>
Kategorie: Android ARCHOS OnePlus Telefony

OnePlus 5T czy ARCHOS Diamond Omega? Który smartfon kupić?

Który smartfon lepiej kupić: ARCHOS Diamond Omega czy OnePlus 5T? Oba są z wysokiej półki cenowej i mają sporo do zaoferowania. Porównuję dwa interesujące telefony i podpowiadam, który wybrać.

Niedawno opublikowałem test ARCHOS Diamond Omega, a zatem jednego z najlepszych smartfonów w ofercie francuskiego producenta, który obecnie można kupić już od 2100 złotych. Jakby nie patrzeć, wspomniany model jest tańszym konkurentem dla OnePlus 5T. Czy to znaczy, że jest automatycznie gorszym urządzeniem? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w niniejszym porównaniu telefonów ARCHOS Diamond Omega i OnePlus 5T. Sprawdzę, który model jest wart Waszych pieniędzy.

Obudowa i wygląd: szkło vs metal

Pod względem konstrukcyjnym ARCHOS Diamond Omega i OnePlus 5T to zupełnie inna szkoła. W przypadku tego pierwszego producent postawił na szkło, natomiast w przypadku udoskonalonego OnePlus 5 mamy do czynienia z metalem. Oba te urządzenia są jednak bardzo dobrze wykonane, a spasowanie poszczególnych elementów nie budzi żadnych zastrzeżeń.

ARCHOS Diamond Omega zaskakuje pozytywnie frontowym panelem, który został pokryty zaoblonym szkłem z każdej strony, a do tego dochodzą jeszcze zaokrąglone narożniki. To wszystko sprawia, że na telefon patrzy się z ogromną przyjemnością. Tym bardziej że boczne ramki okalające wyświetlacz w tej konstrukcji nie występują, a górna i dolna są odpowiednio smukłe.

  Przekątna Szerokość Wysokość Grubość Waga
OnePlus 5T 6.00 75 156 7.3 162
Archos Diamond Omega 5.70 73 147 8.5 170

OnePlus postanowił nie eksperymentować natomiast z konstrukcją, dlatego w przypadku 5T mamy do czynienia z obudową stworzoną z połączenia metalu ze szkłem 2.5D. Tym ostatnim jest oczywiście Corning Gorilla Glass 5. Anodowane aluminium zostało pokryte bardzo przyjemną w dotyku farbą, dzięki czemu sprzęt świetnie trzyma się w dłoni. Wspomniana powłoka świetnie się też prezentuje – wykończenie jest matowe, a odcisków palców niemal nie widać. Pod tym względem OnePlus 5T wypada o niebo lepiej od swojego konkurenta, który jest wręcz kolekcjonerem zabrudzeń.

Jeśli weźmiemy pod uwagę gabaryty, a tym samym komfort użytkowania, to z ARCHOS Diamond Omega korzystało mi się wygodniej, gdyż smartfon jest po prostu mniejszy, choć w obu przypadkach nie miałem większego problemu z sięgnięciem kciukiem do górnej krawędzi ekranu.

Rozmieszczenie elementów na krawędziach jest niemal identyczne, a dodatkiem (nie traktuje tego jako wartość dodaną) w przypadku OnePlus 5T jest przełącznik profilowy. Pozwala on na szybkie przełączanie się pomiędzy profilem ogólnym, cichym i nie przeszkadzać. Jest to miły dodatek, aczkolwiek korzystanie z suwaka w moim przypadku nie sprawdziło się – jest dla mnie za wysoko umieszczony i trochę ciężko się go przesuwało.

Gdybym jednak miał kierować się wyłącznie wyglądem podczas zakupu jednego z dwóch smartfonów, to ostatecznie postawiłbym na OnePlus 5T, gdyż przemawia do mnie bardziej. Przede wszystkim sprawia wrażenie solidniejszego, jest mniej podatny na zarysowania, a do tego jest większy.

Akumulator: dobre czasy w obu modelach

W testach bateryjnych i podczas codziennego użytkowania oba smartfony prezentują ponadprzeciętny czas pracy na pojedynczym cyklu ładowania – to zasługa zastosowania akumulatorów o pojemności 3300 mAh w OnePlus 5T i 3100 mAh w ARCHOS Diamond Omega.

Lepiej wypada jednak OnePlus 5T, gdyż przy umiarkowanym użytkowaniu energii wystarcza na nawet dwa dni pracy. W przypadku akumulatora obecnego w modelu Diamond Omega możemy natomiast liczyć na korzystanie ze smartfonu przez nawet 1.5 dnia.

Oczywiście na czas pracy ma także wpływ ustawienie jasności podświetlenia, czy też rodzaj wykorzystywanego połączenia – LTE lub WiFi. W przypadku tego drugiego, czasy na włączonym ekranie są nieco lepsze.

