Październik rozpoczyna najgorętszy okres komunikacyjny w wielu miastach. Jak poradzić sobie z setkami przystanków, dziesiątkami linii autobusowych, tramwajowych czy pociągów? Wystarczy skorzystać z zaproponowanych przez nas aplikacji.
Spis treści
Wideo przegląd appManiaKa
Bilkom
By skorzystać z komunikacji miejskiej, najpierw trzeba do miasta dojechać. W zaplanowaniu podróży pociąiem pomoże nam bardzo użyteczna aplikacja Bilkom – dzięki niej znajdziemy wybraną relację, mogąc przy tym prześledzić stacje pośrednie czy poszczególne udogodnienia dla pasażerów. Możemy też sprawdzić aktualne opóźnienia pociągów czy też prześledzić bieżące połączenia przesiadkowe. Dodatkowo, świetnym rozwiązaniem jest możliwość zaplanowania na najbliższą stację czy dworzec w dowolny sposób, wskazując na mapie najkrótszą drogę do pokonania, a dzięki łączności GPS program samodzielnie wyszukuje informacje o najbliższych przystankach kolejowych.
Pobierz Bilkom z serwisu Google Play > > >
Pobierz Bilkom z serwisu App Store > > >
Rozkłady kolejowe
Bliźniacze zastosowanie ma aplikacja Rozkłady Kolejowe, będąca oficjalnym programem stworzonym przez PKP Polskie Koleje Państwowe. Tutaj również sprawdzimy rozkłady wszystkich kolejowych przewoźników, począwszy od PKP Intercity, na Kolejach Mazowieckich, Śląskich czy Małopolskich skończywszy. W trakcie korzystania z aplikacji możemy także ustalić różnorodne preferencje np. typ wagonu czy też bezpośrednie połączenie, co znaczniej ułatwi znalezienie odpowiadającej naszym wymaganiom trasy – sprawdzimy z programem rozkład na praktycznie każdy pociąg (za wyjątkiem połączeń Arrivy) i w bardzo prosty sposób dotrzemy do potrzebnych informacji.
Pobierz Rozkłady kolejowe z serwisu Google Play > > >
Pobierz Rozkłady kolejowe z serwisu App Store > > >
Infopasażer – opóźnienia pociągów
Najbardziej specjalistyczną ze wszystkich aplikacji kolejowych jest Infopasażer – Opóźnienia pociągów autorstwa Adriana Lubika. Program pozwala na prześledzenie wszystkich opóźnień oraz ich powodów w czasie rzeczywistym – znajdziemy tutaj czasy dokładnych odjazdów kursujących składów z każdej kolejnej stacji, jak również szacunkowy czas dotarcia do kolejnych stacji znajdujących się na trasie danej relacji. Jeśli czekacie na opóźniający się pociąg, to w trymiga możecie się dowiedzieć, co jest powodem irytującej obsuwy.
Pobierz Infopasażer – opóźnienia pociągów z serwisu Google Play > > >
Epodróżnik
Jeśli chcemy dotrzeć do celu za pomocą busa lub autobusu to najlepiej skorzystać z Epodróżnika. Aplikacja ta to kompletny zestaw rozkładów nie tylko większych przewoźników, ale i maleńkich firm prywatnych kursujących na liniach pomiędzy mniejszymi miejscowościami. Świetnym udogodnieniem jest tutaj możliwość kupna biletu na niektóre połączenia za pomocą aplikacji, a przejrzysty i czytelny interfejs pomoże nam w łatwej obsłudze programu. Co ważne, aplikacja pozwala nam także na sprawdzenie, jakie ulgi ustawowe są respektowane przez przewoźnika, a trasa przejazdu jest wyszczególniona do każdego przystanku wraz z czasem przyjazdu do poszczególnych miejscowości.
Pobierz ePodróżnik.pl z serwisu Google Play > > >
jakdojade.pl
Jeśli dotarliśmy już do miasta, pora przesiąść się do środków komunikacji miejskiej. Najbardziej zielonym i nieobeznanym z aktualną siatką połączeń osobom warto polecić jakdojade.pl, który wyszuka za nas odpowiednią trasę na podstawie dwóch określonych przez nas punktów – początkowego oraz końcowego. Program obliczy za nas dystans, czas dojazdu oraz jego koszt oraz przedstawi przebytą przez nas drogą na mapie – co ważne, jakdojade uwzględnia także odcinki pokonane pieszo np. do przystanku. Program pozwala także na zapisanie ulubionych kombinacji połączeń i skorzystanie z niego w kolejnych dniach, wybierając je z panelu ulubionych. W każdej chwili możemy także wybrać widok z ulicy, by poruszać się wzdłuż punktów charakterystycznych czy też różnorodnych budynków.
