Spis treści
- Obudowa i bateria
- Wyświetlacz i aparat
Spis treści
Ekran
W HTC 10 evo mamy do czynienia z matrycą Super LCD3 o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 pikseli) i przekątnej 5.5”. Takie połączenie przekłada się na aż 515 pikseli na cal, dzięki czemu obraz jest ostry i czytelny.
Oczywiście do komfortowego przeglądania internetu oraz korzystania ze smartfonu w zupełności wystarcza standardowe FHD, niemniej 2K sprawdza się idealnie przede wszystkim w czasie korzystania z wielozadaniowości – gdy uruchomimy dwa programy jednocześnie na podzielonym ekranie, czytelność prezentowanych treści jest fenomenalna.
Jasność maksymalna
Jasność minimalna
Jak już zapewne zauważyliście po wykresach, maksymalna jasność w przypadku HTC 10 evo jest wystarczająca do bezproblemowego korzystania ze smartfonu nawet w słoneczne dni. Minimalna też nie budzi większych zastrzeżeń.
Pozytywnie nie mogę się natomiast rozpisywać o odwzorowaniu kolorów. Pokrycie sRGB jest na poziomie 74,8%, zaś w palecie Adobe RGB wynosi 54%. To wartości przeciętne – dla przykładu Huawei nova Plus z panelem IPS ma pokrycie sRGB na poziomie 98.8%. Różnica jest zatem znacząca i odczuwalna – kolory w 10 evo są wypłukane, a czerń przechodzi w szarość. To niestety przypadłość przestarzałej matrycy.
Z ciekawszych funkcji dostosowania ekranu, mamy do dyspozycji tryb nocny, który po aktywowaniu zmienia temperaturę barwową ekranu. Jest także obsługa gestów, w tym podwójne tapnięcie wybudzające / usypiające ekran.
Warto jeszcze wspomnieć o obsłudze mokrego ekranu suchym palcem i suchego ekranu mokrym palcem. Niestety, jest to niewykonalne – ekran zaczyna żyć własnym życiem i reaguje nieprawidłowo na dotyk albo wcale. To dziwna sytuacja, która raczej nie powinna mieć miejsca. Problem jednak ustępuje, gdy przetrzemy ekran.
Aparat
Aparat główny — charakterystyka, jakość zdjęć i filmów
HTC 10 evo nie będzie moim ulubionym smartfonem do fotografowania, choć charakterystyka aparatu zapowiadała się bardzo obiecująco – 16MP z przysłoną obiektywu F/2,0 i optyczną stabilizacją obrazu (OIS).
Mimo dobrych parametrów „na papierze”, jakość zdjęć zdecydowanie odstaje od tego, co oferuje konkurencja. Przy dziennym świetle zdarza się, że autofocus nie trafia w punkt i otrzymujemy mało ostre fotografie. Ponadto program nie zawsze odpowiednio dobiera parametry, czego efektem są wyprane z kolorów fotografie. HTC 10 evo bliżej ma smartfonów klasy średniej niż do flagowców z ubiegłego roku. Przegrywa z kretesem w tej kategorii z Huawei nova Plus czy też ASUSem ZenFone 3. Gdy zapada zmrok, HTC 10 evo wykłada się na całej linii. Fotografie nocne wykonane z automatu charakteryzują się sporą ilością szumów i bardzo niską szczegółowością.
>>> Zobacz zdjęcia przykładowe w pełnej rozdzielczości
Filmy nagramy w maksymalnej rozdzielczości 4K, przy maksymalnie 30 klatkach na sekundę. Ponadto mamy do wyboru standardowe FHD 30 kl./s, a także materiały wideo w zwolnionym tempie przy rozdzielczości HD (720p przy 120 kl./s)/ Zabrakło jedynie możliwości rejestrowania FHD w 60 klatkach na sekundę. Jeżeli chodzi o jakość wideo to powodów do narzekania w zasadzie nie mam – w dwóch pierwszych rozdzielczościach otrzymujemy płynny materiał wideo z dobrą szczegółowością. Do życzenia pozostawia tylko opcja zwolnionego tempa – tu widać spore rozmycie. W tym trybie 10 evo radzi sobie gorzej od chociażby HTC Desire EYE.
Koniecznie należy zwrócić uwagę na ograniczenie czasowe podczas nagrywania materiału wideo w 4K – możemy nagrać maksymalnie 6-minutowe klipy. Powodem tego jest wykorzystany układ SoC, o czym więcej przeczytacie w dziale wydajność. Powinniście również wiedzieć, że zarówno nagrania w 4K, jak i Full HD zapisywane są w formacie mkv. Poniżej kilka przykładowych nagrań.
Aparat frontowy — charakterystyka, jakość zdjęć i filmów
W phablecie zastosowana została kamera 8 MP z przysłoną obiektywu F/2.4, a zatem z optyką o przeciętnej jasności – do środka wpada jednak wystarczająco dużo światła. To przekłada się na dobrej jakości Selfie oraz materiały wideo, które rejestrować można w rozdzielczości do Full HD przy 30 kl./s.
Aplikacja do fotografowania
Dobrze, że HTC postawiło na autorską aplikację. Jest niezwykle intuicyjna w obsłudze i przyjemna dla oka. Co prawda nie oferuje ogromnej ilości funkcji, ale te dostępne w zupełności wystarczają, mając na uwadze ogólne możliwości aparatu. Oprócz wspomnianych trybów wideo, mamy także możliwość wykonywania zdjęć w trybie HDR, Hyperlapse, zdjęcia panoramiczne (także frontową kamerą) oraz tryb pro. W manualnym trybie można ustawić podstawowe wartości, typu: balans bieli, ekspozycję, światłoczułość (ISO od 100 do 1600), a także czas naświetlania. Zabrakło mi jednej funkcji, z której bardzo często korzystam w swoim smartfonie – wyboru pola ostrości.
Spis treści
- Obudowa i bateria
- Wyświetlacz i aparat
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.