>
Kategorie: HTC Pierwsze wrażenia Telefony

HTC Explorer – pierwsze opinie

HTC Explorer to nietypowy model telefonu, jak na standardy HTC. W żadnym razie high-endowy, nie zaskakujący specyfikacją techniczną, przykuł uwagę tych miłośników sprzętu tajwańskiej firmy, którzy szukali modelu ekonomicznego. Czy nowy smartfon znanego producenta rzeczywiście jest warty uwagi? Postanowiliśmy się o tym przekonać, przeglądając recenzje zachodnich serwisów, których redaktorzy już mieli okazję przetestować premierowy telefon.

HTC Explorer -cena

HTC Explorer – specyfikacja

  • Procesor: Qualcomm MSM7227 / 600 MHz;
  • Pamięć: 512 MB RAM + slot na karty microSD (do 32 GB) + 2 GB karta we zestawie + 90 MB pamięci wbudowanej;
  • Ekran: 3,2-cala, TFT, 320 x 480 pikseli;
  • Wymiary: 103х59х12,8 mm;
  • Aparat: 3 mpix, wideo – 480p;
  • Bateria: 1 230 mAh;
  • System: Google Android 2.3.5 Gingerbread + HTC Sense UI 3.5.

Otwarcie pudełka

W zestawie znajdziecie:

  • telefon;
  • kabel USB;
  • instrukcje obsługi w kilku językach;
  • płytę z oprogramowaniem.

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmiku, na którym redaktorzy serwisu gsmarena rozpakowują pudełko, z telefonem HTC Explorer w środku.

Obudowa

Jeśli wziąć pod uwagę specyfikację techniczną telefonu, to możemy zauważyć sporo podobieństw do specyfikacji innego modelu ze stajni tajwańskiego producenta. Mowa tutaj o modelu HTC Wildfire S. Explorer wyróżnia się głównie słabszym aparatem.

Słuchawka wykonana jest raczej z solidnych materiałów. Sam telefon zrobiony jest z elementów plastikowych, wytrzymałej gumy, a na tylnej pokrywie baterii znajdziemy metaliczne wyżłobienie. Ekran, jaki możemy znaleźć na pokładzie, ma zaledwie 3,2-cala. Grubość urządzenia wynosi 12,9 mm, a sam sprzęt solidnie leży w mniejszej dłoni. Krawędzie są zaokrąglone, co sprzyja „chwytności” słuchawki.

Wprawdzie HTC Explorer swoim pięknem nie powala na kolana, to nie jest też wyjątkowo brzydki. Klawisze, jakie możemy znaleźć, to cztery przyciski pod pojemnościowym wyświetlaczem: home, menu, powrót oraz przycisk wyszukiwania. Z boku znajdziemy jeszcze klawisz włączania / blokady oraz rocker. Oprócz tego wszystkiego możemy zauważyć też port microUSB.

3,2-calowy pojemnościowy ekran jest przyzwoicie jasny. Na telefonie możemy nawet spróbować pracować w pełnym słońcu. Rozdzielczość, z jaką przyjdzie nam obcować to 320 x 380 pikseli. Niestety – nie jest to dużo. Taką rozdzielczością charakteryzowały się starsze modele, takie jak HTC Wildfire S. Ale cóż, za takie pieniądze nie możemy oczekiwać nie wiadomo czego. Niestety tekst może też wydawać się nieco rozmyty przy brzegach, a w szczególności w rogach ekranu.

Bateria

Cała siła tego modelu chyba tkwi głównie w baterii. Producent zapowiedział nam 7 godzin ciągłych rozmów na jednym ładowaniu – wcale wiele się nie pomylił. Jak wspomnieliśmy już w specyfikacji, Explorer został wyposażony w baterię o pojemności 1 230 mAh. Jeśli używacie od czasu do czasu map, sporo internetu w 3G, od czasu do czasu SMSów, połączeń głosowych itp. to wasza słuchawka powinna być w stanie potrzymać nawet kilka dni. Jeśli jesteście trochę bardziej intensywnymi użytkownikami, to musicie się liczyć z codziennym ładowaniem smartfona.

Łączność

HTC Explorer wyposażony jest we wsparcie A-GPS, HSDPA (900/2100), WiFi (802.11 b/g/n), microUSB, oraz Bluetooth 3.0. Najlepszym wyjściem, jeżeli chodzi o zgrywanie plików na nasz telefon będzie kabel USB, w razie potrzeby możemy sparować nasze urządzenia przy pomocy Bluetootha.

Jak w większości telefonów od HTC mamy możliwość stworzenia wirtualnej sieci WiFi, która korzysta z połączenia w naszym smartfonie i udostępnia je wszystkim telefonom oraz komputerom będącym w zasięgu. Służy do tego jedna prosta aplikacja, którą obsłuży każdy użytkownik – nawet laik.

