Uber Eats to już niemal 1000 restauracji w Polsce. Od dzisiaj również 70 lokali w Krakowie – trzecim (po Warszawie i Poznaniu) polskim mieście, w którym można skorzystać z nietypowej usługi dowozu jedzenia za pośrednictwem Ubera.
Wyciągasz smartfon. Wybierasz restaurację i danie z menu. Klikasz, zamawiasz i płacisz – a dostawca dostarcza posiłek prosto pod Twoje drzwi. Średnio zajmuje mu to około 30 minut. Teraz również w Krakowie.
Usługa Uber Eats funkcjonuje w Polsce od roku, ale dotychczas mogli z niej korzystać wyłącznie mieszkańcy Warszawy i (od niedawna) Poznania. Dzisiaj do grona miast objętych programem Uber Eats dołączył Kraków.
W momencie startu usługi w Polsce w aplikacji dostępnych było 150 restauracji. Dzisiaj jest to już 1000 lokali, z czego – co warto podkreślić, duża część nie oferowała wcześniej żadnej formy zamówień online.
W lutym ubiegłego roku, gdy uruchomiliśmy naszą usługę w Warszawie, co druga restauracja (55 proc.) nie miała u siebie opcji dostawy. Można powiedzieć, że udało nam się wypełnić tę lukę. Umożliwiamy użytkownikom zamawianie jedzenia z miejsc, które wcześniej nie miały u siebie takiej usługi. Z drugiej strony – wiele lokali, z którymi zaczęliśmy współpracę, musiało zwiększyć u siebie obsadę kuchni, żeby sprostać rosnącej liczbie zamówień za pośrednictwem naszej aplikacji.
– Krzysztof Radoszewski, Dyrektor Generalny Uber Eats w Polsce.
Dodam, że platforma Uber Eats jest obecnie dostępna w ponad 200 miastach z 30 państw na całym świecie, skupiając w sumie ponad 80 tysięcy restauracji.
Do programu Uber Eats dołączyło póki co około 70 restauracji z Krakowa. To niedużo w porównaniu z platformami pokroju PizzaPortal.pl lub Pyszne.pl, które skupiają obecnie ponad 400 krakowskich lokali. Zmniejszenie tej dysproporcji jest jednak tylko kwestią czasu – i to raczej niedługiego patrząc na to, jak wygląda dynamika rozwoju usługi Ubera w Warszawie.
Zadbaliśmy o to, by odzwierciedlić kulinarną różnorodność, z której słynie Kraków. Użytkownicy mogą wybierać dania z restauracji oferujących rozmaite rodzaje kuchni, z wielu półek cenowych. Znajdziemy tu zarówno lokale serwujące dania z tradycyjnej kuchni polskiej, jak również potrawy z Dalekiego Wschodu, a także kuchnię włoską, śródziemnomorską, czy libańską. Prowadzimy też rozmowy z kolejnymi restauracjami w Krakowie i z biegiem czasu liczba dostępnych dla użytkowników smaków z pewnością wzrośnie
– Krzysztof Radoszewski, Dyrektor Generalny Uber Eats w Polsce.
Z uwagi na obecność niedużej liczby restauracji w programie i zasad realizacji zamówień przez Ubera, strefa dowozu Uber Eats w Krakowie ograniczona jest do centrum i obszarów sąsiadujących (głównie Kleparz, Stradom, Kazimierz, Krowodrza i Grzegórzki). To oznacza, że z usługi nie skorzystają mieszkańcy Podgórza, Bronowic czy Nowej Huty.
Sytuację powinno zmienić dołączenie kolejnych restauracji do programu Uber Eats – przypomnę, iż z zasady Uber dąży do ograniczenia czasu oczekiwania na dostawę, co oznacza, że algorytm aplikacji nie dopuści do złożenia zamówienia w lokalu na północnych rubieżach miasta, jeśli osoba zamawiająca jest na południu. To podstawowa różnica między Uber Eats a Pyszne.pl czy PizzaPortal.pl, gdzie na dostawę czekać można nawet i kilka godzin.
Uber Eats to aplikacja mobilna (dostępna na Androida i iOS) łącząca użytkowników z restauracjami oraz dostawcami – partnerami Ubera, którzy oferują możliwość dowozu wybranego posiłku. Od kliknięcia wybranego dania w aplikacji i złożenia zamówienia, do przyjazdu kuriera upływa zazwyczaj około 30 minut. Trasę dostawcy można śledzić na mapie w aplikacji, podobnie jak ma to miejsce w przypadku korzystania z aplikacji Uber do zamawiania kierowcy. Na bieżąco wyświetlany jest także szacowany czas dotarcia kuriera do wybranego miejsca dostawy.
