Firma Survey Sampling przeprowadziła bardzo ciekawe badania na grupie 4 500 osób mieszkających w dziewięciu krajach na świecie. Wyniki przedstawiają się nad wyraz ciekawie. Jaki procent posiada telefon, jak z niego korzysta i czy jest to smartfon? Zobaczmy.
95% osób ankietowanych posiada komórkę, 42% z nich posiada smartfony, cała reszta natomiast planuje zakup smartfona, jako następce swojej aktualnej słuchawki. Hong Kong znalazł się na szczycie listy mieszkańców posiadających telefony komórkowe z wynikiem 99%, Chiny i Szwecja osiągnęły wynik 98%, natomiast najniżej w całym rankingu było USA z wynikiem 89%. Chiny to numer jeden w przypadku procentowej liczby smartfonów wśród wszystkich komórek w kraju: aż 68%, na kolejnym miejscu jest Hong Kong z wynikiem 57% a dalej Szwecja (33%) oraz Japonia (16%).
Na pytanie „o jakim smartfonie marzysz”, około 1/3 badanych odpowiada zgodnie – „ajfołn!!!” z tym, że fundusze ich niestety ograniczają. Pozostałe marki są daleko w tyle. Z wynikiem 12% na drugim miejscu plasuje się Samsung, dalej Nokia z 10%, następnie Sony Ericsson z wynikiem 8% oraz RIM 7%.
W badaniu oceniano także schematy korzystania z funkcji telefonów. I tak:
- telefonu, jako zegarka używa największa liczba ankietowanych bo aż 43% cały czas oraz 40% bardzo często;
- wiadomości tekstowe wysyłane są przez 37% respondentów cały czas, a przez 41% bardzo często;
- z internetu cały czas korzysta 27% badanych oraz 31% bardzo często;
- na szarym końcu znalazły się takie funkcjonalności, jak radio i aparat, które wykorzystywane są zaledwie przez 7% badanych.
Na pytanie „co cię denerwuje w telefonie” 37% ankietowanych odpowiedziało zgodnie: bateria! Dla 25% badanych problem stanowią strony internetowe nieprzystosowane do przeglądania ich za pomocą telefonów, a dla 19% powodem do nerwów jest nagła zmiana orientacji telefonu i wirtualnej klawiatury.
Badanie zostało przeprowadzone w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Japonii, Australii, Chinach, Hong Kongu i Szwecji. Nie zostały wzięte pod uwagę kraje Afryki czy Ameryki Południowej, gdzie mało kto może sobie pozwolić na telefon komórkowy, już o smartfonie nie mówiąc.
Źródło: Survey Sampling.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.