>
Kategorie: Android Honor Telefony Testy

Test Honor 8 Pro. Ten smartfon sprosta Waszym oczekiwaniom

Spis treści

  1. Aparat, wydajność i wyposażenie

Aparat

Aparat główny — charakterystyka, jakość zdjęć i filmów

Huawei postawił na sprawdzony zestaw obiektywów, dlatego też możliwości aparatu głównego powinny być bardzo dobrze znane wszystkim użytkownikom Huawei P9. Jeden i drugi obiektyw ma rozdzielczość 12MP. Z tym, że jeden robi zdjęcia monochromatyczne, a drugi kolorowe i w efekcie końcowym są one łączone.

Do tego dochodzi jeszcze podwójna (dwutonowa) lampa błyskowa. Aparat to także otwór względny obiektywu F/2.2 i wsparcie dla nagrywania wideo 4K. Mamy zatem bardzo dobry zestaw, który jest w stanie zastąpić kompakt.

Zdjęcia wykonane przy dziennym świetle wyglądają bardzo dobrze – zarówno pod względem odwzorowania barw, szczegółowości, jak również ostrości. Po zmroku jest gorzej, nawet mając na uwadze wartość jasności obiektywu. Problemem jest tutaj przede wszystkim nienaturalne podbijanie luminacji na fotografii. Problem ten nie dotyczy jednak tylko Honora 8 Pro, a większości smartfonów marki Huawei. Wina leży zatem w oprogramowaniu.

>>> Zobacz zdjęcia przykładowe w pełnej rozdzielczości


 

Dwa obiektywy umożliwiają wykonywanie fotografii z głębią ostrości. Efekt ten przeważnie jest dobrze widoczny na zdjęciach, niemniej zdarza się, że trzeba ręcznie nanieść poprawki Na całe szczęście jest taka możliwość, nawet po wykonaniu zdjęcia. Niemniej nie zawsze można dobrać odpowiednie parametry tak, aby uzyskać pożądany efekt. I choć jest jeszcze miejsce na poprawę, to jednak korzystałem z tego trybu znacznie częściej niż w swoim Galaxy S7 edge, który oferuje wybranie pola ostrości przy jednym obiektywie.

Honor 8 Pro oferuje nagrywanie materiałów wideo w wielu popularnych trybach – począwszy od pożądanego 4K, poprzez FHD przy 30, 60 i 120 kl./s, a także HD w 240fps. Jakość materiału jest na bardzo dobrym poziomie. Nie mam także żadnych zastrzeżeń do odwzorowania kolorów, czy też szczegółowości. Zabrakło mi jedynie optycznej stabilizacji obrazu (OIS), ale zdaję sobie sprawę, że nie można mieć wszystkiego.

Poniżej umieściłem materiał wideo nagrany telefonem Honor 8 Pro i prezentację możliwości aparatu.

Aparat frontowy — charakterystyka, jakość zdjęć i filmów

Selfie dedykowany został aparat 8MP ze światłem F/2.0, który jest w stanie zrobić dobrej jakości fotografie, o ile włączymy tryb upiększania, który z automatu jest włączony. Na szczęście ma on dedykowany przycisk na pasku w aplikacji, a zatem nie ma z tym najmniejszego problemu. Przy wykorzystaniu kamery frontowej możliwe jest także nagranie wideo w rozdzielczości FHD, a także zrobienie zdjęć w kilku trybach – panorama, poklatkowy, a także ze znakiem wodnym.

Aplikacja do robienia zdjęć

Huawei proponuje intuicyjną aplikację do robienia zdjęć, która oferuje sporo możliwości, w tym całkiem dobrze rozbudowany tryb ręczny. Możemy w nim ustawić między innymi czas naświetlania, regulować światłoczułość (ISO od Auto do 3200), jasność, jak również dobrać warunki oświetlenia (jest nawet ręczne ustawienie temperatury w Kelwinach). Do dyspozycji otrzymujemy także efekt panoramy, tryb nocny, malowanie światłem, HDR, tryb poklatkowy, zdjęcia czarno-białe, a nawet skanowanie dokumentów. Zaawansowany tryb znajdziemy również w przypadku materiałów wideo.

