Sprzedawane w Polsce smartfony Galaxy S9 i Galaxy S9+ będą pracowały pod kontrolą układu Samsung Exynos 9810. Testy benchmarkowe pokazują wydajność tej jednostki. Okazuje się, że Samsung stworzył niezwykle potężne CPU, ale pod względem GPU… szału nie ma. Jak Exynos 9810 wypada na tle Snapdragona 845?
Zaprezentowane na MWC 2018 smartfony Galaxy S9 i Galaxy S9+ trafiły do polskiej przedsprzedaży. Warianty sprzedawane w naszym kraju napędzane są przez układ Samsung Exynos 9810. Pierwsze testy benchmarkowe pokazują ogólną wydajność zarówno procesora, jak i grafiki. Jak Galaxy S9 i Galaxy S9+ wypadają na tle konkurencji?
Najlepszym programem badającym wydajność procesora jest oczywiście GeekBench. W tym benchmarku można sprawdzić zarówno moc jednego rdzenia, jak i wielu rdzeni. Spójrzmy, jakie wyniki osiągają nowe flagowce Samsunga:
Samsung dokonał sporego skoku technologicznego w dziedzinie CPU i w zaledwie rok podwoił wydajność jednego rdzenia. Jest to możliwe dzięki zmianie mikroarchitektury – nowe rdzenie M3 są teraz szerokie, podobnie jak jednostki opracowywane przez Apple. Samsung skupił się więc na maksymalizacji wydajności jednordzeniowej.
To niesie za sobą spore zapotrzebowanie na energię i żeby temu zaradzić, wprowadzono ograniczenie maksymalnego taktowania w zależności od liczby pracujących rdzeni. Gdy działa jeden, duży rdzeń, to jego taktowanie może sięgać 2,7 GHz. Gdy dwa, spada ono do 2,3 GHz, a jednoczesna praca trzech lub czterech rdzeni z grupy M3 ogranicza taktowanie do 1,8 GHz. Właśnie dlatego wydajność wielordzeniowa nie wzrosła aż tak bardzo, jak moc pojedynczego rdzenia, choć 35% poprawa w stosunku do Exynosa 8895 z Galaxy S8 i tak jest imponująca.
Jak Exynos 9810 radzi sobie na tle Snapdragona 845? Układ Qualcomma wyraźnie przegrywa, osiągając jakieś 2400-2700 punktów w teście jednego rdzenia i 8000-8400 punktów w teście wielu rdzeni. Jak na razie nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, jak bardzo będzie to zauważalne w codziennych zastosowaniach.
O ile poprawa wydajności CPU jest naprawdę duża, tak pod względem mocy układu graficznego Samsung właściwie stanął w miejscu. W Exynosie 9810 znajdziemy grafikę Mali-G72, złożoną z 18 rdzeni o taktowaniu 572 MHz. Tymczasem Exynos 8895 ma aż 20-rdzeniowe Mali-G71 o taktowaniu 546 MHz. Już na tej podstawie trudno liczyć na spektakularny wzrost mocy, co potwierdzają testy:
Na powyższych zrzutach ekranu widać doskonale, że pod względem wydajności graficznej Galaxy S9 i Galaxy S9+ dość nieznacznie wyprzedzają poprzedników, ale nie dają sobie rady ani z GPU Snapdragona 845, ani GPU Apple A11 Bionic. Wychodzi na to, że inżynierowie Samsunga tak bardzo skupili się na procesorze, że układ graficzny potraktowali po macoszemu.
Na sam koniec nasze ukochane AnTuTu 7:
Wynik na poziomie ponad 250000 punktów wydaje się być bardzo imponujący, ale w sieci możemy znaleźć pierwsze testy smartfonów ze Snapdragonem 845, gdzie rezultaty są jeszcze wyższe i często przekraczają granice 27000 punktów. To jednak tylko i wyłącznie cyferki, jak każde inne 😉
Na deser załączam jeszcze jedno, dodatkowe zestawienie:
Źródło: GSMArena, AnandTech, PhoneArena
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
OPPO zaprezentowało harmonogram wdrażania aktualizacji do ColorOS 15 z Androidem 15. Jeżeli posiadasz jego smartfon,…
Klienci PKO BP po raz kolejni są wprowadzani w błąd. To z kolei może prowadzić…
Messenger zostaje wyposażony w przydatne nowości – jakość HD w połączeniach, pocztę głosową, tła AI…
Nowego Xiaomi pokochasz za pojemną baterię i wysoką wydajność. Xiaomi Redmi Turbo 4 ujawnił część…
Ta gra to interaktywny film, który stał się niemałym hitem w oczach krytyków i graczy.…
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…