Nie testujesz iOS-a 8.3 ani nie zainstalowałeś iOS-a 8.2? Korzystasz z jailbreaku? Jeżeli tak, to zobacz, co ciekawego w ciągu ostatniego miesiąca pojawiło się w Cydii. Podpowiem, że tym razem zestawienie zdominowały drobne narzędzia, które wprowadzają raczej zmiany kosmetyczne, aniżeli nowe funkcje.
Atom – szybki dostęp do wybranych aplikacji z ekranu blokady
Narzędzie o wdzięcznej nazwie Atom nie jest nowe na rynku – po raz pierwszy pojawiło się w 2013 roku, jednak przez długi czas nie było aktualizowane. Ostatnio jednak deweloper postanowił zoptymalizować je pod kątem iOS-a 8. I bardzo dobrze, bo Atom to wspaniałe narzędzie, które lokuje na ekranie blokady skróty do sześciu, wskazanych przez użytkownika aplikacji. Dzięki temu, od razu po naciśnięciu powera, nie trzeba szukać wybranej pozycji na home screenie.
Cena: 2,99 dolara, repo: BigBoss.
Calypso – szereg dodatkowych ustawień za darmo
Już dawno temu, jeszcze za czasów iOS-a 7, mówiono o tajemniczych ustawieniach, które Apple ukrył przed zwykłymi użytkownikami. Sposobów na ich odkrycie jest wiele, a jednym z nich jest zainstalowanie darmowego narzędzia Calypso. Dzięki Calypso: zobaczysz zablokowane tweety, dodasz nowe powiadomienia z twittera, usuniesz kropki oznaczające strony na ekranie głównym, doprecyzujesz ustawienia autorotacji ekranu, wyłączysz Voice Control, wyłączysz wyszukiwarkę Spotlight, zmienisz efekty graficzne na ekranie blokady, dodasz nowe gesty obsługi folderów, nowe ustawienia ikon czy animacji.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
AKMessages – szybsze pisanie wiadomości
Kiedyś na łamach appManiaKa przedstawiłem aplikację TypeTab, która sprawiała, że po otwarciu przeglądarki Safari od razu można było pisać adres, ponieważ kursor automatycznie się aktywował w stosownym polu. Podobnie działa AKMessages, z tą różnicą, że obsługuje nie Safari, a aplikację Wiadomości. Po zainstalowaniu AKMessages, gdy załadujesz interesujący cię wątek rozmów, na ekranie od razu pojawi się klawiatura umożliwiająca natychmiastowe wprowadzenie wiadomości.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
GroupIndicator – szczególne oznaczanie wiadomości grupowych
Niestety, gdy dostajemy powiadomienie o nowej wiadomości w wątku grupowym, wygląda ono tak samo, jak gdybyśmy otrzymali normalną wiadomość od jednej osoby. Czasami może być to denerwujące, a iOS nie pozwala w żaden sposób wyróżnić powiadomień z rozmów grupowych. Taką funkcję wprowadza jednak GroupIndicator. Narzędzie to oferuje kilka trybów pracy: może wyświetlać przed nazwą nadawcy liczbę osób uczestniczących w wątku lub możesz określić jaki prefiks ma być dodawany do nadawcy wiadomości grupowej (np. grupowa_Adam Iksiński). A jeżeli się okaże, że rozmowa będzie jakoś nazwana przez inicjatora, możesz wyłączyć w takich wypadkach działanie GroupIndicator i wtedy nic nie będzie dodawane.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
InstallReset – automatyczne dbanie o alfabetyczne ułożenie ikon
Choć nie spotkałem jeszcze kogoś, kto układałby ikony alfabetycznie, to zdaję sobie sprawę, że tacy użytkownicy istnieją. Jeżeli należysz do tego grona i za każdym razem po zainstalowaniu (lub odinstalowaniu) nowej aplikacji męczysz się z ułożeniem ikon, to InstallReset w znaczny sposób ci pomoże. Dzięki temu narzędziu, każdorazowo po zainstalowaniu lub odinstalowaniu nowej pozycji, system automatycznie zmieni ustawienie ikon tak, aby były one ustawione alfabetycznie. Po zainstalowaniu/odinstalowaniu aplikacji robiony jest respring, po czym na ekranie wyświetla się nowe ustawienie.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
MorningApp – automatyczne uruchamianie wybranej aplikacji każdego ranka
