Na łamach appManiaKa już nieraz pojawiały się zestawienia odtwarzaczy filmowych dla Androida, za to nie powstało ani jedno takie zestawienie z aplikacjami dla iOS-a. Postanowiłem nadrobić tę stratę, wybierając sześć – moim zdaniem – najlepszych odtwarzaczy wideo dla iOS-a dostępnych w App Store.
Media Player – PlayerXtreme HD
Do grona tych bardziej rozpoznawalnych odtwarzaczy wideo dla iOS-a bezsprzecznie należy PlayerXtreme HD. I w zasadzie nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jeżeli chodzi o funkcjonalność, to nie odstaje on niczym od konkurencji, jest przyjemny w obsłudze i często się go aktualizuje.
Aplikacja oferuje coś na kształt prostego menedżera plików, co bardzo ułatwia zarządzanie przechowywanymi filmikami. Ponadto znajdziemy w niej wsparcie dla SMB, UPNP, WiFi, możemy uzyskać dostęp do pliku przez przeglądarkę, można zmapować swoją bibliotekę jako dysk przenośny, można transferować wideo między dwoma iPhone’ami przez WiFi, istnieje możliwość odtwarzania napisów (tylko .srt), zwiększenia głośności 12x oraz – co jest dosyć ważne – można zablokować dostęp do zawartości aplikacji kodem, można aktywować tryb gościa i korzystać z funkcji ukrywania folderów.
Choć interfejs PlayerXtreme’a nie należy do najładniejszych, odtwarzacz działa bez najmniejszych zastrzeżeń. Spora część funkcji opisanych wyżej dostępna jest po wcześniejszym ich wykupieniu poprzez mikropłatności, jednak aplikacja w wersji podstawowej (czyli bezpłatnej) oferuje wszystko co niezbędne do odtwarzania. Dobrze działa zarówno na iPhone’ach, jak i iPadach.
OPlayer Lite/OPlayer HD Lite
Drugą aplikacją, którą również można zaliczyć do tych lepszych jeżeli chodzi o odtwarzanie wideo, jest OPlayer. Aplikacja ta oferuje szereg użytecznych funkcji, które uprzyjemniają oglądanie filmów.
OPlayer przede wszystkim odtwarza wideo nie dokonując konwertowania, obsługując przy tym bardzo długą listę formatów. Ponadto znajdziemy tu takie smaczki jak łatwe wgrywanie multimediów przez USB, udostępnianie przez Wi-Fi, pracę w trybie FTP, wsparcie dla Dropboxa i prosty menedżer plików. Bardzo fajnym dodatkiem jest to, że gdy synchronizujesz iPhone’a czy iPada przez iTunes, to jeżeli masz aktywną stosowną opcję w OPlayerze, to program zsynchronizuje również zawartość odtwarzacza, czyli wgrane filmy.
Interfejs OPlayera może nie powala, ale ważne, że jest on kompatybilny z iOS 8 i świetnie współpracuje zarówno z najnowszymi iPhone’ami 6, jak i iPadami (nie jest aplikacją uniwersalną – dla iPadów jest wersja HD). Do pobrania bezpłatnie z App Store’a, choć wewnątrz aplikacji można dokonać małych zakupów.
GoodPlayer
Jeżeli chodzi o proste, względnie minimalistyczne aplikacje do odtwarzania filmów, to w takim zestawieniu nie mogło również zabraknąć GoodPlayera. Aplikacja ta idealnie podpasuje tym, którzy cenią sobie minimalizm i użyteczność.
GoodPlayer, za jedyne 3 euro, oferuje szereg użytecznych funkcji, którymi nie zasypuje użytkownika już na ekranie głównym, a oto niektóre z nich: kontrola odtwarzania przy pomocy gestów, wsparcie dla wyjścia TV/VGA Out, obsługa kilku formatów z napisami, obsługa rozszerzeń, dzięki czemu można odtwarzać w GoodPlayerze wideo z innych aplikacji, wsparcie dla streamingu, wbudowany, prosty menedżer plików i wiele innych, a to wszystko z możliwością zahasłowania wybranych folderów.
GoodPlayer jest uniwersalną aplikacją dla iPhone’ów i iPadów, współpracuje z najnowszym sprzętem Apple’a, a jej interfejs jest w pełni spolszczony. W przypadku tej pozycji wszystkie funkcje dostępne są bez konieczności doinstalowywania – dlatego też należy za GoodPlayera zapłacić 2,99 euro.
AVPlayer/AVPlayerHD
AVPlayer jest chyba najładniejszą aplikacją w tym zestawieniu. zestawieniu i dostępna jest w App Store już od kilku lat. Co kryje w sobie ten mały kombajn do odtwarzania filmów?
