Wygląda na to, że Qualcomm rozwiązał dwie największe bolączki słuchawek Bluetooth – czas pracy na baterii oraz jakość dźwięku. Najnowszy czip Amerykanów kryje w sobie jednak jeszcze więcej dobroci.
Muszę się Wam przyznać, że mam kilka par słuchawek, których używam w zależności od miejsca. Jedne są półotwarte i przeznaczone do odsłuchów w domu, drugie kablowe na podróż oraz miejsca, gdzie to rozwiązanie jest wygodne, a trzecie, to klasyczna, bezprzewodowa konstrukcja od SoundMagic. O ile w przypadku dwóch pierwszych par nie ma problemu, tak w przypadku trzeciej czasem zdarza się, że coś nie zagra tak, jak powinno – model, który wybrałem nie ma jednak żadnych problemów z baterią, ta wytrzymuje około 10 godzin.
Problemem jest jednak dla mnie wbudowany w słuchawki wzmacniacz oraz nieco gorsza jakość dźwięku od kablowych odpowiedników. Qualcomm zaprezentował czip QCC5100, który zamontowany w bezprzewodowych słuchawkach pozbędzie się na zawsze wszystkich niedogodności. Przynajmniej na papierze.
https://www.gsmmaniak.pl/725838/qualcom-aptx-jak-dziala/
Czip QCC5100, to w pełni zintegrowane rozwiązanie audio-bezprzewodowe. W środku znajdziecie sterownik Class-D, kodek 192 Khz/24-bit oraz hybrydowe, aktywne usuwanie szumów ANC. Do tego wszystkiego można dołożyć technologię aptX HD i przepis na udany procesor gotowy.
To, czym jednak najbardziej wyróżnia się QCC5100 na tle konkurencji, to pobór energii – Amerykanie chwalą się, iż słuchawki ze wspomnianym układem będą w stanie działać trzy razy dłużej niż obecnie dostępne w sklepach konstrukcje. To jest naprawdę imponujące, biorąc pod uwagę, iż większość słuchawek bezprzewodowych nie jest w stanie „grać” dłużej niż 5 godzin na jednym ładowaniu.
Oprócz rozwiązań audio, na pokładzie QCC5100 znalazła się także ulepszona konfiguracja samego procesora, który posiada nawet wbudowaną pamięć ROM i RAM. Po co? A no po to, że Qualcomm chciałby, aby niezależni twórcy mogli pokusić się o słuchawki nie tylko poprawiające jakość dźwięku, ale również wykorzystujące sensory do zbierania różnych informacji. Nie mam szczerze mówiąc pojęcia, o co mogłoby chodzić, jednak nie muszę się tym martwić – producenci na pewno zadbają o to, aby finalne słuchawki były naprawdę „wypasione”.
Pierwsze referencyjne modele słuchawek z czipem QCC5100 mamy zobaczyć jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Po prezentacji ich przez Qualcomma, amerykańska firma udostępni rozwiązanie swoim partnerom. Niestety trzeba więc jeszcze trochę poczekać, aby dowiedzieć się, kto i kiedy wykorzysta możliwości tego układu.
Czip zapowiada się jednak fantastycznie.
Źródło: TechRadar
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Klienci PKO BP po raz kolejni są wprowadzani w błąd. To z kolei może prowadzić…
Messenger zostaje wyposażony w przydatne nowości – jakość HD w połączeniach, pocztę głosową, tła AI…
Nowego Xiaomi pokochasz za pojemną baterię i wysoką wydajność. Xiaomi Redmi Turbo 4 ujawnił część…
Ta gra to interaktywny film, który stał się niemałym hitem w oczach krytyków i graczy.…
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…
Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…