Choć pewnie nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, jestem niemal pewien, że za każdym razem po przebudzeniu się uruchamiasz tę samą aplikację. Dla takich właśnie użytkowników stworzono MorningApp. Jak sugeruje nazwa, jest to narzędzie, które sprawia, że po pierwszym odblokowaniu telefonu o poranku zostanie uruchomiona wskazana przez ciebie aplikacja. Jej ekran od razu pojawi się po odblokowaniu urządzenia. Aby jednak wybrana aplikacja nie uruchamiała się gdy odblokujesz telefon np. chwilę po północy, w ustawieniach MorningApp określ, o której godzinie najczęściej wstajesz.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Heads Up Display Mode – lustrzane odbicie ekranu na odbijającej powierzchni
Heads Up Display Mode (zwana dalej HUDM) jest narzędziem, które szczególnie może się przydać osobom korzystającym z iPhone’a jako nawigacji. To dlatego, że jego zadaniem jest lustrzane odbicie zawartości ekranu, dzięki czemu, jeżeli np. ulokuje się tak skonfigurowanego iPhone’a pod przednią szybą samochodową, będzie na niej wyświetlany normalny obraz, który – w zależności od jasności otoczenia i odległości urządzenia od szyby – będzie odpowiednio większy niż w telefonie. Aktywacja tego trybu odbywa się przy pomocy Activatora, więc aby móc korzystać z tego narzędzia, należy doinstalować też Activator.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
BioBoot – TouchID gotowy od razu po uruchomieniu urządzenia
iOS jest tak zabezpieczony, że niemożliwe jest odblokowanie urządzenia przy pomocy TouchID po jego zrestartowaniu – trzeba wówczas podać kod, a potem, zakładając, że nie dojdzie do ponownego uruchomienia, można swobodnie używać TouchID. Dla niektórych może to być bardzo kłopotliwe, ale w takiej sytuacji wystarczy zainstalować narzędzie BioBoot, które to ograniczenie dezaktywuje. W dowolnym momencie używania iPhone’a czy iPada można dezaktywować funkcjonalność BioBoota, korzystając z odpowiedniego gestu Activatora.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
SwitchManager – dodatkowe opcje ekranu multitaskingu
Systemowy ekran z aplikacjami działającymi w tle nie jest zbyt bogatym w funkcje zakamarkiem iOS-a, a mimo to okazało się, że można go wyposażyć w kilka dodatkowych opcji. Dzięki SwitchManager będziesz mógł wyświetlać na tym ekranie przyciski kontrolujące odtwarzanie muzyki, przytrzymując palec na wybranym oknie spowodujesz zamknięcie aplikacji, aktywujesz powiadomienie upewniające, czy na pewno chcesz wyłączyć daną aplikację, dzięki przesunięciu home screena w górę wyświetlisz funkcje związane z włączaniem czy restartowaniem urządzenia oraz wyłączysz podpisy pod oknami aplikacji – zostaną tylko screeny.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
DockWare – ciągle widoczny dock
Dock jest bardzo wygodną częścią iOS-a, pozwalającą w miarę szybko (o ile ma się wyświetlony ekran główny) uzyskać dostęp do ulubionej aplikacji. Niestety, gdy korzystamy z jakiegoś programu, dostępu do docka nie mamy, a aby uruchomić żądaną aplikację, uruchomiony program należy wyłączyć. Nie musi tak oczywiście być. Instalując DockWare sprawisz, że dock z najpotrzebniejszymi aplikacjami będzie uruchamiał się w dowolnym momencie używania systemu, dzięki wykonaniu określonego wcześniej gestu Activatora.
Cena: 0,99 dolara, repo: BigBoss.
UnDim4What – podświetlenie ekranu podczas zmiany utworu
Gdy podczas odtwarzania muzyki, przy pomocy jakiegokolwiek odtwarzacza, dochodzi do zmiany utworu, ekran urządzenia pozostaje w niezmienionym stanie. Jeżeli chciałbyś wprowadzić tutaj nutkę orzeźwienia, możesz zainstalować aplikację UnDim4What, której zadaniem jest podświetlanie na kilka sekund ekranu iPhone’a za każdym razem, gdy dojdzie do zmiany utworu. Takie zachowanie szczególnie może się spodobać tym, którzy na co dzień trzymają iPhone’a w docku na biurku.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Poprzednie zestawienia
A jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się z poprzednimi zestawieniami aplikacji z Cydii, to możecie skorzystać z poniższych odnośników aby nadrobić stratę.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.