Facebook często zaskakuje in minus – teraz jednak mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Co powiecie na partyjkę szachów w Facebook Messengerze?
Trend ukrywania gier w aplikacjach, które raczej do tego celu nie służą, jest coraz bardziej widocznych – teraz do takiej grupy dołącza jedna z najpopularniejszych aplikacji, czyli Facebook Messenger. Pozwala ona nam bowiem na zagranie partyjki w szachy z dowolnie wybraną przez nas osobą w okienku czatu. Pomyślicie – po co to komu? Biorąc pod uwagę popularność Messengera, w facebookowe szachy będą grać miliony, więc może warto spróbować? Niestety, jej zasady nie są aż takie proste, jak jej uruchomienie.
By zagrać w szachy w Messengerze, wystarczy bowiem wpisać komendę „@fbchess play„, a natychmiast przed naszymi oczyma ukazuje się szachownica wraz z pionami. Potem pozostaje nam już tylko wybór czarnych lub białych figur (@fbchess white/black) i przystąpienie do rozgrywki. Ta niestety jest już trudniejsza do rozgryzienia – musimy bowiem opanować pierwsze litery poszczególnych figur, a następnie wypisywać poszczególne ruchy pionów w postaci… wyrażeń algebraicznych. Oznacza to, że by poruszyć pion na pole „c4” musimy wklepać komendę „@fbchess Pc4„, gdzie „P” oznacza „Pawn” czyli „pionek”, z kolei „c4” oznacza pole przeznaczenia (nie, to nie ładunek wybuchowy C4, spokojnie). Bicie piona odbywa się np. za pomocą komendy „@fbchess Bxc5„, gdzie literka „B” to Bishop, czyli goniec, „x” oznacza manewr bicia, a „c5” – pole ataku. Przyznacie, że to nie jest najprostszy system rozgrywki w szachy – w dobie dotykowych ekranów możnaby to rozegrać nieco lepiej, niż poprzez wklepywanie komend tekstowych. No ale cóż, to przecież tylko dodatek do komunikatora.
W razie problemów ze znalezieniem odpowiedniej komendy w trakcie zabawy, zawsze możecie wklepać „@fbchess help” – wówczas to wyświetli Wam się lista wskazówek do wszystkich zagrań możliwych do wykonania na wirtualnej szachownicy. No i życzę Wam – jeżeli zdecydujecie się na opanowanie tej gry – byście nie byli zmuszeni do częstego wpisywania formuły „@fbchess resign” :).
źródło: androidcentral
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.