Wydajność

Mimo wspomnianych wcześniej znacznych podobieństw w specyfikacji Explorera i Wildfire S, podobieństwa nie przekładają się na wyniki testów benchmarkowych. W większości przypadków Explorer okazał się dwa razy lepszy niż konkurent. Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmiku porównawczego te dwa modele. Wideo pochodzi z serwisu Pestaola.

Aparat

Niestety w tej kwestii nie mamy się co zachwycać. W porównaniu do Wildfire S, model ten jest wręcz zubożały. Posiada on aparat z matrycą o rozdzielczości zaledwie 3 mpix. Maksymalna rozdzielczość zdjęć to 2048 x 1546 pikseli. Interfejs aparatu jest podobny do tych, znanych z wcześniejszych modeli HTC. Większość przycisków kontrolnych znajdziemy z prawej strony, z wirtualnym spustem migawki w samym ich środku.

Zdjęcia charakteryzują się dużą ilością szumów i słabą ostrością. Generalnie nie wygląda to najlepiej. Przysłowiowe „pół biedy” jest jeszcze na wyświetlaczu samego telefonu, gdy jednak zdjęcia wrzucimy już na komputer, to widzimy wszystkie niedoskonałości. Zresztą zobaczcie sami na przykładowe zdjęcia od naszych zachodnich sąsiadów.

Kolejną kwestią będzie wideo w rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli) z szybkością 19 fps. Większość filmów wygląda „niepewnie”. Możemy zauważyć skoki obrazu, a jakość samego wideo jest poniżej średniej. Zobaczcie zresztą sami. Wideo pochodzi z serwisu androidpakistan.

Oprogramowanie

HTC Explorer został wyposażony w system operacyjny Google Android w wersji 2.3.5 z interfejsem HTC Sense UI 3.5. Do dyspozycji mamy 7 ekranów na pulpicie. Możemy między nimi dowolnie się poruszać (w prawo i w lewo).

Możemy też na nich umieszczać dowolnie wybrane widgety lub skróty. W roli blokady ekranu został wybrany „pierścień”. Telefon odblokowujemy „rzucając” nasz pierścień w górę. Możemy też uruchomić dowolną funkcję z pulpitu blokady, poprzez umieszczenie jej ikony wewnątrz pierścienia.

Zapraszamy też do obejrzenia krótkiego filmiku przedstawiającego nam po krótce HTC Sense UI. Wideo pochodzi z serwisu gsmarena.

Wideo-recenzja

Standardowo możecie też zapoznać się z rozbudowaną wideo recenzją pochodzącą zza naszych zachodnich granic. Ta jedna pochodzi z serwisu mobilegazette.

Podsumowanie

W tym modelu fajne jest to, że od samego początku zawiera on większość intuicyjnych funkcji HTC Sense UI. Model może poszczycić się w pełni konfigurowalnym ekranem Home w systemie oraz ścisłą integracją z sieciami społecznościowymi. WiFi, pojemnościowy ekran dotykowy, jasny wyświetlacz – wszystko to działa przyzwoicie, choć rewelacji nie ma się co spodziewać.

Z tych mniej fajnych rzeczy warto wymienić cenę. Mimo tego, że telefon nie należy do zbyt lotnych, to kosztuje 900 złotych. Nie jest to aż tak wiele, ale w rzeczywistości sprzęt nie jest warty tych pieniędzy.

Źródła: gsmmarena, pestaola, techradar, cnet, mobilegazette, htc, mobiles.sulekha
Opracowanie gsmManiaK.pl

bartek

Najnowsze artykuły

  • Newsy

Mocarny OPPO z SD8G3, 12 GB RAM, 144 Hz oraz 67 W oficjalnie. Bardzo wydajny tablet z potencjałem

Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…

21 listopada 2024
  • Newsy
  • Telefony

Być może za wcześnie skreśliłem tegoroczne flagowce. Znalazłem ważny powód, żeby je kupować

Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…

21 listopada 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Nowa darmowa gra w Epic Games Store. Jest bardzo mrocznie

Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…

21 listopada 2024
  • Newsy
  • POCO
  • Telefony
  • Xiaomi

Mamy globalne potwierdzenie POCO F7 (Pro i Ultra). Smartfony Xiaomi wkrótce w Polsce

Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…

21 listopada 2024
  • Honor
  • Newsy
  • Telefony

Spójrz na tę ślicznotkę. Cienka brzytwa HONOR nie przekroczy nawet 7 mm

HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…

21 listopada 2024
  • Newsy
  • POCO
  • Redmi
  • Telefony
  • Xiaomi

Kupisz to Xiaomi oczami i mam podobnie. Oto nowość, która trafi do Polski, w pełnej krasie

Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…

21 listopada 2024