Wyjaśniając w wielkim skrócie – funkcja Chmura rodzinna pozwala lepiej kontrolować iPhone’y czy iPady używane przez nasze dzieci. Dzięki niej nie tylko będziesz nadzorować zakupy dokonywane w App Store przez swoje pociechy, ale też sprawdzisz położenie ich urządzeń na mapie, podzielisz się z nimi przypomnieniami, udostępnisz im rodzinny kalendarz, w którym – przykładowo – będzie dostępny grafik domowego sprzątania lub utworzysz specjalny, rodzinny album ze zdjęciami, do którego każdy z użytkowników Chmury będzie miał dostęp.
Tak więc jeżeli dzieciaki używają iOS-a – naprawdę warto się tą funkcją zainteresować, szczególnie, że nie trzeba płacić za jej używanie.
Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek kroki, warto zwrócić uwagę na pewne aspekty techniczne. Otóż Chmura rodzinna może obsługiwać maksymalnie sześć osób (w tym Ciebie), a każda z nich musi mieć założone konto Apple ID w tym samym kraju (w przypadku Chmury, w trakcie konfiguracji, można założyć konto nawet osobie poniżej 13. roku życia). Oprócz tego podczas zakładania konta wymagane jest podpięcie środka płatniczego, z którego – oczywiście za twoją zgodą – będą korzystać twoi podopieczni. Oczywiście korzystanie z Chmury nie musi być modelem Ty (czyli rodzic) i dzieci – osób nadzorujących, z pełnymi uprawnieniami, może być więcej niż dzieci – wszystko określasz w ustawieniach chmury. Nie muszę chyba dodawać, że Chmura rodzinna do poprawnego funkcjonowania wymaga oprogramowania iOS 8.
Istnieją dwa sposoby umożliwiające rozpoczęcie przygody z Chmurą rodzinną: zostałeś spytany czy chcesz ją aktywować od razu po zainstalowaniu iOS-a 8, gdy uruchomiłeś aplikację App Store lub iTunes, lub – jeżeli zignorowałeś wtedy to zaproszenie – możesz Chmurę uruchomić z poziomu systemowych ustawień (Ustawienia > iCloud >Konfiguruj chmurę rodzinną). Gdy więc dotrzesz do stosownego ekranu, wybierz opcję Zaczynamy.
Pierwszym etapem jest określenie konta tzw. organizatora, czyli osoby zarządzającej całą rodzinką. Jeżeli będziesz automatycznie zalogowany na inne konto niż to, które chciałbyś wykorzystać w Chmurze, możesz się szybko przelogować. Natomiast aby uatrakcyjnić nieco działanie tej funkcji, możesz też dodać swoje zdjęcie – aby np. dzieciaki zawsze widziały twoje karcące spojrzenie gdy będą chciały kupić kolejną grę za pięć euro.
Na kolejnym ekranie wyraź zgodę na udostępnianie zakupów z iTunes Store’a (w tym App Store i iBooks Store) i potwierdź metodę płatności, która będzie służyła zakupom dokonywanym przez ciebie i użytkowników Chmury. Konfigurator powinien automatycznie załączyć kartę dotychczas używaną przez ciebie w sklepie Apple’a.
Wyżej wspomniałem, że Chmura rodzinna pozwoli ci sprawdzić, gdzie podziewają się twoje pociechy – to może działać w dwie strony. Następnym etapem konfiguracji jest właśnie sprecyzowanie, czy chcesz dzieciom udostępniać swoje położenie. Taka informacja będzie im (i innym użytkownikom Chmury) udostępniana w aplikacjach: Wiadomości, Find my Friends, Find my iPhone. Jeżeli z czasem odechce ci się dzielenia lokalizacją – w każdej chwili będziesz mógł tę opcję wyłączyć.
Chmura utworzona, o czym zresztą zostaniesz powiadomiony mailem. Kolejnym etapem jest dodanie do niej użytkowników: innych organizatorów lub po prostu dzieci. Aby ich dodać, musisz wiedzieć, jakimi Apple ID się posługują, a następnie wprowadź je wybierając opcję Dodaj członka rodziny. Jeżeli chcesz dodać użytkownika poniżej 13. roku życia, załóż mu konto wybierając dostępną na dole opcję Utwórz Apple ID dla dziecka. Gdy więc wybierzesz dziecko do dodania, po podaniu jego maila konieczne będzie podanie twojego hasła Apple ID. Upewnij się też wcześniej, że dziecko (i inni, których chcesz dodać) korzysta z iOS-a 8.
