W większości krajów Europy ponad 50 % dorosłych ma nadwagę lub jest otyłych w wyniku złego żywienia, co każdego roku jest przyczyną wielu chorób i ok. 320 tys. zgonów – wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Szczecińska firma TiqDiet stworzyła aplikację, która wspomoże dietetyków i pacjentów w walce o zdrowie.
Z badań WHO wynika, że spośród wszystkich czynników wywierających negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie ludności w Europie najważniejsze są czynniki żywieniowe. Główną przyczynę niepełnosprawności i zgonów stanowią choroby niezakaźne, tj. choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory i choroby układu oddechowego, wynikające najczęściej z nadmiernej masy ciała, zbyt dużego spożycia pokarmów wysokokalorycznych, tłuszczów nasyconych, cukru i soli przy jednoczesnym małym spożyciu warzyw, owoców i pokarmów pełnoziarnistych.
Aż 59 % dietetyków uważa, że spadająca motywacja pacjenta to jedna z największych barier skutecznej terapii, a 76% przyznaje, że nie znalazło sposobu na skuteczną weryfikację, czy ich zalecenia są przestrzegane – wynika z badania przeprowadzonego przez szczeciński startup TiqDiet na próbie 783 specjalistów z zakresu żywienia. Te statystyki miały wpływ na kształt aplikacji stworzonej przez przedsiębiorców ze Szczecina, którzy przygotowali technologię odpowiadającą potrzebom zarówno dietetyków, jak i ich podopiecznych.
TiqDiet to nowoczesne narzędzie, które umożliwia dietetykom stały kontakt z pacjentami. Przy pomocy komputera bądź smartfona mogą na bieżąco śledzić, co robi pacjent i czy stosuje się do ich zaleceń. Zadaniem pacjenta jest odznaczanie, czy zastosował się do jadłospisu i planu treningowego na dany dzień, co podtrzymuje jego motywację w kuracji.
Pacjent dostaje powiadomienia na swój telefon, co i kiedy ma zjeść, jakie leki wziąć i kiedy potrenować, wszystko zgodne z planem przygotowanym przez dietetyka. To ma pomóc mu w zmianie stylu życia i utrzymaniu motywacji do działania.
– Michael Kacprzak, prezes i założyciel TiqDiet.
Twórcy TiqDiet podkreślają, że tego typu narzędzia, które dotychczas pojawiły się na rynku – internetowe diety, przypomnienia czy alarmy – zastępują w procesie motywacji człowieka.
W TiqDiet po obu stronach są ludzie, dążący do wspólnego celu – osoba chcąca zadbać o zdrowie i specjalista, któremu ufa i którego stały nadzór jest o wiele bardziej motywujący niż alarmy czy przypomnienia.
– Michael Kacprzak.
Na to rozwiązanie oczekuje już blisko 800 specjalistów z zakresu żywienia, a znaczna ich część ma rzeczywisty wkład w rozwój aplikacji poprzez stały kontakt z jej twórcami i testowanie platformy. Każdy dietetyk za pośrednictwem aplikacji będzie mógł współpracować z dowolną liczbą pacjentów.
Aplikacja ma być platformą kojarzącą w podobny sposób m.in. sportowców z ich doradcami, czy ćwiczących z personalnymi trenerami fitness. TiqDiet debiutuje na rynku polskim, ale ma ambicję na podbój zagranicy. Szacowany potencjał rynku przekracza 40 mln dol. rocznie. Aplikacja wkrótce zadebiutuje na platformach iOS i Android.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…
Apple iPhone SE 4 będzie miał premierę w Polsce jeszcze wcześniej, niż oczekiwałem. Smartfon zadebiutuje…
Zadebiutował OPPO Find X8 Pro: superflagowiec stworzony z myślą o Europie, a co za tym…
Podkręcony Snapdragon 8 Gen 3 w połączeniu z 7000 mAh to marzenie niejednego ManiaKa. Sam…