Osoby wyjeżdżające do pracy za granicę z planem pozostania tam przez dłuższy, niezależnie od kraju docelowego, zawsze napotykają na początku na te same rodzaje problemów. Mogą to być na przykład nieznajomość lokalnej specyfiki, procedur, czy też najbardziej wydawałoby się trywialne sprawy, jak kłopoty z poruszaniem się po mieście, robienie zakupów.
Artykuł sponsorowany
A do tego jeszcze przecież może pojawić się bariera językowa – bo na przykład wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii spodziewasz się, że Twoja znajomość języka stoi na bardzo przyzwoitym poziomie. W końcu bez problemu czytasz anglojęzyczne serwisy internetowe, oglądasz filmy w oryginalnej wersji językowej, a podczas wakacyjnych wojaży komunikacja w języku angielskim nigdy nie sprawiała Ci najmniejszych problemów… ale gdy zamiast do Londynu trafisz np. do Inverness, albo do Liverpoolu, może się okazać, że slang używany przez tubylców nijak nie przypomina tego, co uznajesz za język angielski…
Postanowiliśmy zatem przygotować dla Was zestawienie pięciu najbardziej naszym zdaniem przydatnych aplikacji na telefony komórkowe, które pomogą Wam w codziennym życiu w charakterze imigranta. Większość z tych aplikacji jest uniwersalna, tzn. pozwoli Wam skorzystać z niej w dowolnym kraju Europy, a być może i świata. Zapraszamy do lektury.
Zacznijmy od zapewne najbardziej problematycznej kwestii, jaką jest poruszanie się po obcym, zupełnie nieznanym mieście. Załóżmy, że już masz gdzie mieszkać, ale przez rozpoczęciem poszukiwania pracy zamierzasz założyć sobie konto w banku. I wszystko wydaje się proste, trzeba wyjść z domu i pójść do banku… ale gdzie konkretnie? Znalazłeś w informatorze adres najbliższej placówki bankowej, czyli nazwę ulicy oraz numer. Ale jak tam trafić?
W tym momencie z pomocą może przyjść aplikacja do nawigacji. W zależności od Twojego budżetu i potrzeb może być to albo w pełni darmowe oprogramowanie Google Maps dostępne domyślnie na każdym telefonie komórkowym z systemem operacyjnym Android, możliwe także do zainstalowania na telefonach firmy Apple. Program ten jednak wymaga stałego połączenia z Internetem, co może być nieco uciążliwe za granicami naszego kraju. W takim przypadku lepszą opcją mogą okazać się programy działające w wersji offline, czyli klasyczne nawigacje samochodowe. Z doświadczenia polecamy naszą rodzimą Automapę, która nie dość, że dysponuje pokryciem i bogatą bazą adresową dla praktycznie całej Europy, to jeszcze cechuje się olbrzymią bazą różnego rodzaju punktów usługowych i innych (tzw. POI), ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać inne oprogramowanie nawigacyjne według potrzeb i indywidualnego uznania – jak choćby Navitel, czy inne aplikacje.
Czasem trzeba dokonać zakupów jedzenia lub innych niezbędnych sprawunków, czy też skorzystać z różnego rodzaju usług (zegarmistrz, hydraulik, mechanik samochodowy itp.). Tu wracamy do punktu wyjścia. Skąd wziąć odpowiednie namiary na sklepy, warsztaty, czy też fachowców? Z pomocą może przyjść nam aplikacja typu Yelp stanowiąca ogólnoeuropejski odpowiednik naszej Panoramy Firm oraz serwisów z opiniami, jak Opineo. Po prostu odnajdujemy w niej interesującą nas usługę i otrzymujemy pełny zakres niezbędnych informacji. Szybko, prosto i skutecznie. Czegóż więcej potrzeba?