Honor 8 Pro / fot. gsmManiaK.pl

Wydajność

Huawei nie oszczędzał na najważniejszych podzespołach, czego efektem jest zastosowanie najbardziej wydajnego układu SoC w ofercie, który współpracuje z ponadprzeciętną ilością pamięci RAM. Ten zestaw sprawdza się w każdej sytuacji.

Wspomnianym układem SoC jest HiSilicon Kirin 960, wytworzony w 16nm procesie technologicznym. Składa się z ośmiordzeniowego procesora (4x ARM Cortex-A73@ 2.4 GHz + 4x ARM Cortex-A53@1.8GHz) oraz układu graficznego ARM Mali-G71MP8 o taktowaniu 850 MHz.

Honor 8 Pro / fot. gsmManiaK.pl

To bardzo porządny procesor, który przekłada się na wysoką kulturę pracy Honora 8 Pro. Podczas okresu testowego, ani razu nie spotkałem się ze spadkami wydajności – spowolnieniami czy też przestojami. System zachowywał stabilność nawet podczas dłuższego grania. Do tego dochodzi należyte zarządzanie pamięcią RAM, dzięki czemu przełączanie się pomiędzy otwartymi procesami jest odpowiednio szybkie. Kolejny raz muszę pochwalić firmę Huawei za świetną optymalizację. Jakby tego było mało, jestem już niemal pewny, że kiedy przyjdzie czas na wymianę ubiegłorocznego flagowca Samsunga z dopiskiem edge, to bardzo mocno będę zastanawiał się nad jednym z flagowców Huawei.

Testy syntetyczne potwierdzają klasę Honora 8 Pro, który bez kompleksów może stanąć do walki z większością smartfonów z tego roku. Układ graficzny radzi sobie rewelacyjnie ze wszystkimi grami dostępnymi w sklepie Google i to na najwyższych ustawieniach graficznych. Na ARM Mali-G71MP8 nie ma mocnych i raczej nie zanosi się, aby w ciągu najbliższych lat coś się w tej kwestii zmieniło.

Do pełni szczęścia zabrakło mi jednak zimnej obudowy. Honor 8 Pro ma tendencję do nagrzewania się. Problem ten nie występuje tylko podczas grania, ale także podczas długiego przeglądania internetu, czy też oglądania materiałów wideo z serwisów streamingowych, jak YouTube czy HBO Go.

System i interfejs

Co ciekawe, pomimo tego, że Honor 8 Pro zadebiutował później niż Huawei P10, to jednak pracuje pod kontrolą EMUI 5.0, który bazuje na systemie Google Android (7.0 Nougat). Poziom zabezpieczeń jest mocno przestarzały – z 1 stycznia 2017 roku.

Czy zatem Huawei traktuje po macoszemu markę Honor? Tego nie jestem wstanie stwierdzić, gdyż jest to pierwszy smartfon tej marki, który przyszło mi testować. Wiem natomiast, że interfejs jest świetny, intuicyjny i powinien przypaść do gustu większości użytkownikom. EMUI 5.0 umożliwia korzystanie z trzech trybów ekranu głównego – domyślny interfejs został pozbawiony szuflady aplikacji, klasyczny przywraca szufladę aplikacji przywróci. Jest także tryb prosty, który charakteryzuje się dużymi ikonami oraz najpotrzebniejszymi funkcjami.

Interfejs jest przejrzysty i obfituje w sporo autorskich rozwiązań oraz ładnie wyglądających aplikacji. Cieszy mnie możliwość przestawiania ekranowych przycisków nawigacyjnych.

Z racji tego, że na pokładzie mamy jeden z najnowszych systemów Google i duży wyświetlacz, Honor 8 Pro oferuje tryb pracy w dwóch oknach. Funkcja umożliwia korzystanie z dwóch aplikacji w tym samym czasie. Aby go aktywować wystarczy przesunąć dwoma palcami od dołu ekranu ku górze. Nie wszystkie aplikacje oczywiście uruchomimy w tym trybie z powodu ograniczeń systemowych, ale te najpotrzebniejsze i owszem.

Wyposażenie

Przegląd wyposażenia zaczynamy standardowo, a zatem od zaplecza komunikacyjnego, które w przypadku Honora 8 Pro jest kompletne. Sprzęt oferuje bowiem dwuzakresowy moduł sieci bezprzewodowej WiFi pracujący w standardach 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, GPS ze wsparciem dla A-GPS i GLONASS, NFC, a także modem LTE.