Doładowywanie akumulatora w ciągu dnia w OnePlus 5T jest piekielnie szybkie – wystarczy 30 minut, aby poziom naładowania akumulatora od zera wzrósł do 60%, a pozostawienie OP 5T pod ładowarką przez kwadrans daje nam także całkiem niezły wynik – 30%. Całkowite uzupełnienie energii zajmuje natomiast około 80 minut. Ogniwo w ARCHOS Diamond Omega ładuje się również w około 80 minut, a zatem jest naprawdę bardzo dobrze w obu przypadkach.

Wyświetlacz: LTPS vs Full Optic AMOLED

W przypadku zastosowanych wyświetlaczy widać sporą różnicę pomiędzy porównywanymi modelami, a to dlatego, że mają inne przekątne, inne proporcje, a także technologie wykonania. Nawet różnią się rozdzielczością – zerknijcie zresztą na poniższą tabelkę:

ARCHOS Diamond Omega OnePlus 5T
Przekątna 5.73” 6.01”
Proporcje 17:9 18:9
Rozdzielczość Full HD+ (2040 x 1080 pikseli) Full HD+ (2160 x 1080 pikseli)
Technologia LTPS Full Optic AMOLED
Dodatki aktywne ramki Ambient Display

Wyświetlacz Full Optic AMOLED w OnePlus 5T oferuje głęboką czerń oraz nieskończony kontrast, a to z kolei przekłada się na rewelacyjne i soczyste kolory. Odwzorowanie barw w palecie AdobeRGB wynosi 95.8%, a w DCI-P3 99%. Jest zatem zdecydowanie lepiej, niż w przypadku ARCHOS Diamond Omega, który przy pomiarze tym samym kalibratorem, uzyskał odwzorowanie barw w palecie AdobeRGB na poziomie 76%.

Jedną z ważniejszych funkcji ekranu w ARCHOS Diamond Omega są gesty, które wykonujemy na bocznych ramkach ekranu. Jest to możliwe dzięki technologii FiT 2.0 (Frame Interaction Technology).

Natomiast mocną stroną ekranu OP 5T jest Ambient Display – wyświetla powiadomienia na wygaszonym ekranie, a więc jest to coś na podobieństwo Always on Display od Samsunga. Ponadto warto jeszcze wspomnieć o trybie czytania, który kolorowy ekran zmienia w monochromatyczny w celu podniesienia komfortu czytania. Możemy samodzielnie zdefiniować, w których aplikacjach ten tryb ma się uaktywniać. Świetna sprawa.

Jeżeli miałbym dokonać wyboru pomiędzy tymi modelami tylko na podstawie parametrów ekranu, to postawiłbym na OnePlus 5T, gdyż oferuje bardziej funkcjonalne rozwiązania, a do tego wykonany został w technologii OLED, którą preferuję.

Oba aparaty są świetne

Na tylnym panelu obu modeli znajdziemy podwójny zestaw obiektywów, choć pracują w zupełnie innych trybach i zostały zestawione w innych konfiguracjach.

ARCHOS Diamond Omega OnePlus 5T
Aparat główny 12MP, F/1.8 16MP, F/1.7
Aparat dodatkowy 23MP, F/2.0 20MP, F/1.7
OIS NIE
Dioda LED TAK
Wideo 4K

Dodatkowy obiektyw w OnePlus 5T nie został zaimplementowany, aby umożliwić Wam wykonanie zdjęć z szerszym kątem, czy też z bajecznym efektem bokeh, ja ma to miejsce w ARCHOS Diamond Omega. Jego zadanie jest bardzo proste i w zasadzie jedno – ma zagwarantować dobre fotografie po zmroku, gdyż współpracuje wtedy z aparatem głównym.

Jeżeli miałbym wskazać wyższość jednego z porównywanych modeli, wyłącznie na podstawie zdjęć wykonanych w optymalnych warunkach oświetleniowych, to nie byłbym w stanie tego zrobić. Po prostu fotografie wykonane tymi smartfonami wyglądają świetnie. Cechują się bardzo dużą ilością szczegółów, jak również żywymi kolorami. Zastrzeżeń nie można mieć także do zakresu tonalnego oraz pracy automatu, który dobrze dobiera parametry do panujących warunków.

Przykładowe zdjęcia i wideo: OnePlus 5T

>>> Zobacz zdjęcia przykładowe w pełnej rozdzielczości


Bardziej widoczne różnice dostrzeżemy dopiero na kadrach nocnych, gdy światła do obiektywu wpada mniej. Wtedy też OnePlus 5T wypada nieznacznie, ale jednak lepiej. Fotografie są mniej zaszumione. Różnica jest jednak moim zdaniem bardzo mała i w zasadzie na marginesie błędu, dlatego też w ogólny rozrachunku uważam, że oba smartfony sprawdzą się bardzo dobrze, a różnica tkwi w dodatkach.

Dodatkach, których w OnePlus 5T zabrakło. ARCHOS Diamond Omega ma natomiast do zaoferowania najlepszy zestaw do wykonywania fotografii portretowych. Musicie jednak wiedzieć, że odległość od fotografowanego obiektu nie może być większa, niż 200 centymetrów.

