Znamy już 10 najczęściej blokowanych aplikacji wśród przedsiębiorstw na całym świecie. Na pierwszym miejscu nie ma (o dziwo) Facebooka, ani Twittera.
Praca w korporacji nierzadko jest powiązana z przestrzeganiem różnych restrykcji. Wśród nich znajdują się także aplikacje mobilne. Jakiś czas temu było głośno na temat zakazu, który w tej sferze miał wprowadzić Deutsche Bank. Tym razem mowa jest o firmie MobileIron, która sprawdziła, jakie programy bywają najczęściej zakazywane w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Rezultaty powstały po przeprowadzeniu ankiety w 7800 firmach na całym świecie. Pod uwagę brano urządzenia z systemem iOS, Android oraz Windows, zaś całe badanie przeprowadzono w okresie od 1 października do 31 grudnia 2016 roku.
Wielu może zdziwić zwycięzca zestawienia, ale jest w nią gra… Angry Birds. Najwyraźniej popularność rzucania wściekłymi ptakami nie odeszła do lamusa, a przynajmniej w korporacjach. Innym powodem, dla którego Angry Birds bywa najczęściej zakazywaną aplikacją jest możliwość wycieku wrażliwych danych użytkownika poprzez tego typu grę. Na drugim miejscu uplasował się Dropbox. Akurat jego wysoka pozycja, nie powinna nikogo zdziwić, bowiem jeszcze niedawno zrobiło się głośno za sprawą kolejnej afery związanej z pozostawianiem skasowanych plików użytkowników. Zaskoczeniem nie są także kolejne miejsca, które okupują kolejno – Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, OneDrive, Outlook, Netflix i Google Drive.
Mowa oczywiście o zestawieniu globalnym. Wyszczególniono także pozycje względem państw. W każdym z nich, klasyfikacja zawiera nieco odmienne pozycje. W Japonii np. najczęściej zakazuje się komunikatora Line. W Holandii niepożądany jest program CamScanner, Winzip a nawet Cydia, czyli program instalowany po złamaniu oprogramowania iPhone’a. Niestety, w badaniu nie wzięto pod uwagę Polski. Wydaje mi się jednak, że zestawienie jasno pokazuje, których aplikacji korporacje obawiają się najbardziej.
Źródło: Fortune
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.