Oto ważne nowości, które wprowadzi iOS 11 w porównaniu do iOS 10. W testowej wersji systemu odnaleziono już kilkanaście mniejszych, ale wciąż istotnych zmian.
Podczas konferencji WWDC 2017 Apple nakreśliło kierunek zmian, które czekają iOS. Jedenasta odsłona tego systemu przyniesie wiele nowości i zmian. Nietrudno jest jednak odnieść wrażenie, że najwięcej udoskonaleń zostało przygotowanych z myślą o iPadach. Na stronach Apple to właśnie jemu poświęcono znacznie więcej uwagi oraz usytuowano go w centralnej części grafik promocyjnych.
Apple pochwaliło się tylko najbardziej istotnymi nowościami, które pojawią się w iOS 11 dla iPhone’ów. Firma, jak zawsze przemilczała pomniejsze zmiany, które można dostrzec na grafikach oraz w udostępnionej, testowej wersji nadchodzącego systemu. Oto najważniejsze z nich.
Nazwy aplikacji pod ikonami otrzymają nieco bardziej pogrubioną czcionkę, dzięki której będą lepiej widoczne na białych tłach. Warto jednak zauważyć brak podpisu pod ikonami, znajdującymi się w Docku. Z kolei w górnej części ekranu początkowego powrócą stare paski zasięgu, zaś ikona baterii będzie miała zielony kolor nie tylko w czasie ładowania baterii. Szczerze mówiąc nie rozumiem zmian w obrębie górnej belki – zdążyliśmy przyzwyczaić się do kropek i ponownie serwuje się nam zmianę do przeszłości. Być może ostatecznie tak się jednak nie stanie, gdyż jest to wersja beta. Niemniej jedynym racjonalnym wytłumaczeniem takiej zmiany może być przygotowanie systemu pod iPhone’a 8. Jeśli będzie on ostatecznie wyglądał, jak na obecnych schematach i renderach to powrót starych ikon zasięgu pozwoliłby zyskać nieco przestrzeni.
Panel sterowania w iOS 11 wydaje się być jedną z najważniejszych zmian, aczkolwiek wspomniano o nim niewiele. Prezentuje się znacznie bardziej chaotycznie, ale jest w pełni możliwy do spersonalizowania. W porównaniu do iOS 10, będziemy mogli dostosować ułożenie ikon i poszczególnych funkcji. Większość z nich wyświetli bardziej zaawansowane możliwości po wykorzystaniu 3D Touch.
iOS 11 przyniesie możliwość nagrywania ekranu – kolejny punkt przemawiający za brakiem konieczności dalszego jailbreakowania urządzenia. Dla audiofilów także mam dobrą wiadomość – wreszcie posłuchamy utworów w lepszej jakości bez potrzeby ich konwertowania na wspierane rozwiązania (np. mp3). System bez problemu odtworzy pliki zapisane w formacie .FLAC. Dla mnie to jedno z lepszych doniesień, ponieważ od dawna wyczekiwałem na wsparcie tego rozszerzenia.
Sklep z aplikacjami zostanie całkowicie przeprojektowany. Pojawi się design znany wcześniej z aplikacji Muzyka. Ikony będą bardziej pogrubione i wyraziste. W przypadku wybranej aplikacji zniknie górna i dolna belka, a całość będzie działać w trybie pełnoekranowym. Czy tylko ja widzę tutaj ogromne przygotowanie pod znacznie większy wyświetlacz w iPhone’ie 8?
Drobne zmiany obejmą także ustawienia, które zyskają pogrubiony tytuł i nieco zmieniony design wyszukiwarki. W trakcie przewijania listy, tytuł będzie cały czas widoczny. Pojawią się nowe ikony, powiązane z funkcjami wzywania pomocy, powiązania kont czy haseł. System zyska możliwość automatycznego oczyszczania się z nieużywanych aplikacji, pozostawiając jednocześnie powiązane z nimi dane. W razie potrzeby – aplikacja zostanie pobrana ponownie.
Usunięte zostaną domyślne wsparcia dla kont społecznościowych takich, jak Facebook, Twitter itd. Od teraz będą one traktowane na zasadzie każdej innej, instalowanej aplikacji.
Ustawienia aparatu nie będą już połączone z ustawieniami dotyczącymi zdjęć. Aparat zyska wsparcie dla skanowanie kodów QR.
Bardzo poręczną nowością okaże się zapewne udostępnianie hasła do sieci Wi-Fi dla naszych znajomych. W przypadku, gdy ktoś odwiedzi nasze mieszkanie i będzie chciał się podłączyć do Internetu to nie będziemy musieli już podawać takiej osobie hasła, znak po znaku. W tym celu wykorzystamy nową funkcję Share Your Wi-Fi. Na swoim urządzeniu otrzymamy powiadomienie, że dana osoba próbuje podłączyć się do sieci. Wtedy skorzystamy z przycisku wysyłającego hasło i gotowe.
Zmiana głośności w trakcie oglądania wideo w trybie pełnoekranowym nie będzie prowadziła do wyświetlenia grafiki na środku ekranu. Informacja o głośności znajdzie się w górnym, prawym rogu.
Znaczącą nowością może okazać się także funkcja Business Chat, która zostanie szerzej omówiona dopiero 9 czerwca podczas trwania WWDC 2017. Opcja ta ma zapewnić Apple możliwość konkurowania swoim rozwiązaniem wobec podobnych pomysłów znanych z Facebook Messengera czy WeChat, które skierowane są dla biznesu.
Zmiany w designie pojawią się także w obrębie różnych aplikacji takich, jak Telefon (nowe ikony, pogrubiona czcionka, widoczny tytuł), Notatki, Kalendarz czy Wallet. Nieco większy pasek adresu znajdzie się w Safari. iOS 11 przyniesie także możliwość dostosowania klawiatury do jej obsługi jednej ręką.
Czy zmiany te można uznać na plus? Niekoniecznie, ponieważ kilka lat temu Apple odeszło od pogrubień, po czym delikatnie do nich wróciło. Widać jasno, że mocniejszy akcent w tym kierunku pojawi się w iOS 11. Elementy wydają się być większe i bardziej dostosowane pod większy wyświetlacz, gdzie utrata części pikseli nie będzie bolesna. Nie trudno się kolejny raz domyślić, że najprawdopodobniej iOS 11 może być przygotowywany w kierunku iPhone’a 8. Nie wszystkie powyższe zmiany będą bardziej przyjazne urządzeniom o mniejszej przekątnej ekranu, jak chociażby iPhone 5S, który jednak nadal będzie wspierany.
Źródło: MacRumors 1, 2, 3, 4, PhoneArena 1, 2, Apple, Reddit
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Messenger zostaje wyposażony w przydatne nowości – jakość HD w połączeniach, pocztę głosową, tła AI…
Nowego Xiaomi pokochasz za pojemną baterię i wysoką wydajność. Xiaomi Redmi Turbo 4 ujawnił część…
Ta gra to interaktywny film, który stał się niemałym hitem w oczach krytyków i graczy.…
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…
Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…
Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…