Wiele aplikacji zużywa dużo pamięci lub baterii. Na które z nich warto uważać?
AVG opublikowało raport, w którym zbadało kilkanaście najpopularniejszych aplikacji pod kątem zużycia baterii w urządzeniach. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na dwie kategorie, do których zostały przydzielone aplikacje.
Aplikacje uruchamiane automatycznie lub działające w tle
W tym zestawieniu na pierwszym miejscu wylądował Facebook. Przyznam, że ten wybór nie zdziwił mnie w żaden sposób. Aplikacja Marka Zuckerberga potrafi skutecznie „zjeść” naszą baterię bez ostrzeżenia. Sytuacja poprawia się jednak, kiedy zdecydujemy się na ograniczenie otrzymywanych powiadomień oraz informacji za pomocą wiadomości push. Wygląda na to, że problem z mobilnym portalem społecznościowym występuje nie tylko na Androidzie. Ostatnio pisałem dla Was o tym, że użytkownicy najnowszego systemu Apple również borykają się z podobnymi problemami.
Kolejne miejsce w rankingu należy do Usług Google Play, które sprawiają problem od czasu premiery Androida 4.4.2. Pamiętam narzekanie użytkowników spowodowane niesamowitym drenażem baterii. Moje urządzenie również doświadczyło tej nieprzyjemnej sytuacji. Kiedy odkładałem swoje urządzenie na noc, rano okazywało się, że ma ono nawet o 45 (!) % mniej baterii. Gdybym jeszcze z niego korzystał…
Trzecie i kolejne miejsca należą do takich aplikacji jak: Facebook Pages Manager, BBM, Words With Friends, Instagrama, Messengera oraz aplikacji ChatOn. Dziwi fakt, że Instagram zużywa więcej baterii niż Messenger, który cały czas działa w tle podczas korzystania z internetu.
Aplikacje uruchamiane bezpośrednio przez użytkownika
W tym przypadku koronę „pożeracza” baterii otrzymuje…Snapchat – popularna wśród młodzieży aplikacja do przesyłania zdjęć oraz krótkich filmów. Tym faktem akurat nie jestem zdziwiony ponieważ to już kolejny z raportów, który krytykuje twórców Snapchata za drenaż baterii. Sam nie korzystam z tej aplikacji jednak podczas krótkich testów procenty na pasku mojego smartfona faktycznie uciekały bardzo szybko.
Drugie miejsce o dziwo należy do aplikacji Amazonu. Zakupowy gigant również nie pozostawia na sprzętach suchej nitki. Tyczy się to jednak jedynie aplikacji Amazon Shopping UK. Pozostałe wersje nie powinny sprawiać Wam problemów.
Trzecie miejsce zestawienia otrzymuje Spotify Music. Serwis muzyczny nie tylko szybko rozładuje naszego smartfona, ale również zadba o skuteczne wyczerpanie pakietu internetowego. Moje podejście do aplikacji Spotify skończyło się po dwóch minutach kiedy zobaczyłem jak beznadziejną jakość dźwięku ta aplikacja oferuje swoim użytkownikom.
Kolejne miejsca po Spotify zajmują LINE, Samsung WatchON, Netflix, Clean Master, Amazon Kindle i BBC News. Widać, że w całości zestawienia Amazon odegrał naprawdę sporą rolę.
Wnioski
Nie ma co panikować i od razu usuwać wszystkich wymienionych powyżej aplikacji ze swoich urządzeń. Warto jednak wiedzieć, że musimy uważać na niektóre z programów, szczególnie w momentach, w których nasza bateria jest już na wyczerpaniu. Sam pozbyłem się kilku z nich i znalazłem równie dobre, wydajne alternatywy nie pożerające dużych zasobów energii.
Póki co pozostaje nam mieć nadzieję, że twórcy uporają się z problemem w kolejnych aktualizacjach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.