Wydajność
Jednostką odpowiadającą za działanie telefonu myPhone Prime 2 jest procesor MediaTek, opisywany nazwą kodową MT6580, złożony z czterech rdzeni Cortex-A7 o taktowaniu 1,3 GHz. Dokładnie ten sam układ mogliśmy znaleźć w pierwotnym modelu myPhone Prime i w wielu innych tanich smartfonach z paru ostatnich lat. MediaTek MT6580 oferuje wydajność zasługującą na miano „archaicznej”, co potwierdzają testy benchmarkowe:
PC Mark
AnTuTu
3DMark
T-Rex
Wydajność procesora jest zbliżona do tej, jaką oferowały smartfony ze średniej półki z 2014 roku, kiedy królował Snapdragon 400. W 2017 roku takie moce obliczeniowe to niestety za mało, by mówić o szybkiej i bezproblemowej pracy. Na całe szczęście nie ma też tragedii i myPhone Prime 2 dobrze radzi sobie z podstawowymi czynnościami i prostymi aplikacjami.
Dopiero mocniejsze obciążenie (głównie gry i apki społecznościowe) powoduje wyraźne przestoje i zauważalny spadek płynności. Obecność 2GB RAM pozwala na częstsze wczytywanie programów z pamięci, a to poprawia komfort pracy z urządzeniem, gdyż nie muszą się one uruchamiać na nowo (a to czasami trwa naprawdę długo).
Dwurdzeniowe GPU Mali-400 czasy swojej świetności ma dawno za sobą i teraz może zagwarantować płynną rozgrywkę tylko w podstawowe, proste tytuły. Gry o rozbudowanej grafice są praktycznie niegrywalne, ale to nie powinno nikogo zaskoczyć. W Koło fortuny da się pograć, w dobre gry RPG już nie bardzo.
Wyposażenie
W większości przypadków tani smartfon oznacza podstawowe wyposażenie i dokładnie tak samo jest z myPhonem Prime 2. Zastosowanie dość archaicznego SoC zaowocowało wsparciem dla Bluetooth w starym standardzie 2.1. Wi-Fi jest jednozakresowe (dobrze, że chociaż działa), na pokładzie zabrakło Miracast, a brak NFC czy czytnika linii papilarnych jest zrozumiały. Jednak ciężko pogodzić się z brakiem łączności LTE i słabo działającym systemem GPS, który bez wsparcia internetu nie chciał poprawnie działać. Na pocieszenie dostajemy radio FM i standardowy Dual SIM, z dedykowanym slotem na kartę pamięci, działający w trybie standby.
Skor jesteśmy przy tym temacie, to parę słów o jakości rozmów. W gwarnym otoczeniu ciężko usłyszeć rozmówcę. Druga strona nie narzekała na żaden aspekt rozmowy, więc to ewidentna wina zbyt cichego głośnika. Dobrze chociaż, że myPhone Prime 2 dobrze radzi sobie z utrzymywaniem zasięgu, a głośnik multimedialny jest wyraźnie głośniejszy. Dźwięk na słuchawkach jest płaski i stosunkowo cichy, ale do sporadycznego słuchania muzyki w domowym zaciszu myPhone Prime 2 spokojnie się nadaje.
Na pliki użytkownika producent przeznaczył 16GB pamięci, z czego realnie jest to ok. 11GB. Przestrzeń można rozbudować poprzez kartę pamięci o pojemności 32GB, choć mi zadziałała też karta 64GB. Nie ma za to wsparcia dla akcesoriów OTG, nawet zwykłej pamięci flash.
System
myPhone przyzwyczaił klientów do tego, że w swoich smartfonach instaluje względnie świeżą wersję systemu operacyjnego. myPhone Prime 2 pracuje pod kontrolą Androida 7.0 Nougat, na ten moment z poprawkami bezpieczeństwa datowanymi na sierpień 2017 roku.
Nougat występuje tutaj w czystej wersji, którą producent zmodyfikował bardzo delikatnie, ograniczając się głównie do zmian wizualnych i wgrania własnej aplikacji oraz muzyki startowej (bardzo głośnej i irytującej). Dodatkowe funkcje można spokojnie policzyć na palcach jednej ręki, a wspomnieć wypada tylko o możliwości sterowania diodą powiadomień oraz DuraSpeed, które pomaga w zarządzaniu baterią poprzez ograniczenie pracy aplikacji w tle.
Bateria
Jednym z atutów smartfona myPhone Prime 2 powinna być bateria, gdyż jej pojemność to 3000 mAh. Jako były użytkownik Honora 4X wiem, że połączenie przeciętnego procesora i ekranu o niskiej rozdzielczości z ogniwem o takiej pojemności może zagwarantować świetny czas pracy na jednym ładowaniu. Czy myPhone Prime 2 oferuje to samo?
Normalne użytkowanie
Gry
Czas ładowania
Niestety nie, choć ogólnie i tak jest w porządku. Korzystając z całego zestawu moich ulubionych aplikacji przy Wi-Fi udawało mi się uzyskać SoT na poziomie ok. 4,5-5 godzin, a phablet podłączałem do ładowarki co 1,5 dnia. Nie mogę podać Wam czas pracy przy LTE, bo tak jak wspomniałem wcześniej smartfon nie obsługuje tego standardu łączności. Jeśli chodzi o 3G, to tutaj było mocno przeciętnie – maksymalny czas podświetlonego ekranu sięgał 3 godzin.
Spora pojemność ogniwa i brak szybkiego ładowania sprawiają, że uzupełnienie energii trwa niemal 3 godziny. Nie ma szans na szybkie podładowanie telefonu, więc lepiej na bieżąco pilnować poziomu baterii, a zwłaszcza w okolicach 10%. Wszytko przez to, że myPhone Prime 2 może się wtedy błyskawicznie rozładować, co zapewne wynika z błędu w oprogramowaniu wskaźnika naładowania. Trochę szkoda, że po zdjęciu klapki nie dostajemy dostępu do baterii, bowiem została ona przyklejona, więc nie możemy szybko wymienić rozładowanego ogniwa na nowe, zapasowe.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.