Jakie były najpopularniejsze aplikacje w 2016 roku, które najchętniej pobieraliśmy z AppStore’a? Królowały gry i darmowe narzędzia do przerabiania obrazu.
Spis treści
1) Prisma (iOS)
Prisma zadebiutowała w połowie tego roku i szybko osiągnęła wysoki poziom hype’u w sieci. Rozpisywali się o niej dosłownie wszyscy. Każdy chciał chociaż przez chwilę poczuć się artystą. Oczywiście to sformułowanie jest na wyrost, niemniej jednak przerabianie fotografii za pomocą kilku kliknięć w malarskie dzieła przyciągnęło tłumy. Wielokrotnie przerabiałem własne zdjęcia i Prismę zaliczam do programów, które wniosły sporo intrygującej świeżości w świecie mobilnych aplikacji do szybkiej obróbki fotografii. Cieszę się także, że twórcy szybko rozwinęli funkcjonalność Prismy. Już teraz możemy w niej nałożyć wybrany filtr bez potrzeby posiadania dostępu do Internetu (co na początku było wymagane, ze względu na przetwarzanie danych na serwerach firmy), jak również wtłoczyć własną, artystyczną wizję do plików wideo.
2) Pokemon Go (iOS)
Pokemonów nie muszę nikomu przedstawiać. Na łamach AppManiaKa, wielokrotnie opisywaliśmy nowości, które debiutowały w kolejnych aktualizacjach. Najnowsze wieści pochodzą dosłownie z tego tygodnia i zapowiadają wprowadzenie do gry nowych Pokemonów! Szaleństwo na łapanie wirtualnych stworków ogarnęło w lato wszystkich… pomijając użytkowników smartfonów z Windowsem na pokładzie, którzy musieli obejść się smakiem. Po kilku miesiącach zainteresowanie grą znacząco opadło. Wszystko przez wolny rozwój gry i dopieszczanie przez twórców kosmetycznych zmian, a także nieskupianie się na zapewnieniu dalszej rozrywki użytkownikom. Tak czy inaczej, Pokemon Go to fenomen w skali 2016 roku, który zapisze się historii mobilnych aplikacji pod każdym względem, a szczególnie rzeczywistości rozszerzonej.
3) MSQRD (iOS)
Masquerade zadebiutowało pod koniec grudnia 2015 roku, ale dopiero w bieżącym osiągnęło znaczący sukces. Wszystko dlatego, że MSQRD stworzyła białoruska firma na zawodach dosłownie w 48 godzin, a zaraz w marcu 2016 sprzedała swój produkt Facebookowi. Ten z kolei dopieścił aplikację i zaczął intensywnie promować. Dlaczego więc MSQRD zasługuje na uwagę? Między innymi dlatego, że program pozwala nakładać mnóstwo przeróżnych masek i filtrów na twarz oraz swoją technologią wcale nie odbiega od tego, co potrafi Snapchat. Jest to więc jego najgroźniejszy rywal, z którym Snapchat wciąż bezsprzecznie wygrywa, ale powinien mieć się na baczności. Szczególnie, że Facebook coraz agresywniej kopiuje rozwiązania Snapa, co pozwala sądzić, że MSQRD wkrótce może stać się najbardziej popularną aplikacją do tego typu zabawy.
4*) Super Mario Run (iOS)
W tym krótkim zestawieniu, bonusowo zadebiutowała także gra Super Mario Run. Oficjalnie pojawi się dopiero za kilka dni, bowiem 15 grudnia i będzie kosztowała 10 dolarów. Przewiduję jednak, że odniesie ogromny sukces. Sądzę tak po wielkim zainteresowaniu klasykami, które niewątpliwie powracają w ciekawych odsłonach na smartfony. Podobnie, jak Pokemon Go – stanie się więc jedną z najchętniej pobieranych aplikacji tuż na sam koniec bieżącego roku.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.