Przyszły rok zapowiada się naprawdę interesująco w kwestii flagowych procesorów mobilnych. Już niedługo do smartfonów trafią najwydajniejsze procesory Qualcomma, Samsunga oraz Huawei. Na który z nich warto więc przeznaczyć swoje pieniądze?
Qualcomm Snapdragon 845, Huawei Kirin 970 i Samsung Exynos 9810 – wokół tych trzech procesorów w przyszłym roku będzie kręcić się branża mobilna oraz najwydajniejsze sprzęty z Androidem na pokładzie. Wspomniani producenci podkręcają atmosferę związaną z czipami i jednocześnie zatrzymują najważniejsze szczegóły dla siebie. Trzy układy, to może nie tak dużo jeśli chodzi o wybór, ale specyfikacja oraz możliwości każdego z nich faktycznie mogą przyprawić o zawrót głowy. Na który procesor warto więc postawić, jeśli macie zamiar kupić flagowca w 2018 roku? Odpowiedź nie jest taka prosta.
Kilka lat temu Android otrzymał możliwość obsługi 64-bitowych procesorów, co było sporą zmianą pod kątem nie tylko działania smartfonów, ale również innych możliwości związanych z ich codziennym użytkowaniem oraz korzystaniem z aplikacji. Tak naprawdę większość konstrukcji opiera się o rdzenie ARM, nawet jeśli są to po prostu produkty licencjonowane oraz sprzedawane pod inną nazwą – tak, jak ma to miejsce w przypadku Qualcomma czy Samsunga. Praktycznie każdy z producentów stara się także dołożyć do architektury własne ulepszenia oraz rozwiązania pozwalające na wyprzedzenie konkurencji. Mowa tu o pamięci podręcznej, procesie technologicznym czy chociażby taktowaniu każdego z rdzeni.
Jak więc wygląda Snapdragon 845, Exynos 9810 oraz Kirin 970 obok siebie? Zobaczcie.
Snapdragon 845 to procesor produkowany w 10 nanometrowym procesie technologicznym LPP FinFet. Na pokładzie znalazły się cztery główne rdzenie Kryo 385 (Cortex-A75) oraz cztery pomocnicze (Cortex-A55). Te pierwsze taktują z prędkością 2,8 Ghz, podczas gdy reszta jest nieco wolniejsza: na poziomie 1,7 Ghz. Za wyświetlanie grafiki w czipie Amerykanów odpowiada układ Adreno 630. Snapdargon 845 w pełni wspiera pamięć RAM LPDDR4x, która jest obecnie najszybszą z dostępnych na rynku.
Procesor Exynos 9810 jest bardzo podobny do Snapdragona 845, jednak różni się od niego kilkoma rzeczami. Samsung produkuje swój układ w identycznym procesie technologicznym 10 nanometrów LPP FinFet. Za wyświetlanie grafiki odpowiada układ Mali-G72, a szybkość mają zapewniać cztery autorskie rdzenie Moongoose (nie znamy jeszcze ich taktowania) oraz cztery rdzenie Cortex-A53. Exynos 9810 w pełni wspiera szybką pamięć RAM LPDDR4x. W tym wypadku nic się nie zmienia.
Kirin 970 odstaje nieco od konkurencji w kwestii procesu technologicznego. Autorski układ Huawei produkowany jest w procesie 10 nm FinFet, który jest starszą technologią niż ta stosowana w dwóch procesorach opisanych powyżej. Pod kątem wydajności nie jest jednak źle. O moc Kirina 970 dbają cztery rdzenie Cortex-A73 o taktowaniu 2,4 Ghz oraz cztery rdzenie Cortex-A53 o taktowaniu 1,8 Ghz. Grafikę wyświetla układ Mali-G71 MP12. Podobnie, jak u konkurencji, w procesor Huawei także obsługuje pamięć RAM LPDDR4x.
Na pierwszy rzut oka, Kirin 970 „na papierze” odstaje od Samsunga oraz Qualcomma. Nic jednak bardziej mylnego, bo Chińczycy mają w rękawie atut, którym chwalą się od dawna. Jest nim sztuczna inteligencja.
AI to przyszłość: wiemy o tym wszyscy, czy tego chcemy czy też nie. Inteligentni asystenci pojawiają się na każdym kroku, a producenci dążą do maksymalnej automatyzacji zadań oraz usprawnienia naszego codziennego korzystania ze smartfonów. Jak w tym wypadku radzi sobie Snapdragon 845, Exynos 9810 oraz Kirin 970?
