Spis treści
Grając w gry planszowe jak i ich odpowiedniki na urządzenia mobilne, jestem głęboko przekonany, że tablet może stać się tym narzędziem, które niejednemu miłośnikowi gier wideo, pozwoli odkryć w sobie chęć poznania świata nowoczesnych gier planszowych. Działa to w dwie strony: gdyby nie cyfrowe planszówki, prawdopodobnie nie stałbym się posiadaczem iPada. Poniższe zestawienie nie ma na celu wskazywania, która z aplikacji jest najlepsza. W każdą z nich warto zagrać i każda ma cechy doskonałego wprowadzenia do świata pełnego kostek, pionków, kart…
Carcassonne to jedna z najsłynniejszych gier, której nakład liczony jest w milionach egzemplarzy. Została wyróżniona najbardziej prestiżową nagrodą w świecie planszówek: Spiel des Jahres. Choć to plansza jest atrybutem z którym najczęściej kojarzymy gry bez prądu, w Carcassonne jej nie ma. Są za to kafelki na których narysowane są fragmenty miast, dróg, pól i klasztory. Zadaniem graczy jest układanie z nich średniowiecznej krainy i walka o przewagi w danych lokacjach. Pomimo, że w analogowej wersji kafelki zajmują sporo miejsca i nigdy nie wiadomo, w którą stronę gracze będą rozbudowywali plansze, twórcom aplikacji udało się stworzyć wygodny i czytelny interfejs. Pojedyncza rozgrywka zajmuje 15-20 minut, ale Carcassonne potrafi przykuć nas do tabletu na długie godziny. A gdy podstawowa wersja zacznie nas nużyć, istnieje możliwość dokupienia dodatków.
Pobierz Carcassonne z serwisu App Store >>>
Pobierz Carcassonne z serwisu Google Play >>>
Grą Ticket to Ride, Allan A. Moor zapoczątkował całą serie familijnych gier planszowych o budowie sieci kolejowej w różnych częściach świata. Każdy z graczy otrzymuje kilkadziesiąt wagoników oraz karty biletów i wagonów. Podczas rozgrywki będzie dobierał nowe karty i budował połączenia między miastami na mapie i realizował trasy wyznaczone przez karty biletów, by zdobyć jak największą liczbę punktów. Poznanie zasad Ticket to Ride zajmuje dosłownie 5 minut a rozgrywka na tablecie jest jeszcze bardziej dynamiczna, niż w analogowej wersji i spokojnie można rozegrać pełną partię w 20 minut! Dostępne dodatki umożliwiają rozgrywkę na nowych mapach (Europa, Azja, Szwajcaria), a także rozszerzają zasady podstawowej wersji. O tym, że jest to tytuł który warto poznać niech świadczy fakt, że choć minęły już 4 lata od premiery aplikacji, bez żadnego problemu można znaleźć graczy do rozgrywki online. Jeżeli jeszcze nie jesteście pewni czy rzeczywiście warto, przeczytajcie naszą recenzję Ticket to Ride, którą opublikowałem na appManiaKu.
Pobierz Ticket to Ride z serwisu App Store >>>
Pobierz Ticket to Ride z serwisu Google Play >>>
Pobierz Ticket to Ride z serwisu Steam >>>
Za każdym razem gdy sięgam po ten tytuł przypominam sobie, jak bardzo nie znosiłem kostek w grach planszowych. To właśnie ta pozycja udowodniła mi, że kostka nie musi być synonimem chaosu i losowości. W Stone Age stajemy na czele plemienia i musimy pokierować nim tak, by zdobyć jak najwięcej punktów zwycięstwa. Aby to osiągnąć będziemy zbierali surowce, żywność, rozwijali narzędzia, budowali nowe domy, powiększali liczebność plemienia i dbali o rozwój kultury. Choć twórcy aplikacji nie korzystali z oryginalnych grafik (moim zdaniem Stone Age to jedna z najładniejszych gier planszowych) to i tak aplikacja charakteryzuje się bardzo ładną oprawą graficzną i bardzo intuicyjnym interfejsem. Więcej informacji o grze znajdziecie w naszej recenzji Stone Age.
Pobierz Stone Age z serwisu App Store >>>
Wymienione wcześniej aplikacje, oprócz tego, że są bardzo dobrymi planszówkami, charakteryzowały się także ładną oprawą graficzną. Ten tytuł do ładnych nie należy jednak z całą pewnością zasługuje na miejsce w naszym rankingu. Ingenious to aplikacja, która jest brzydka, która mogłaby mieć wygodniejsze sterowanie, wreszcie przydałaby się możliwość rozgrywki w 3-4 osoby, tak jak ma to miejsce w tradycyjnej wersji. Dlaczego zatem ją tutaj umieściłem?
