleiczością zdjęć, pozwala zarządzać liczbą klatek na sekundę, pozwala zarządzać ISO, szybkością migawki i kilkoma innymi parametrami. Od razu po zainstalowaniu CameraTweak 3 będziemy się czuć dosyć obco patrząc na interfejs Aparatu, ale – zapewniam – szybko można się do tego przyzwyczaić. CameraTweak 3 do poprawnego funkcjonowania wymaga iOS-a 8.
Cena: 1,49 dolara, repo: BigBoss.
Mail Labeler – lepsze oznaczanie skrzynek w aplikacji Mail
Jeżeli korzysta się z więcej niż jednej skrzynki podpiętej do aplikacji Mail, to może być problem z szybką identyfikacją, który mail na które konto został wysłany. Aby ułatwić to rozpoznawanie, powstało narzędzie Mail Labeler. Jego zadaniem jest oznaczanie kolorami wszystkich odebranych maili. Przykładowo wiadomości ze skrzynki X będą oznaczane na żółto, a ze skrzynki Y na zielono. W ustawieniach można określić jaki kolor jakiej skrzynce ma być przypisany. Dobrze jest ustawić w miarę pastelowe barwy, aby nie kłuły w oczy.
Cena: 0,99, repo: BigBoss.
Prettier Banners – zdjęcia nadawców wiadomości w powiadomieniach
Jeżeli chciałbyś nieco urozmaicić systemowe powiadomienia, szczególnie te dotyczące iMessage i SMS-ów, to poznaj aplikację Prettier Banners. Jej zadaniem jest wyświetlanie przy każdym powiadomieniu z aplikacji Wiadomości zdjęcia osoby, która przesyła nam SMS-a czy iMessage. Oczywiście aby zdjęcia były wyświetlane, najpierw należy je odpowiednio przypisać kontaktom poprzez systemową aplikację Kontakty.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Safari No Bar Fullscreen – usunięcie belki informacyjnej z pełnoekranowego wyświetlania stron w Safari
W iOS 7 Apple bardzo odświeżył przeglądarkę Safari, wyposażając ją np. w funkcję inteligentnego ukrywania pola adresu i paska nawigacyjnego. Niestety, podczas przeglądania wciąż widoczna jest zmniejszona belka z adresem oraz – oczywiście – belka informacyjna, a to zabiera niemal centymetr widoku na ekranie iPhone’a 5. Jeżeli więc chciałbyś jeszcze bardziej zwiększyć widok stron w Safari, poprzez właśnie usunięcie widoku belki informacyjnej, to zainstaluj Safari No Bar Fullscreen. Belka nie będzie widoczna zarówno w trybie pionowym, jak i poziomym.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
NoUpdateHistory – usunięcie historii zaktualizowanych aplikacji
Od dłuższego czasu w aplikacji App Store, tuż pod dostępnymi aktualizacjami, wyświetlana jest historia ostatnio zaktualizowanych aplikacji. Najprawdopodobniej w ten sposób Apple postanowił wypełnić białe pole jakimikolwiek informacjami, które – nie oszukujmy się – najistotniejsze nie są. Jeżeli więc chciałbyś się ich pozbyć, wystarczy zainstalować drobne narzędzie NoUpdateHistory, które natychmiast pozbawi kartę Uaktualnienia informacji o ostatnio zaktualizowanych aplikacjach.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Disable iOS Swipe Back – wyłączenie powracania do poprzednich stron poprzez przesunięcie
Aby ułatwić nawigację po iOS-ie, Apple wprowadził specjalną funkcję, która pozwala cofać się do poprzednich okien poprzez przesunięcie palcem z lewej krawędzi ekranu do środka. Jeżeli ktoś przywyknie do stosowania takiego gestu, to z czasem jego obecność okazuje się być nieoceniona. Jednak jeżeli komuś on bardziej przeszkadza niż pomaga, to w takiej sytuacji warto zainstalować Disable iOS Swipe Back, ponieważ narzędzie to od razu wyłącza opisywaną funkcję.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
noupsidedown – wyłączenie wyświetlania ekranu do góry nogami na iPhonie 6 Plus
Kolejną funkcją iOS-a 8 (doskwierającą właścicielom iPhone’ów 6 Plus), której obecność jest kwestią dyskusyjną, a nie można jej wyłączyć, jest skrajna autorotacja ekranu o 180 stopni. Jak obrazuje załączone wideo, takie zachowanie w określonych sytuacjach również może nieźle zdenerwować. Dlatego aby tę wątpliwie przydatną funkcję wyłączyć, można zainstalować noupsidedown.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
UnlockCounter – wyświetlanie liczby odblokowań urządzenia
Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, jak często w ciągu dnia odblokowujesz swojego iPhone’a lub iPada? Jeżeli nie, to naprawdę polecam się nad tą kwestią zastanowić, oczywiście z pomocą odpowiedniego narzędzia – UnlockCountera. Jego zadaniem jest zliczanie wszystkich odblokowań urządzenia, a następnie, w ustawieniach narzędzia, można sprawdzić ile w którym dniu było odblokowań oraz o jakich konkretnie godzinach. O ile korzystanie z takiego dodatku dla nas może być dosyć ciekawe o tyle można też sprawdzić, czy przypadkiem nie miały miejsce odblokowania wykonane przez kogoś innego.
Poprzednie zestawienia
A jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się z poprzednimi zestawieniami aplikacji z Cydii, to możecie skorzystać z poniższych odnośników aby nadrobić stratę.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.