Na pierwszy rzut oka, to właśnie Huawei Kirin 970 ma przewagę nad konkurencją. Chińczycy rozwinęli własny procesor tak, aby w pełni obsługiwał on maszynowe uczenie oraz był w stanie zachować dobry współczynnik energooszczędności podczas pracy. Huawei był liderem… do czasu. Qualcomm Snapdragon 845 ma działać w kwestii sztucznej inteligencji około 3x szybciej od Kirina 970. Oczywiście na pierwsze testy trzeba będzie poczekać, jednak Qualcomm już teraz chwali się swoimi rozwiązaniami.
Niestety ostatni z producentów, czyli Samsung nie podzielił się żadnymi szczegółami Exynosa 9810 w kontekście sztucznej inteligencji. Koreańczycy mają co prawda swoje technologie poprawiające chociażby przetwarzanie obrazu czy uczenie się asystenta Bixby, jednak póki co gigant… po prostu milczy.
Niestety ciężko odpowiedzieć, który procesor z trzech wyżej wymienionych będzie najlepszy pod kątem sztucznej inteligencji. Bardzo możliwe, a nawet pewne, iż każdy układ z osobna będzie działał inaczej w tej materii odpowiednio dawkując energię czy też bardziej pożerając naszą baterię.
Sztuczna inteligencja to obszar, który nie doczekał się jeszcze swojego „złotego standardu”. Na ten przełom będziemy musieli po prostu poczekać.
Zarówno Qualcomm Snapdragon 845, Samsung Exynos 9810, jak i Huawei Kirin 970 oferują wsparcie dla łączności LTE Cat 18, co oznacza przesyłanie danych z prędkością na poziomie 1,2 GB/s – oczywiście w zależności od operatora oraz infrastruktury.
Każdy z układów wspiera również odtwarzanie oraz nagrywanie plików w rozdzielczości 4K – procesory pozwalają jednak na mniejszy lub większy klatkaż. Samsung oferuje wideo w 120 klatkach na sekundę, Qualcomm w 60 klatkach, a Kirin 970 w klasycznych, 30 klatkach na sekundę.
Pod względem jakości dźwięku także nie ma na co narzekać. Na ten moment nie wiadomo dokładnie, co zaoferuje w tej materii Samsung, jednak Qualcomm oraz Huawei umieścili na pokładzie swoich smartfonów 32-bitowe przetworniki DAC 384 Khz. To więc niż świetnie.
https://www.gsmmaniak.pl/1464100/jaki-telefon-kupic-2024//
To pytanie, na które obecnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O ile każdy z układów posiada naprawdę konkretną i solidną moc, tak tylko od oprogramowania oraz producenta zależy, jak zdecyduje się wykorzystać jego możliwości. Natywna moc procesora to więc jedno, a jego rzeczywiste wykorzystanie w codziennym użytkowaniu smartfona, to drugie.
Jedno jest jednak pewne: 2018 rok zapowiada się naprawdę intrygująco w kwestii flagowych smartfonów. Zapewne zarówno Samsung, Huawei, jak i inni producenci korzystający ze Snapdragona 845 będą prześcigać się w tym, aby prezentować nam oryginalne funkcje oraz rozwiązania w zakresie łączności, robienia zdjęć czy szybkiego ładowania.
Tak naprawdę musimy poczekać na to, aż będziemy mogli położyć sprzęty z Exynosem 9810, Kirinem 970 i Snapdragonem 845 obok siebie. Wtedy też dopiero wyjdą na jaw wady oraz zalety każdego z procesorów.
Osobiście sam skłaniałbym się ku Snapdragonowi 845. Na drugim miejscu inwestowałbym w Exynosa 9810, a na końcu w Kirina 970 od Huawei. Ile jednak osób, tyle opinii oraz potrzeb. Niestety, ale doszliśmy do momentu, w którym benchmarki oraz syntetyczne testy nie dadzą już żadnej odpowiedzi na to, który produkt tak naprawdę jest lepszy.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…
Apple iPhone SE 4 będzie miał premierę w Polsce jeszcze wcześniej, niż oczekiwałem. Smartfon zadebiutuje…
Zadebiutował OPPO Find X8 Pro: superflagowiec stworzony z myślą o Europie, a co za tym…
Podkręcony Snapdragon 8 Gen 3 w połączeniu z 7000 mAh to marzenie niejednego ManiaKa. Sam…