Uber Eats pozwala na przeglądanie menu z lokalnych restauracji znajdujących się w strefie dowozu – co ważne, oferta jest wzbogacona zdjęciami wykonywanymi indywidualnie przez każdy lokal (to jeden z wymogów dołączenia do programu Uber Eats).
Aby ułatwić wyszukiwanie aplikacja oferuje szereg filtrów, jak również system ocen – osoby korzystające z programu mogą oceniać zamówione przez siebie potrawy za pomocą gwiazdek, dzięki czemu najwyżej ocenione dania będą wyświetlały się w pierwszej kolejności. Aplikacja wykorzystuje też mechanizmy z zakresu machine learning – na podstawie wyborów dokonywanych przez użytkownika uczy się jego smaku rekomendując potrawy, które mogą odpowiadać jego gustom kulinarnym.
Koszt dostawy w Uber Eats pozostaje niezależny od ilości zamówionych potraw i wyboru restauracji – w Krakowie jest to 7,99 zł. Nie ma także limitu minimalnej kwoty zamówienia. Z aplikacji można korzystać w godzinach od 11.00 do 23.00.
Co oferuje konkurencja? Zarówno w wypadku PizzaPortal.pl, jak i Pyszne.pl, duża część restauracji z Krakowa dostarcza jedzenie poniżej 5 zł, nie brakuje również ofert uwzględniających bezpłatną dostawę powyżej zadanej kwoty zamówienia. To oznacza, że Uber w Krakowie ma ciężki orzech do zgryzienia. Przekonać do siebie musi nie tylko użytkowników, ale też i restauratorów, którzy w wielu wypadkach są już obecni na jednej z konkurencyjnych platform.
Analizując ofertę Uber Eats warto mieć na uwadze, że nowy gracz na krakowskim rynku ma nieco odmienną strategię i założenia biznesowe.
Pyszne.pl i PizzaPortal.pl są pośrednikami – tym samym ich rolą jest odebranie i przekazanie zamówienia do wybranego lokalu, ale sama realizacja usługi jest już wyłącznie po stronie restauracji. To z kolei, z punktu widzenia restauratora pociąga za sobą konieczność utrzymania floty dostawców.
Uber Eats stawia na transport – mając własną sieć kierowców bierze na siebie realizację dowozu, zwalniając tym samym restauratorów z obowiązku zatrudniania własnych dostawców. Oczywiście nie za darmo – prowizja Ubera jest wyższa, niż opłaty ponoszone na rzecz Pyszne.pl czy PizzaPortal.pl.
Jak to wszystko przekłada się na sytuację użytkownika? Poniżej zebrałem najważniejsze różnice:
Na pewno warto wypróbować nową usługę, o ile tylko jesteś w strefie dowozu i szukasz sensownej alternatywy dla Pyszne.pl i PizzaPortal.pl, czyli dwóch największych graczy na rynku. Domyślam się, że start Uber Eats pociągnie za sobą intensywną promocję usługi w mediach społecznościowych, warto więc wypatrywać w najbliższych dniach okazji na zdobycie darmowych kodów – na pewno przydadzą się do eksperymentowania z Uberem.
Na koniec mała uwaga: zamawiając jedzenie pamiętaj o tym, aby precyzyjnie wskazać adres dostawy – kierowcami Ubera często są obcokrajowcy niespecjalnie dobrze radzący sobie z językiem polskim. Dbając o to, aby zlecenie było czytelne i zrozumiałe ułatwisz życie nie tylko im, ale przede wszystkim sobie. 😉
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Apple na Black Friday i Cyber Monday przygotował promocje od 29 listopada do 2 grudnia.…
Niesamowita nubia Z70 Ultra to mój faworyt 2024 roku. Specyfikacja flagowca zaskakuje w każdym calu.…
Świeżo zaprezentowany vivo Y300 5G jednak nie jest taki zły, jak twierdziły przecieki. Okazuje się,…
Czy jest coś lepszego niż dobry telefon w świetnej cenie? Tak, aż trzy świetne modele…
OPPO zaprezentowało harmonogram wdrażania aktualizacji do ColorOS 15 z Androidem 15. Jeżeli posiadasz jego smartfon,…
Klienci PKO BP po raz kolejni są wprowadzani w błąd. To z kolei może prowadzić…