Osoba, której wyślesz zaproszenie, otrzyma maila oraz powiadomienie, że zaprosiłeś ją do Chmury rodzinnej – będzie mogła zaproszenie przyjąć lub odrzucić. Jeżeli je przyjmie, ty – jako organizator – zostaniesz o tym powiadomiony.
Gdy już wszystko skonfigurowane, warto zwrócić uwagę na to, jak z czego się korzysta i jakie przywileje wiążą się z Chmurą rodzinną.
Od teraz, gdy dziecko postanowi zakupić jakiś produkt z iTunes Store, najpierw na ekranie twojego iPhone’a pojawi się zapytanie, czy zezwalasz na kupienie wybranej rzeczy. Jeśli się zgodzisz, zostanie ona pobrana na pokład iPhone’a dziecka, a z twojego konta zostaną ściągnięte środki. Funkcję tę – nazywającą się Ask to buy – możesz wyłączyć w ustawieniach chmury.
Inni użytkownicy Chmury, w tym oczywiście ty, również możecie pobrać tę samą pozycję na swoje urządzenia i nic za to nie zapłacić. W tym celu wystarczy uruchomić aplikację App Store, wybrać zakładkę Uaktualnienia > Kupione > Chmura rodzinna > Nazwa użytkownika >Moje zakupy i przy wybranej pozycji nacisnąć ikonę chmurki. Funkcję tę można zablokować.
Uwaga! Chmura rodzinna nie powoduje, że kupowane poprzez mikropłatności elementy również udostępniane są dla wszystkich urządzeń. Jeżeli więc dana aplikacja czy gra nie obsługuje Chmury, za tę samą, dodatkowo płatną zawartość trzeba będzie zapłacić dwukrotnie. Dlatego warto jest sprawdzić w karcie aplikacji czy obsługuje ona Chmurę rodzinną:
Jeżeli zostanie wyrażona zgoda na dzielenie się lokalizacją, a ty masz zainstalowaną aplikację Znajdź mój iPhone, to gdy ją uruchomisz, na liście urządzeń pojawią się także urządzenia używane przez członków Chmury. Dzięki temu, jeżeli któremuś z dzieci zgubi się np. telefon, szybko będziesz mógł go zablokować, ewentualnie wysłać mu wiadomość. Oczywiście tutaj też sprawdzisz położenie danego urządzenia na mapie.
Jeśli dodatkowo korzystasz z Find my Friends – podobnie jak w przypadku Znajdź mój iPhone – będziesz mógł na mapie szybko sprawdzić, gdzie znajdują się członkowie Chmury. Uważam jednak, że do tego celu w zupełności wystarcza aplikacja Znajdź mój iPhone.
Wszyscy użytkownicy Chmury rodzinnej zobaczą w aplikacji Kalendarz nową pozycję – Rodzina – gdzie każdy będzie mógł dodać swoją pozycję. Żadne konfiguracje nie są w tym przypadku konieczne – kalendarz pojawi się sam.
W przypadku aplikacji Przypomnienia pojawi się dodatkowa lista, która jest udostępniana wszystkim użytkownikom Chmury. Każdy może dodawać na niej swoje pozycje, dzięki czemu szybko przypomnimy dziecku aby zrobiło to czy tamo. Aby mieć dostęp do listy również nie trzeba niczego konfigurować.
Ostatnią z istotniejszych funkcji Chmury rodzinnej jest możliwość dzielenia się zdjęciami, wideo i komentarzami do nich.. Wszyscy użytkownicy Chmury w aplikacji Zdjęcia ujrzą nową zakładkę pozwalającą dodać zdjęcia widoczne dla wszystkich członków rodziny. Funkcja działa w oparciu o iCloud Photo Stream i gdy tylko ktoś wrzuci do udostępnianego folderu zdjęcie czy wideo – inni otrzymają powiadomienie o pojawieniu się nowego pliku.
Jeżeli postanowisz usunąć kogoś z Chmury rodzinnej, wystarczy wejść w Ustawienia > iCloud >Rodzina, wybrać członka, przewinąć ekran na sam dół i nacisnąć Usuń.
Natomiast jeśli chcesz zmienić komuś uprawnienia – np. z dziecka na organizatora – to otwórz kartę wybranego członka, po czym zaznacz (lub odznacz) opcję Rodzic.
Możesz też całkowicie zrezygnować z używania Chmury rodzinnej, jeżeli z jakichś powodów odczujesz taką potrzebę. W tym celu na urządzeniu założyciela Chmury wejdź w Ustawienia > iCloud > Rodzina, wybierz swój profil, przewiń ekran na dół i naciśnij Wyłącz Chmurę rodzinną…
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Aż trudno uwierzyć, że w przedziale 1000-1500 złotych kupimy smartfon z wodoszczelnością, 5 latami aktualizacji,…
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…