Ingenious to adaptacja jednej z najlepszych gier Reinera Knizii. Polega ona na układaniu kolorowych kafelków na planszy, przypominającej plaster miodu. Geniusz tego tytułu kryje się w systemie punktacji, gdyż wygrywa ten, kto będzie miał najwięcej punktów z koloru, z którego ma najmniej punktów. Brzmi bardzo zawile, ale w praktyce jest to proste, a biorąc pod uwagę, że w grze występuje 6 kolorów, gracze z jednej strony dążą do jak największej liczby punktów (i osiągnięcie bonusu wynikającego z tytułowego „Ingeniousa”), z drugiej muszą pamiętać o konieczności zrównoważonego rozwoju… Jednak w tym wypadku pamiętajcie: granie w analogową wersję gry Ingenious jest wygodniejsze, a do aplikacji warto sięgnąć, by poznać zasady i zrozumieć system liczenia punktów.
Pobierz Ingenious z serwisu App Store >>>
Pobierz Ingenious z serwisu Google Play >>>
Hey, that’s my Fish! to bardzo prosta i sympatyczna cyfrowa planszówka, która przyciągnie do tabletów zarówno dorosłych, jak i dzieci. Naszym zadaniem jest skakanie pingwinami z jednej kry na drugą tak, by zdobyć jak najwięcej ryb. W zależności od liczby przeciwników (1-3) sterujemy różną liczbą pingwinów w swoim kolorze (4-2). Kry z których zeskakujemy toną, a pingwiny, jako ptaki nieloty u nie mają możliwości przeskakiwania dziur. Dlatego ruchy musimy planować tak, by zebrać kry z jak największa liczbą ryb, jednocześnie starając się odciąć przeciwnika od najlepszych łowisk. Sympatyczna oprawa graficzna sprawia, że negatywna interakcja nie frustruje dzieci, a krótki czas rozgrywki (około 2-3 minut) powoduje, że przegrana prowadzi do chęci odegrania się. Dużą zaletą cyfrowej wersji jest błyskawiczny setup – w planszowym odpowiedniku przed każdą rozgrywką jesteśmy zmuszeni żmudnie układać planszę z poszczególnych kafelków, w aplikacji dzieje się to błyskawicznie.
Pobierz Hey, that’s my Fish! z serwisu App Store >>>
Pobierz Hey, that’s my Fish! z serwisu Google Play >>>
6 Bierze! to prosta i szybka gra karciana Wolfganga Kramera. Każdy z graczy otrzymuje 10 kart na których znajdują się wartości od 1 do 104. W swojej rundzie gracze jednocześnie wybierają jedną ze swoich kart i dokładają ją do jednego z rzędów zachowując następujące zasady: różnica między kartą dokładaną a ostatnią w rzędzie musi być najmniejsza, jeżeli musimy dołożyć kartę o wartości niższej, lub dokładamy 6 kartę, musimy zabrać wszystkie karty z danego rzędu. Wygrywa ten, kto na koniec gry będzie posiadał najmniej symboli głów byków, które znajdują się na kartach. I to już wszystkie zasady, które musimy znać. Zabawa szybka, w której nasze zwycięstwo nie zależy tylko od losu, ale także umiejętnego planowania i przewidywania ruchów przeciwnika. Na koniec warto dodać, że aplikacja jest w pełni spolszczona.
Pobierz 6 Bierze! z serwisu App Store >>>
Pobierz 6 Bierze! z serwisu Google Play >>>
Wśród najlepszych gier dla nowych planszomaniaków nie zabrakło miejsca na polską grę, którą szczególnie polecam osobom lubiącym postapokaliptyczne klimaty oraz negatywną interakcję. Neuroshima Hex, to gra w której dowodzimy armią złożoną z 35 żetonów, walcząc z przeciwnikiem na hexagonalnej planszy. Każda armia wymaga przyjęcia innej strategii dzięki czemu aplikacja charakteryzuje się dużą regrywalnością. Świat opanowany przez mutantów i machiny Molocha potrafi wciągnąć na dziesiątki a nawet setki rozgrywek wymagających dostosowywania taktyki do sytuacji na planszy. Niestety, pomimo, że jest to polska planszówka, której cyfrowa wersja została przygotowana przez polskiego dewelopera, aplikacja jest w języku angielskim. Początkującym graczom, dla których język stanowi barierę, polecam sięgnąć po instrukcję planszówki, która jest udostępniona na stronie Wydawnictwa Portal.
