>
Kategorie: Android Longform

Czy regularne aktualizacje Androida mają dla Was znaczenie?

Temat wsparcia oraz regularnych aktualizacji od producentów dla smartfonów z Androidem, to od wielu lat jeden z najbardziej dyskutowanych tematów. Pytanie tylko czy ten zabieg jest nam wręcz niezbędny do życia?

Z moich obserwacji wynika, iż aktualizacje Androida z roku na rok stają się coraz większą kartą przetargową w rękach producentów – szczególnie w przypadku nowych modeli smartfonów. Standardowo, okresem „wsparcia” możemy nazywać 24 miesiące po przemierze danego urządzenia (w zależności od półki cenowej). Teoretycznie przez ten okres czasu nasze sprzęty mają dostawać aktualizację. W praktyce czasem wygląda to nieco inaczej i albo regularne otrzymywanie update’ów kończy się wcześniej albo zostaje wydłużone, ku oczywiście zaskoczeniu wszystkich osób.

Patrząc na rozwój Androida oraz wprowadzane do niego nowości zaczynam się zastanawiać, na ile rzeczywiście potrzebujemy aktualizacji zaraz po premierze i czy faktycznie jest to priorytet w codziennym korzystaniu ze smartfonów. Moim zdaniem nie jest to aż tak istotne i już wiem, że sporo czytelników się ze mną nie zgodzi. Muszę to jakoś przeżyć.

Mniejsze lub większe zmiany

Jeśli weźmiemy pod lupę „czystego Androida”, jako kod bezpośrednio od Google, to między kolejnymi wersjami systemu (przynajmniej od 2 lat) w kwestii wizualnej zmieniło się dość niewiele. Owszem, samo oprogramowanie działa stabilnej, sprawniej i szybciej – jest także lepiej zoptymalizowane. Patrzę na to jednak z poziomu osoby, która owszem interesuje się tymi nowościami, jednak w finalnym rozrachunku patrzy głównie na stronę wizualną.

Dla przykładu. Wiecie, co zmieniło się w Androidzie O względem Nougata? Wygląd ikonek w szybkich ustawieniach na pasku, wygląd ikonek oraz kategorii w ustawieniach lub większa możliwość personalizacji powiadomień. Do tego można dorzucić możliwość zmiany (znów) ikonek na ekranie blokady czy chociażby uporządkowanie docka oraz wyświetlanych danych na ekranie.

https://www.gsmmaniak.pl/725098/android-o/

Oczywiście, Android O to także ogromne zmiany pod kątem pracy aplikacji w tle, optymalizacji związanych z trybem Doze oraz czasem działania smartfona na baterii. To także fantastyczny tryb Picture in Picture lub podwojenie szybkości działania całego oprogramowania dzięki usprawnieniu Android Runtime. Warto wspomnieć również o obsłudze kodeków Bluetooth – takich, jak chociażby Qualcomm aptX.

Jeśli zaś patrzymy na to stricte pod kątem wizualnym, to… rewolucyjne zmiany zapowiadane przez Google już nie są tak imponujące. Pozostając oczywiście w temacie „czystego Androida” oraz patrząc z perspektywy przeciętnego użytkownika.

Chyba, że w nakładkach

Tu sprawa wygląda już nieco inaczej. Nakładki producentów to temat, o którym już dla Was pisałem i praktycznie każdy z Was ma swojego własnego faworyta. O dziwo, w ankiecie okazało się, iż przewagę nad rozwiązaniami producentów dalej ma czysty Android od Google.

Nakładki to jednak oprogramowanie, które jest w stanie zmienić naprawdę dużo w kwestii przejścia ze starszej na nowszą wersję Androida. Oprócz nowości dodanych przez Google, każdy z producentów stara się także upchnąć w zielonym robocie własne rozwiązania – najlepszym przykładem niech będzie Samsung Experience czy MIUI. I tu faktycznie uważam, że regularne aktualizacje są potrzebne oraz wręcz pożądane.

https://www.gsmmaniak.pl/733470/czysty-android-vs-nakladki/

Nakładka z Androidem Nougat a z Androidem O pod spodem, to często nie kilka zmian – to kilkadziesiąt jeśli nie kilkaset usprawnień i funkcji, których brak może faktycznie zaboleć.

Bądźmy racjonalni

Android cały czas się zmienia, a wraz z nim zmienia się także podejście producentów do aktualizowania swoich sprzętów. Mam jednak wrażenie, że spora liczba osób potrzebuje aktualizacji dla jedynie faktu jej posiadania, zamiast wyciągnięcia korzyści z nowego oprogramowania. Do całej sprawy trzeba podejść jednak racjonalnie i zastanowić się, które funkcje oraz nowe rozwiązania tak naprawdę przydadzą się nam w codziennym użytkowaniu sprzętu – może się bowiem okazać, że na dziesięć z nich pasuje nam tylko jedna, a reszta leży odłogiem.

Im więcej urządzeń posiadam oraz im nowsze technologie one wykorzystują, gtym bardziej zależy mi na stabilności oraz poprawności działania – nie ma dla mnie znaczenia, jaki numerek stoi obok napisu Android. Piszę to także z perspektywy ostatniej aktualizacji dla Samsunga Galaxy A5 (2017), który dostał Nougata po bardzo długim okresie czasu. Oprócz liftingu związanego z nakładką oraz szybkością aktualizacji aplikacji w Sklepie Play nie czuję, aby moje korzystanie ze smartfona diametralnie zmieniło się po aktualizacji.

Nie dajmy się w tym wszystkim zwariować.

Aleksander Piskorz

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Oppo
  • Telefony

Cienki jak brzytwa, mocny jak tur. Taki będzie Mini flagowiec, którego kupisz w Polsce

Oppo Find X8 Mini będzie bardzo smukłym smartfonem, który do tego nie zrezygnuje z wielkiej…

22 lutego 2025
  • Newsy
  • Telefony
  • Ulefone

1″ aparat, 16 GB RAM, 1 TB, 120 Hz ekran i 120W ładowanie we flagowcu z 2 ekranami i baterią 10600 mAh. Po co Ci droższy smartfon?

Ulefone Armor 28 Ultra rozbił bank. Smartfon ma 16 GB RAM, MediaTeka Dimensity 9300+, 1…

22 lutego 2025
  • Newsy
  • Telefony

Samsung jest 100 lat za Chińczykami. Liczby pokazują dominację Huawei, vivo i Honora

Choć może się to wydawać niesłychane, Huawei dominuje na rynku smartfonów. Składane telefony w Chinach…

22 lutego 2025
  • Promocje

Najbardziej opłacalny Samsung w Polsce staniał tak bardzo, że niedługo zaczną dodawać go do płatków

Samsung Galaxy M35 5G ma nową cenę w Polsce. Teraz najbardziej opłacalnego Samsunga kupisz u…

22 lutego 2025
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

iPhone 17 Air znów zawodzi. Nie będzie taki, jakbyśmy chcieli

Świeżutki iPhone 17 Air jednak nie będzie taki, jak się spodziewaliśmy. Jego rozmiary mogą niestety…

22 lutego 2025
  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Nowa Motorola już na horyzoncie. Producent spieszy się z premierą

Motorola Razr 60 przed premierą zdradza pierwsze detale specyfikacji technicznej. Tańsza składana Motorola przynosi dobre…

22 lutego 2025