Wszelkie nowinki technologiczne bardzo szybko przyjmują się w naszym kraju. Bez problemu radzimy sobie z płatnościami bezprzewodowymi, wraz z Android Pay. Jednym z rodzajów opłaty za zakupy jest polski system BLIK, którego popularność szybko wzrasta.
Tylko w pierwszym kwartale 2017 roku Polacy zrealizowali prawie 6 milionów transakcji BLIKIEM. Przez pierwsze dwa lata funkcjonowania systemu, zarejestrowanych zostało około 10 mln transakcji. Widać wyraźnie, że coraz więcej osób korzysta z tego systemu płatności.
Pierwsze trzy miesiące 2017 roku były bardzo udane dla systemu BLIK. Zdecydowana większość płatności odbyła się przez internet – 3,6 miliona. W sklepach stacjonarnych wykonano transakcje w ilości prawie 360 tysięcy. Wypłatę z bankomatu tą metodą wybrało 1,6 miliona Polaków, natomiast przelewy na numer telefonu wykonano 311 tysięcy razy.
Łatwo można zauważyć, że BLIK przyjął się bardzo dobrze w płatnościach internetowych. Ponad 60% transakcji to płatności w sklepach internetowych, aplikacjach czy mobilnych stronach otwieranych przez smartfony. Dla porównania, po pierwszych dwóch latach funkcjonowania systemu, płatności internetowe stanowiły tylko 40% wszystkich transakcji.
Szczerze powiedziawszy to nie dziwię się rosnącej popularności systemu BLIK. Sam używam go do zakupów w internecie, czasem też do wypłaty gotówki z bankomatu. Na tych dwóch płaszczyznach w 100% spełnia swoją rolę, jest zdecydowanie wygodniejszy niż autoryzacja logowaniem do banku czy wpisywanie danych z karty płatniczej. Płacąc w sklepie jestem zwolennikiem technologii NFC, używam Android Pay lub wirtualnej karty HCE.
Udziałowcami Polskiego Standardu Płatności, twórcy BLIKU, jest sześć banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski. Z tej formy płatności mogą też korzystać klienci Getin Banku, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe, a wkrótce także Credit Agricole oraz Raiffeisen Banku.
Źródło: gsmonline , polski standard płatności
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.