Poza naprawdę eleganckim i przemyślanym interfejsem (który nie wygląda jakby był przeznaczony dla iOS 6). AVPlayer oferuje odtwarzanie bardzo wielu formatów wideo (w tym oczywiście MKV), pozwala podpinać do filmów napisy (także w .TXT), odtwarza wideo w wysokich rozdzielczościach, pozwala zarządzać kontrastem, saturacją czy jasnością, umożliwia kontrolę prędkości odtwarzania, a pliki do niego można przesyłać zarówno poprzez USB i iTunes’a, jak i Wi-Fi. Wspomniany wcześniej interfejs dostępny jest w języku polskim, jednak – niestety – nie został on jeszcze dopasowany do rozmiarów iPhone’a 6.
Nawigacja po AVPlayerze odbywa się zarówno przy pomocy gestów, jak i odpowiednich przycisków kontrolujących. Autorzy odtwarzacza przygotowali osobne wersje dla iPhone’ów oraz iPadów – obie kosztują po 2,99 euro.
GPlayer
GPlayer jest kolejnym odtwarzaczem, obok którego nie sposób przejśc obojętnie. Za prawie trzy euro oferuje szereg użytecznych funkcji, opakowanych w elegancki, czarno-żółty interfejs.
Aplikacja obsługuje zarówno wiele formatów wideo (w tym oczywiście MKV), wiele formatów audio oraz kilka formatów plików tekstowych z napisami (m.in. .TXT). Ponadto znajdziemy tutaj: synchronizację przez USB, możliwość udostępniania filmu przez Wi-Fi, prosty menedżer plików, dynamiczne menu pozwalające określić parametry odtwarzania, obsługę gestów, wsparcie dla TV Out oraz – o czym pisałem w przypadku OPlayera – możliwość zapisywania w kopii urządzenia na komputerze nie tylko samej aplikacji, ale także jej zawartości.
GPlayer ostatnio był aktualizowany w połowie zeszłego roku, więc oficjalnie nie wspiera iOS-a 8 oraz najnowszych iPhone’ów 6, jednak do tej pory nikt nie uskarżał się na problemy z działaniem odtwarzacza na wspomnianym sprzęcie. Odtwarzacz dostępny jest jako aplikacja uniwersalna i kosztuje – jak wspomniałem – 2,99 euro.
VLC Media Player
Absolutny klasyk jeżeli chodzi o współczesne odtwarzacze multimediów dostępne na rynku, który – niestety – obecnie nie jest dostępny w sklepie Apple’a. Program ten cieszy się ogromną popularnością zarówno na komputerach, jak i smartfonach. Choć wersja VLC dla iOS-a przechodzi różne perturbacje, gdy jest dostępna w App Store, mogę z powodzeniem określić ją najlepszym odtwarzaczem wideo dla iOS-a.
VLC Media Player radzi sobie z odtwarzaniem ogromnej liczby formatów wideo (w tym .MKV), obsługuje wiele ścieżek audio i pozwala odtwarzać filmy z napisami. Oferuje on obsługę streamingu, integruje się z zewnętrznymi urządzeniami Bluetooth oraz z urządzeniami AirPlay. Podczas odtwarzania można zarządzać takimi aspektami jak filtry wideo czy prędkość odtwarzania filmów. Jeżeli chodzi o udostępnianie multimediów, to można korzystać z udostępniania WiFi, Dropboxa czy Google Drive. No i wisieńka na torcie – wsparcie dla 64-bitowych procesorów i obsługa najnowszych urządzeń Apple’a.
Niestety, obecnie (chwilowo) nie jest on dostępny w App Store, jednak stan ten lada moment ma ulec zmianie, warto na bieżąco sprawdzać czy aplikacja z powrotem się pojawiła. VLC używam od kiedy tylko zawitał do App Store’a.
Jak wgrywać wideo do iPhone’a?
Jeżeli jeszcze nie wiesz jak najprościej eksportować wideo z komputera do ulubionego odtwarzacza w iPhonie czy iPadzie – oto co musisz zrobić:
- wgraj aplikację na pokład iPhone’a lub iPada,
- uruchom iTunesa, kliknij swoje urządzenie, wybierz zakładkę Programy i przewiń wyświetlone okno na sam dół,
- wybierz świeżo dodany odtwarzacz (jak na screenie wyżej), naciśnij Dodaj… i wskaż na komputerze film, który chcesz wgrać (+ ewentualny plik z napisami),
- poczekaj na zsynchronizowanie pliku.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.