Dokładnie 10 lat temu pierwszy iPhone trafił do sprzedaży. Ten moment zmienił wszystko w branży smartfonowej. Nawet dzisiaj rozwiązania Apple są dla wielu wzorem do naśladowania.
Dziesięć lat temu, 29 czerwca 2007 roku pierwszy iPhone 2G trafił do sprzedaży. Stało się to sześć miesięcy po tym, jak został on oficjalnie zaprezentowany przez Steve’a Jobsa podczas MacWorld Expo 2007 w San Francisco.
Pierwszy iPhone posiadał 3.5-calowy ekran o rozdzielczości 480 x 320 pikseli z czujnikiem zbliżeniowym, 128 MB pamięć, 2 Mpix aparat i własny system Apple. Smartfon został pozbawiony fizycznych przycisków, oprócz jednego (Home) pod ekranem. Urządzenie otrzymało wsparcie multi-touch oraz zdecydowanie wyróżniający się wygląd na tle pozostałych, konkurencyjnych rozwiązań z tego okresu. Dzisiaj niecały 4-calowy ekran na nikim nie robi już wrażenia. iPhone ma znacznie bardziej zaawansowany wyświetlacz, aparat czy resztę podzespołów. W tym roku mamy pierwszy megacykl, dlatego też z niecierpliwością wyczekujemy nowości w iPhone 8.
Za iPhone’m można nie przepadać, ale nie można odmówić mu zmiany historii. Jego premierę i dzień, w którym trafił do sprzedaży jeszcze długo będziemy wspominać. Steve Jobs prezentując niewielkie urządzenie dające dostęp do muzyki, zdjęć, Internetu, telefonu i innych narzędzi zrewolucjonizował branżę. Sprawił, że wszyscy producenci musieli na nowo przemyśleć swoje produkty. Pojawienie się iPhone’a zmieniło w tamtym czasie wiele. Jak bardzo ważny jest to produkt niech świadczy chociażby do dzisiaj nagminnie kopiowany design dotykowego smartfona z jednym przyciskiem lub wzorowanie się na obecnych rozwiązaniach Apple.
Trzeba przyznać, że debiut pierwszego iPhone’a można przyrównać jedynie do pojawienia się komputera. Żadna inna premiera w branży smartfonów nie wywołała tyle zamieszania, co produkt z logiem nadgryzionego jabłka. W Polsce pierwsza pojawiła się dopiero kolejna wersja tego urządzenia, czyli iPhone 3G.
A jaki będzie przyszły flagowiec Apple? Już teraz możesz sprawdzić nasz zbiorczy wpis iPhone 8 – wszystko, co wiemy do tej pory.
Źródło: opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.