W zeszłym roku pisałem na gsmManiaKu, jak można uruchomić Androida 4.4.2 na zwykłym komputerze, jednak tamta procedura była znacznie dłuższa, konieczne było posiadanie jakiegoś zewnętrznego nośnika danych, nie można było równolegle korzystać z uruchamianego Androida oraz systemu działającego na komputerze i – co najważniejsze – trzeba było ponownie uruchamiać komputer aby skorzystać z systemu Google’a.
W przypadku ARC nie tyle uruchamiany Androida na komputerze, co korzystamy z zamkniętego zestawu narzędzi pozwalającego uruchomić konkretne aplikacje. Nie trzeba więc niczego ponownie uruchamiać, a z aplikacji można korzystać, jak z normalnego programu komputerowego. Uruchomić można zdecydowaną większość programów przeznaczonych dla Androida. Wystarczy wejść w posiadanie .APK z wybraną aplikacją, wykonać kilka kliknięć i czekać aż dojdzie do uruchomienia programu. Zanim to jednak nastąpi, można określić czy chcemy aby ARC imitowała aplikację uruchamianą na telefonie lub tablecie.
Zasadniczym powodem, dla którego chciałoby się uruchamiać androidowe aplikacje na telefonie, jest specyfika wybranych programów, np. WhatsApp Messengera. Choć od niedawna można z niego korzystać przez WWW, to grono użytkowników uprawnionych do używania tej funkcji jest w pewien sposób ograniczone – np. z funkcji tej nie mogą korzystać użytkownicy iOS-a. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą rozwiązania pokroju ARC – wówczas uruchamiany WhatsApp Messengera na komputerze i gotowe.
Drugim, nie mniej ważnym powodem są sytuacje, w których nie można uruchomić najnowszych wersji aplikacji na starszych wersjach systemu – wtedy ARC również jest bardzo przydatny jeżeli się chce sprawdzić jakie nowości przygotował autor aplikacji.
Poza tym niniejszą procedurę można też traktować czysto edukacyjnie – zagorzali jabłkoManiacy na przykład być może zechcą sprawdzić rozwiązania konkurencji.
Zastosowań może być wiele.
Nie nastawiaj się na to, że przy pomocy ARC zagrasz na komputerze w superwymagające sprzętowo gry dostępne w Google Play. Nie ma problemu z uruchomieniem WhatsAppa czy Instagramu, ale Spotify czy Facebook Messengera już uruchomić nie mogłem. Szwankują aplikacje korzystające z Google Play Services, a także brakuje możliwości korzystania z takich smaczków, jak chociażby aparat.
Niżej uruchomię komunikator WhatsApp Messenger na MacBooku z systemem OS X 10.10.3. Na co dzień z WhatsAppa korzystam w iPhonie. Aby jednak cokolwiek można było zdziałać, trzeba:
1. Po zainstalowaniu i uruchomieniu Chrome’a załaduj za jego pomocą wskazany adres, a następnie dodaj do Chrome ARC Welder. Wówczas rozpocznie się pobieranie dodatku (ok. 120 MB), po czym pojawi się okno z aplikacjami Google’a, z którego należy uruchomić ARC Welder.
2. Gdy program zostanie uruchomiony, zostaniesz poproszony o wskazanie lokalizacji na której będzie on zapisywał dane. Polecam w tym celu wybrać pulpit. Następnie naciśnij Add your APK. Gdy aplikacja zostanie załadowana, naciśnij Download ZIP, aby pobrać paczkę z niezbędnymi plikami do miejsca, które wskazałeś wcześniej.
3. Zawartość pobranego pliku rozpakuj na pulpicie. Jeżeli nie będzie takiej możliwości, dodaj do nazwy pliku rozszerzenie .ZIP, po czym ujrzysz dodatkowy folder.
4. Przejdź do przeglądarki Chrome, otwórz panel opcji, wybierz opcję Ustawienia, a następnie, po lewej stronie, wybierz Rozszerzenia. Zaznacz w górnym prawym rogu opcję Tryb programisty.
5. Naciśnij Wczytaj rozszerzenie bez pakietu… po czym wskaż folder z wypakowaną w punkcie 3. zawartością. Gdy aplikacja zostanie załadowana, naciśnij pod jej opisem przycisk Uruchom, aby ekran – w tym przypadku WhatsApp Messengera – pojawił się na monitorze.
Korzystając z powyższej procedury miej na uwadze, że wiele aplikacji może najzwyczajniej w świecie nie działać. ARC Welder to stosunkowo młody projekt, figurujący zresztą jako beta, więc są spore szanse, że Google dopracuje jego funkcjonalność i będzie można swobodniej korzystać z większej liczby aplikacji, w tym tych od samego Google’a.
Oczywiście ARC Welder można uruchomić także na systemach Linux.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…