>
Kategorie: Poradniki

Jak zabezpieczyć dane w telefonie?

Smartfon nie tylko służy do komunikacji, ale przechowuje również poufne dane, a nierzadko pełni rolę cyfrowego portfela. Jak go skutecznie zabezpieczyć, aby przechowywane w nim informacje były poza zasięgiem hakerów i złodziei?

Smartfony są obecnie dla wielu ludzi najważniejszymi narzędziami w pracy zawodowej i poza pracą. Internet mobilny jest coraz powszechniej wykorzystywany na całym świecie. Nie tylko umożliwia komunikację przez całą dobę, ale przede wszystkim z dowolnego miejsca. Jak chronić dane, aby urządzenie jak najdłużej spełniało swoje zadanie?

Log in, log out

Korzystając ze smartfona, noszonego stale przy sobie, rzadko wylogowujemy się z aplikacji po zakończeniu użytkowania. Trzeba jednak wyrobić w sobie nawyk wylogowania, zwłaszcza jeżeli często przebywamy w miejscach uczęszczanych i zatłoczonych.  Jeżeli się nie wylogujemy, kradzież telefonu może mieć nieobliczalne skutki – złodziej może bez trudu uzyskać dostęp do naszej skrzynki e-mailowej, wiadomości sms, zdjęć lub konta w banku.

Blokada ekranu

We wszystkich typach smartfonów dostępna jest opcja ustawienia dodatkowych zabezpieczeń blokady ekranu. Można je zastosować również do poszczególnych folderów, jak zdjęcia czy wiadomości tekstowe. Zabezpieczenia trzeba ustawić niezwłocznie po nabyciu urządzenia. Warto też tworzyć w Google kopie zapasowe danych. Będzie można je odzyskać w razie utraty smartfona za pomocą funkcji automatycznego przywracania.

Android – niekoniecznie zagrożony

Ogromna większość smartfonów korzysta z Androida. Większość dostępnego oprogramowania dla tych urządzeń jest dostępna w sieci i ma spore możliwości modyfikowania, dlatego użytkownicy powinni być ostrożni. Ale istnieją darmowe aplikacje zwiększające bezpieczeństwo danych w naszym smartfonie. Nie zakłócają jego wydajności, a my nie musimy się obawiać o jego zawartość. Nie wymieniając konkretnej aplikacji, skupimy się na cechach, jakimi powinna się odznaczać, aby była jak najbardziej funkcjonalna.

fot. Android

Przede wszystkim aplikacja taka musi być prosta w obsłudze. Nie może wymagać specjalnej konfiguracji urządzenia, najlepsza to taka, którą można bez problemu zainstalować i od razu uruchomić. W zależności od przeznaczenia, powinna mieć wyróżniającą najważniejszą cechę zabezpieczającą.

Przykładowo, dla bezpiecznego komunikatora najważniejsza jest obsługa szyfrowania end-to-end. Niektóre z takich komunikatorów mają również opcję wysyłania szyfrowanej wiadomości sms na dowolny numer telefonu.

Bezpieczny dostęp do światowych zasobów

Jeżeli chcemy ominąć blokady usług, które są w Polsce niedostępne, możemy skorzystać z usługi VPN (o ile oferenci tych usług nie blokują sieci VPN, co zdarza się dość często). Niektóre aplikacje VPN mają wbudowaną opcję blokady skryptów reklamowych, co pozwala uniknąć „zaśmiecenia” urządzenia i stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

Istnieją aplikacje VPN, które umożliwiają maskowanie własnego adresu IP, lokalizacji, a następnie symulację przebywania w innym obszarze geograficznym i uzyskanie dostępu do stron internetowych, które są niedostępne z lokalizacji oryginalnej. Dzięki takim aplikacjom można surfować po całym Internecie bez przeszkód i ograniczeń.

Nasz smartfon jest przy tym bezpieczny, bowiem wszystkie operacje i dane objęte są szyfrowaniem. Niektóre z tych aplikacji są płatne, ale opłata za ich użytkowanie jest raczej symboliczna (kilka dolarów miesięcznie dla jednego urządzenia, przy nielimitowanym dostępie danych).

Ochrona prywatności

Oprócz ruchu sieciowego należy zabezpieczyć ustawienia smartfona i zainstalowane aplikacje. Jest to ważne w sytuacjach, kiedy do naszego urządzenia mają dostęp np. dzieci w domu i współpracownicy w firmie. Wspomnieliśmy już o blokadzie ekranu i blokadzie wybranych folderów. Są aplikacje, które umożliwiają różne, dające się łatwo zmieniać, zakresy blokad, w tym hasło, kod PIN lub wzór odblokowujący.

fot. Opera.com

Nie zawsze jesteśmy w stanie pamiętać wszystkie hasła logowania do banków, serwisów, sklepów, itp. Istnieją aplikacje, które umożliwiają umieszczanie w chmurze haseł, zdjęć i innych danych zabezpieczonych szyfrowaniem. Wystarczy, że użytkownik pamięta tylko jedno hasło – do całego zbioru. Niektóre z takich aplikacji oferują dodatkowe zabezpieczenie w postaci uwierzytelniania użytkownika za pomocą linii papilarnych wybranego palca w polu wpisywania hasła.

Wreszcie – aplikacje, kasujące dane użytkownika w wyszukiwarkach. Dzięki nim nie będziemy zasypywani np. spamem reklamowym. Aplikacje takie mają wbudowane własne przeglądarki, co pozwala na uniknięcie działania skryptów śledzących.

Autorem poradnika jest Konrad Bielawski (odzyskiwanie danych DATA Lab)

Konrad Bielawski

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Oppo
  • Telefony

Nowiutki Snapdragon i 7000 mAh za 890 złotych. Poprzednika kupiło 2 miliony ludzi

OPPO K13 kusi użytkowników wielką baterią 7000 mAh i nowym Snapdragonem. Być może pod inną…

10 kwietnia 2025
  • Huawei
  • Newsy
  • Telefony

Ty ich skreśliłeś, a 400 tysięcy ludzi zabijało się o ich flagowca za 11 tysięcy złotych

Huawei Mate XT znalazł już 400 tysięcy nabywców pomimo ustalonej na 11 tysięcy złotych ceny.…

10 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Nikt nie wierzył, każdy się łudził. Samsung Galaxy S26 Ultra bez kluczowej nowości

Samsung Galaxy S26 Ultra miał szansę stać się pierwszym tradycyjnym flagowcem producenta z aparatem pod…

10 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Telefony

Jeżeli to jest Twoim priorytetem przy zakupie telefonu, to z zakupem poczekaj do końca 2025 roku

W sieci pojawiły się doniesienia o kolejnym powiększeniu baterii we flagowcach z Androidem. OnePlus, realme,…

10 kwietnia 2025
  • Honor
  • Newsy
  • Telefony

Specyfikacja tego taniego flagowca jest pełna perełek. Zagrozi dominacji POCO F7 Ultra

Honor GT Pro to jeden z tanich flagowców, które o klienta walczą Snapdragonem 8 Elite,…

10 kwietnia 2025
  • Promocje

Kapitalna strategia turowa objęta 95% zniżką. Lepszej okazji nigdzie indziej nie znajdziecie

Kapitalna strategia turowa – Terraformers jest teraz do kupienia za śmieszne pieniądze za sprawą potężnego…

10 kwietnia 2025