Pobierz jakdojade.pl z serwisu Google Play > > >
Pobierz jakdojade.pl z serwisu App Store > > >
mobileMPK
Jeśli umiemy sprawnie poruszać się po mieście, świetnym wyborem będzie mobileMPK – tutaj również znajdziemy wyszukiwarkę połączeń, choć musimy znać dokładne nazwy przystanków, na które chcemy się dostać. Oprócz tego znajdziemy tutaj kompletne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej z kilkudziesięciu polskich miast, jak również rozkłady odjazdów i przyjazdów z poszczególnych, wybranych przez nas przystanków. mobileMPK to również świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy lubią oszczędzać własne pakiety internetowe – aplikacja może działać w trybie offline po pobraniu rozkładów jazdy, jak również prezentować trasę przejazdu na mapie po ówczesnym jej pobraniu.
Pobierz mobileMPK z serwisu Google Play > > >
Transportoid
Transportoid to nieco mniej intuicyjny w obsłudze program, ale nadal mający naprawdę ogromne możliwości. Również i tutaj znajdziemy dostęp do setek aktualnych rozkładów jazdy, planując swoją podróż po mieście możemy także skorzystać z prostej wyszukiwarki przystanków oraz linii. Ciekawym udogodnieniem jest możliwość grupowania przystanków, przez co aplikacja wyświetli nam rozkład dla kilku lokalizacji jednocześnie. Po wcześniejszym pobraniu rozkładów aplikacja również może śmiało działać w trybie offline. W razie potrzeby nawet kupimy bilet, choć proces ten jest odrobinę bardziej skomplikowany niż w aplikacjach, które przedstawimy za chwilę.
Pobierz Transportoid z serwisu Google Play > > >
moBILET
Często bowiem zdarza się, że w portfelu zabraknie drobnych, a automat jak na złość nie przyjmuje karty płatniczej. Wówczas świetnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po aplikacje mobilne, za pomocą których uiścimy należność za przejazd. Pierwszą z polecanych przez nas jest moBILET, gdzie w prosty sposób szybko i łatwo doładujemy konto, jak również zakupimy różnorodne typ biletów, zarówno w taryfie ulgowej, jak i normalnej. Aplikacja jest aktywna w ponad 100 polskich miastach, począwszy od największych aglomeracji, takich jak Kraków, Warszawa czy Gdańsk, skończywszy na miastach liczących ledwie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Ponadto, po aktywacji odpowiedniego modułu, możliwe staje się także opłacenie postoju w strefach płatnego parkowania.
Pobierz moBILET z serwisu Google Play > > >
Pobierz moBILET z serwisu App Store > > >
SkyCash
Nieco bardziej przydatnym i wszechstronnym programem jest SkyCash – umożliwia on bowiem opłatę nie tylko za bilety komunikacji miejskiej, ale również niektórych regionalnych przewoźników kolejowych oraz autobusów dalekobieżnych. Ponadto dzięki SkyCash możemy uiścić opłatę za parkowanie w płatnych strefach wielu polskich miast, czy też zapłacić za bilety do kina bądź teatru. Warto także pamiętać o tym, iż za pomocą tego programu możemy dokonać także przelewów gotówkowych na wybrane konta bankowe, a opcje kontroli rodzicielskiej uniemożliwiają dzieciom wyprowadzenie większej sumy pieniędzy z aplikacji. Obsługa programu jest banalnie prosta, a doładowanie konta trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund.
Pobierz SkyCash z serwisu Google Play > > >
Pobierz SkyCash z serwisu App Store > > >
MyTaxi
A co jeśli nie mamy ochoty jechać tramwajem czy autobusem? Rzecz jasna najwygodniejszą opcją jest skorzystanie z taksówki – znacznie ułatwi nam to aplikacja MyTaxi, dzięki której w prosty sposób zamówimy, a następnie opłacimy przejazd z wybranego przez siebie miejsca. Program przed zamówieniem kursu informuje nas o czasie oczekiwania na przyjazd taksówki, przedstawia taryfę kilometrową oraz podaje dane odnośnie modelu samochodu, którym będziemy się poruszać. Ciekawostką jest fakt, iż kierowców możemy dodawać do listy ulubionych i zamawiać ich kursy następnym razem – ponadto możliwe jest także zamówienie taksówki z nawet czterodniowym wyprzedzeniem. Szybko, sprawnie i często również tanio.
Pobierz MyTaxi z serwisu Google Play > > >
Pobierz MyTaxi z serwisu App Store > > >
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.