Pobierz Neuroshima Hex z serwisu App Store >>>
Pobierz Neuroshima Hex z serwisu Google Play >>>
Jedną z zalet iPada jest to, że możemy poznać także gry mało znane. Epigo to gra strategiczna, która w swej analogowej wersji jest praktycznie niedostępna w polskich sklepach. Na szczęście doczekała się cyfrowej adaptacji, którą możemy pobrać z App Store za darmo! Każdy z graczy dysponuje żetonami o wartościach od 1-7, które najpierw w tajemnicy rozmieszcza w rzędzie na planszy. Każda tura rozpoczyna się od planowania ruchu (w tajemnicy wybieramy, które żetony i w jakim kierunku przesuwamy), a następnie uwzględniając ich wartość (żeton z wyższą cyfrą porusza się pierwszy) przesuwamy je w wybranym kierunku. Jest to jedna z gier w których niesamowitą radość sprawia przewidywanie ruchów przeciwnika. W naszej głowie uruchamiają się schematy myślowe w stylu „wiem, że on wie, że ja wiem, że wykona taki ruch więc muszę zagrać inaczej”. A to zapewnia masę dobrej, pełnej dedukcji, zabawy.
Pobierz Epigo z serwisu App Store >>>
O grze Vlaada Chvatila mówiło się ostatnio bardzo dużo dzięki dwóm premierom: pod koniec roku ukazała się cyfrowa wersja gry wydana przez Czech Game Edition a na początku 2015 roku Wydawnictwo Rebel wydało wznowienie planszowej wersji pt. „Ciężarówką przez Galaktykę”. W Galaxy Trucker wcielamy się w kierowce galaktycznej ciężarówki, którą wcześniej musimy sami zbudować. Aplikację wyróżnia charakterystyczne dla autora poczucie humoru i doskonała implementacja mechaniki, której wydawałoby się, że nie da się przełożyć na cyfrową rozgrywkę. Każda runda składa się dwóch faz: budowy statku (w czasie rzeczywistym, lub, czego nie ma w grze planszowej, systemie turowym) i lotu, podczas którego czeka nas cała masa przygód. Dodatkowo otrzymujemy ciekawy tryb kampanii i bardzo udany wariant rozgrywki online.
Pobierz Galaxy Trucker z serwisu App Store >>>
Pobierz Galaxy Trucker z serwisu Google Play >>>
Pobierz Galaxy Trucker z serwisu Windows Phone >>>
Wszystkie poprzednie tytuły bazowały na rywalizacji. Ale nowoczesne gry planszowe to także gry kooperacyjne. W Pandemic kierujemy zespołem specjalistów, którzy muszą zapobiec rozprzestrzenianiu się czterech wirusów i znaleźć szczepionki, które uratują ludzkość przed zarazą. Kluczem do zwycięstwa jest odpowiednie łączenie specjalnych zdolności postaci, którymi sterują gracze. Zadanie to nie należy do łatwych, tempo rozprzestrzeniania się chorób sprawia, że grze towarzyszy poczucie ciągłego napięcia. Planszówki kooperacyjne to dowód na to, że nie zawsze musimy rywalizować przeciwko żywemu przeciwnikowi: próba pokonania gry także dostarcza wiele pozytywnych emocji.
Pobierz Pandemic z serwisu App Store >>>
Przedstawiłem Wam 10 gier, które są dobrymi tytułami do rozpoczęcia swojej przygody z planszówkami. Jednocześnie obrazują one różnorodność gier bez prądu dostępnych na rynku. Cyfrowe wersje są tańsze, niż ich pierwowzory, więc dzięki tabletowi mamy szanse zapoznania się z mechaniką zanim zainwestujemy w pudło z planszówką. A, że gier, które warto poznać jest więcej, już niedługo spodziewajcie się kolejnego zestawienia. Przedstawimy 10 aplikacji na tablety, dzięki którym poznacie klasykę gier planszowych!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Xiaomi Redmi Note 14 to nowy model chińskiego giganta rynku elektronicznego. Na salony razem z…
Mroczny RTS na premierę objęty został rewelacyjnym 65% rabatem. Teraz każdy z was może zgarnąć…
Składany Huawei Mate X6 zdradza cenę na polskim rynku. To pozytywne zaskoczenie – tak tanio…
Do premiery przygotowuje się wytrzymały tablet Samsunga, który otrzyma standard MIL-STD-810H oraz IP68. Niejaki Samsung…
Eurocert padł ofiarą ogromnego ataku hakerskiego. O zgrozo, firma zajmuje się dbaniem o bezpieczeństwo naszych…
Klienci Santander są w niemałych opałach. Bank wydał arcyważny komunikat do wszystkich użytkowników banku. Ci,…