>
Kategorie: Newsy

Elektronika z baterią bez możliwości łatwej wymiany? Jeden ze stanów USA mówi NIE

Stan Washington wprowadził zakaz sprzedaży urządzeń elektronicznych z akumulatorami, których nie da się łatwo wymienić w niezależnych serwisach. Mowa tu o sprzętach z baterią przyklejoną do obudowy, której demontaż mógłby nieodwracalnie uszkodzić urządzenie. Wielcy producenci protestują.

Jednym z najgłośniejszych tematów ostatnich tygodni jest spowalnianie przez Apple tych iPhone’ów, których akumulator wskazuje wysoki stopień zużycia. Firma twierdzi, że chce w ten sposób chronić użytkowników przed niespodziewanymi restartami telefonów. Apple zasygnalizowało, że w przywróceniu pełnej sprawności pomoże wymiana ogniwa, a cenę tej usługi obniżono. To jednak nie załatwia całej sprawy, a przynajmniej nie w oczach władz stanu Washington.

Ustawodawcy zwracają uwagę na to, że lista oczekujących na wymianę ogniwa w autoryzowanych serwisach Apple jest na tyle długa, że na wykonanie usługi trzeba czekać tygodniami. Tymczasem Apple nie toleruje niezależnych serwisów, podobnie jak wielu innych producentów, co nie podoba się przedstawicielom władz. Negatywnie oceniają oni także taki sposób montowania ogniwa, który utrudnia jego wymianę. Kumulacja tych wszystkich czynników spowodowała wprowadzenie nowego prawa.

Stan Washington zakazał sprzedaży urządzeń elektronicznych zaprojektowanych w taki sposób, by uniemożliwić ich diagnostykę i naprawę przez niezależne serwisy. Chodzi tu przede wszystkim o trwałe przymocowanie akumulatora, choćby poprzez jego przyklejenie do obudowy. W takim przypadku demontaż ogniwa często grozi nieodwracalnym uszkodzeniem sprzętu – najlepszym na to przykładem są Microsoft Surface Laptop i Apple Air Pods. To skutecznie utrudnia nie tylko naprawę, ale także późniejszy recykling.

https://www.gsmmaniak.pl/789868/reakcja-apple-oswiadczenie-spowalnianie-iphone/

Powyższe postanowienia nie spodobały się producentom, takim jak Apple, Microsoft, Verizon, Comcast czy Electronic Arts. Podobno umożliwienie konsumentom samodzielnej naprawy urządzeń może godzić w ich bezpieczeństwo, gdyż dostęp do informacji technicznych mogą wykorzystać przestępcy w celu łamania zabezpieczeń. Sami oceńcie, czy ten argument Was przekonuje.

Washington nie jest jedynym stanem w USA, który walczy lub chce walczyć z monopolem producentów na naprawę urządzeń. Sprawa jest rozwojowa i czas pokaże, czy czeka nas w tym aspekcie rewolucja.

Źródło: Vice

Damian Kucharski

Znajdziesz mnie na LinkedIn bit.ly/linkedinDamianK

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Tablety

Tablet, smartfon i konsola do gier w jednym. 144 Hz ekran, dobry Snapdragon i spora bateria sprawiają, że kupuję ten pomysł

ALLDOCUBE iPlay 70 Mini Ultra to coś pomiędzy telefonem, tabletem i konsolą. Sprzęt nie kosztuje…

4 kwietnia 2025
  • Akcesoria
  • Testy
  • ZTE

Stabilny router 5G w rozsądnej cenie, który kupisz w Orange. Test ZTE MC888 5G

ZTE MC888 5G to router kategorii 19 z WiFi 6 i mocnymi antenami, który obiecuje…

4 kwietnia 2025
  • Artykuły
  • Operatorzy

Od tych operatorów Polacy uciekli w podskokach. Tego jednego uwielbiają

Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił najnowszy raport dotyczący przenoszenia numerów w pierwszym kwartale 2025 roku w…

4 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Realme
  • Telefony

144 Hz ekran, flagowy procesor, 7000 mAh i IP69. Pokaż mi lepszego taniego flagowca, ja tu sobie poczekam

Premiera realme GT 7 to najwyraźniej kwestia kilku następnych tygodni. Producent zaczął już potwierdzać niektóre…

4 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Telefony

To zestawienie dobitnie pokazuje, jak kapitalnym wyborem jest nowy Xiaomi w Polsce

Benchmark AnTuTu opublikował zestawienie najwydajniejszych telefonów z Androidem. Który smartfon ma wyraźną przewagę nad konkurencją…

4 kwietnia 2025
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

W ten sposób Polacy tracą ogromne pieniądze. Po kilku kliknięciach mężczyzna stracił 190 000 zł

Kilka kliknięć wystarczy, żebyście pożegnali się ze swoimi oszczędnościami. To kolejna z wielu metod cyberprzestępców,…

4 kwietnia 2025