Honor 8 Pro / fot. gsmManiaK.pl

Warto jeszcze wspomnieć, że na wyposażeniu jest hybrydowy slot kart SIM, a zatem można korzystać z dwóch kart SIM (nanoSIM + nanoSIM – Dual Standby) lub z jednej i czytnika microSD. W przypadku dwóch kart SIM, tylko na jednym slocie można wykorzystać w pełni możliwości transmisji danych (2G/3G/4G). Do powyższych standardów komunikacji nie mam żadnych zastrzeżeń – wszystkie podczas testów pracowały bez zastrzeżeń.

Przewodową komunikację zapewnia port USB typu C (standard 2.0) ze wsparciem dla OTG. Dzięki temu możliwe jest podłączenie innych urządzeń peryferyjnych i wskazujących. Telefon bez najmniejszego problemu poradził sobie z 2.5-calowym dyskiem, (bez własnego zasilania) i był w stanie odczytać dane w systemie plików NTFS.

Po zapleczu komunikacyjnym przyszedł czas na pamięć wbudowaną, dźwięk, a także czujnik biometryczny. Na pliki użytkownika czekają 64 GB, ale po odjęciu plików systemowych ta wartość maleje do nieco ponad 52 GB. Można za to skorzystać z karty microSD o pojemności do 128 GB.

Pomimo zastosowania pojedynczego głośnika multimedialnego, jestem zadowolony z emitowanego dźwięku – jest odpowiednio głośny i przyjemny dla ucha. Takie same odczucia miałem korzystając z flagowego smartfonu Huawei. Oczywiście na maksymalnej głośności ucinane jest słyszalne pasmo dźwięku, aczkolwiek to akurat standard w przypadku tego producenta.

Honor 8 Pro / fot. gsmManiaK.pl

Honor 8 Pro na zestawie słuchawkowym gra ładnie i czysto nawet przy maksymalnej głośności. I choć przeważają średnie tony, to jednak niskie także dochodzą do głosu i brzmią bardzo miękko i przyjemnie. Sprawdzałem to jednak na prywatnym zestawie słuchawkowym, gdyż w zestawie słuchawek zabrakło.

W kwestii czujnika biometrycznego na Huawei zawsze można liczyć. Zastosowany został model który działa bezbłędnie i błyskawicznie. Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że czytnik linii papilarnych jest aktywny i wspiera gesty (można wysunąć / schować belkę powiadomień, przeglądać zdjęcia w galerii, zrobić zdjęcie, odebrać połączenie lub zatrzymać alarm).

Spis treści

  1. Aparat, wydajność i wyposażenie
Paweł Gajkowski

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Nubia
  • Telefony

Ta specyfikacja powinna być dwa razy droższa. Wybitna cena flagowca kosi Samsunga, Apple, HUAWEI i Xiaomi

Niesamowita nubia Z70 Ultra to mój faworyt 2024 roku. Specyfikacja flagowca zaskakuje w każdym calu.…

22 listopada 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Cofam swoja słowa o nowym vivo. Ma szybkie ładowanie, AMOLED 120 Hz, dobry aparat oraz IP64

Świeżo zaprezentowany vivo Y300 5G jednak nie jest taki zły, jak twierdziły przecieki. Okazuje się,…

22 listopada 2024
  • Promocje

Nie czekaj na Black Friday. Szalenie opłacalne smartfony kupisz w rewelacyjnych cenach już teraz

Czy jest coś lepszego niż dobry telefon w świetnej cenie? Tak, aż trzy świetne modele…

22 listopada 2024
  • Newsy
  • Oppo
  • Telefony

Masz smartfon OPPO? To sprawdź, czy dostaniesz Androida 15

OPPO zaprezentowało harmonogram wdrażania aktualizacji do ColorOS 15 z Androidem 15. Jeżeli posiadasz jego smartfon,…

22 listopada 2024
  • Bankowość
  • Newsy

Klienci PKO BP są wprowadzani w błąd. W puli toczy się gra o Wasze pieniądze

Klienci PKO BP po raz kolejni są wprowadzani w błąd. To z kolei może prowadzić…

22 listopada 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Garść nowości w Messenger. Poznaj wszystkie nowe opcje

Messenger zostaje wyposażony w przydatne nowości – jakość HD w połączeniach, pocztę głosową, tła AI…

22 listopada 2024