Po przyjeździe do obcego miasta, do tego jeszcze w zupełnie innym kraju często możemy mieć poczucie bycia samemu jak palec. Nic dziwnego zatem, że wiele osób szuka różnego rodzaju możliwości na nawiązanie kontaktów towarzyskich różnego rodzaju, czy to na stopie czysto przyjacielskiej, czy to poprzez flirt, a może i coś więcej? Z pomocą mogą przyjść tutaj różne nowoczesne rozwiązania i technologie. Z pewnością wielu z Was (albo i wszyscy) słyszeli o aplikacji Tinder. Ogólnie rzecz biorąc jest to niezwykle wygodne w użyciu narzędzie do poznawania nowych osób. Po prostu należy utworzyć własny profil, a następnie wyszukać osoby w bezpośredniej okolicy. Gdy już ktoś konkretny wpadnie nam w oko, wystarczy wykazać jednym przeciągnięciem palca po ekranie swoje zainteresowanie, a stąd droga do poznania nowych, mniej lub bardziej interesujących ludzi zamienia się po prostu w autostradę.
W wielu krajach europejskich dostępność darmowych sieci WiFi jest znacznie bardziej ograniczona, niż w Polsce, zatem osoby emigrujące z naszego kraju mogą poczuć się naprawdę niemile zaskoczone – w takiej Wielkiej Brytanii, czy też Skandynawii Polak przyzwyczajony do ogólnodostępnych sieci przewodowych dostępnych na każdym rogu może się wręcz srogo rozczarować. Z pomocą może tutaj przyjść jedno z licznych narzędzi do wykrywania i powiadamiania użytkownika o dostępności otwartej sieci WiFi w okolicy.
Jeden z najbardziej naszym zdaniem godnych uwagi programów tego rodzaju nosi nazwę WiFi Finder i jest dostępny zarówno dla telefonów komórkowych z systemem operacyjnym Android, jak i dla urządzeń przenośnych firmy Apple pracujących pod kontrolą systemu iOS. Potrafi on na bieżąco przeszukiwać obszar wokół nas i powiadomić nas w momencie, gdy znajdziemy się w zasięgu darmowej sieci bezprzewodowej. Oczywiście program ma wiele różnych opcji, ale te naszym zdaniem należą do najbardziej przydatnych.
Ten typowo spotykany problem pojawi się nie zaraz po przyjeździe do obcego kraju, ale wkrótce po rozpoczęciu pracy i otrzymaniu pierwszego wynagrodzenia. Otóż będziesz mieć pieniądze w portfelu lub na rachunku bankowym i możesz zechcieć przesłać całą zarobioną kwotę lub jej część do domu, do Polski. Ale jak to zrobić? Standardowe banki odpadają, bo przecież opłaty, prowizje oraz przeliczenia waluty po niekorzystnym kursie „zjedzą” sporą część całej sumy (niekiedy aż do 30%), a na dodatek cała transakcja może potrwać w najbardziej pesymistycznym scenariuszu nawet i dwa tygodnie. Z kolei przesyłanie pieniędzy w kopercie zwykłym listem jest z jednej strony niebezpiecznym, a z drugiej do bólu wręcz archaicznym rozwiązaniem… jak więc rozwiązać ten problem?
Naszym zdaniem w takim przypadku najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju usługi pośredniczące, oferujące tanie przelewy online, jak np. TransferGo. Wystarczy założyć sobie konto użytkownika, zainstalować aplikację mobilną, wskazać swój rachunek bankowy, zdefiniować konto adresata (w dowolnym z obsługiwanych krajów), a niezależnie od lokalizacji przelew pieniędzy z Twojego konta na rachunek odbiorcy zostanie zrealizowany maksymalnie w ciągu 24 godzin przy standardowej opłacie 99 pensów. Są naturalnie także inne opcje, jak na przykład przelew w ciągu paru godzin.
Tak prezentują się nasze przykłady. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to jedynie wierzchołek góry lodowej i każdy z emigrantów niezależnie od wybranego przez siebie kraju może napotkać się z innymi problemami. Zapraszamy zatem do przedstawiania swoich własnych propozycji użytecznych aplikacji mobilnych w komentarzach poniżej – stwórzmy ogromną bazę cennych narzędzi dla obecnych i przyszłych osób wyjeżdżających za granicę w celach zarobkowych!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…
Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…
Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…