Przykładowe zdjęcia i wideo: ARCHOS Diamond Omega

>>> Zobacz zdjęcia przykładowe w pełnej rozdzielczości


Oba smartfony rejestrują materiały wideo w maksymalnej rozdzielczości 4K przy 30 kl./s. Trzymają ten sam poziom, co fotografie. Na przykładowych materiałach wideo można jednak dotrzeć coś, co daje przewagę OP 5T nad rywalem, a mianowicie Diamond Omega ostrzy obiekty na pierwszym planie na dwa razy. Ponadto radzi sobie gorzej przy maksymalnym zbliżeniu cyfrowym.


Wydajność na wysokim poziomie

W przypadku ARCHOS Diamond Omega i OnePlus 5T postawiono na najwydajniejsze podzespoły, jakie dostępne były na rynku w momencie premiery (jesień 2017). Dlatego też za wydajność odpowiada jeden z najlepszych SoC firmy Qualcomm, a zatem Snapdragon 835 (8 x Kryo 280 + Adreno 540) współpracujący z ponadprzeciętną ilością pamięci RAM, której w tym pierwszym jest 8GB (typu LPDDR4). OnePlus 5T, którego testowałem miał natomiast 6-gigabajtową pamięć RAM tego samego typu.

  SoC Procesor - częstotliwość Procesor - nazwa Procesor - rdzenie RAM
Archos Diamond Omega Qualcomm Snapdragon 835 2.5 4 x Kryo 2.45 GHz + 4 x Kryo 1.9 GHz 8 8.0
OnePlus 5T Qualcomm Snapdragon 835 2.5 4 x Kryo 2.45 GHz + 4 x Kryo 1.9 GHz 8 6.0

Podczas codziennego użytkowania oba urządzenia sprawują się podobnie – otwierają aplikacje odpowiednio szybko i oferują płynną pracę na dwóch aplikacjach jednocześnie. Niemniej szybkość wczytywania gier jest delikatnie szybsza w ARCHOS Diamond Omega. Natomiast OnePlus 5T oferuje płynniejszą pracę samego interfejsu i jest to zauważalne.

Natomiast dodatkowe 2GB pamięci RAM względem OnePlus 5T daje o sobie znać, gdyż ARCHOS Diamond Omega dłużej trzyma procesy w pamięci.

Jeśli chodzi natomiast o interfejs, to zdecydowanie bardziej przejrzysty, a zarazem przemyślany jest ten obecny w OnePlus 5T. W przypadku oprogramowania firmy Nubia panuje spory chaos. Na przykład zarządzanie pamięcią RAM oraz wewnętrzną na dane i aplikacje przeniesiono do pozostałych ustawień systemu. Jest jeszcze kilka takich dziwactw.

ARCHOS Diamond Omega czy OnePlus 5T?

Doszliśmy do momentu, w którym należy odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – który smartfon wybrać – ARCHOS Diamond Omega czy OnePlus 5T? Ja wybieram OnePlus 5T, choć nie ukrywam, że zdecydował przede wszystkim design, jak również bardziej dopracowane oprogramowanie z przydatnymi dodatkami.

Największym atutem OnePlus 5T jest kultura pracy, która jest fenomenalna – smartfon błyskawicznie przełącza się pomiędzy aplikacjami, które bardzo długo leżą w pamięci. Prawdziwy maniaK doceni także wyświetlacz Full Optic AMOLED z technologią Ambient Display, metalową konstrukcję wykonaną perfekcyjnie, switcher profilowy, bogate zaplecze komunikacyjne (w tym NFC), czy też ponadprzeciętną baterię z bardzo szybkim ładowaniem. Bardzo cenię sobie także w tym modelu funkcję Face Unlock, która jest genialna i niezawodna. To zabezpieczenie jest tak szybkie, że nawet nie będziecie mieli sposobności zobaczyć powiadomienia na ekranie blokady.

ARCHOS Diamond Omega też ma kilka mocnych stron – aparat główny, który świetnie radzi sobie z fotografiami portretowymi, a także jest w stanie zatrzymać w kadrze pełne szczegółów fotografie. Na uwagę zasługuje również wyświetlacz, który pomimo tego, że nie jest OLED-em, to jednak oferuje świetną kolorystykę. Do tego dochodzą dość niestandardowe proporcje, brak bocznych ramek i aktywne krawędzie.

Największą wadą tego urządzenia jest jednak interfejs proponowany przez markę Nubia – jest po prostu niedopracowany, a do tego panuje w nim spory bałagan.

ARCHOS Diamond Omega vs OnePlus 5T – porównanie specyfikacji:

ARCHOS Diamond Omega OnePlus 5T
System Android 7.1.1 Nougat, nubiaUI 5.1 Android 7.1.1 Nougat, OxygenOS
Ekran 5,73″, Full HD+ (2040 x 1080 pikseli), LTPS, proporcje 17:9 6.01″, Full HD+ (2160 x 1080 pikseli), Full Optic AMOLED, proporcje 18:9
SOC Qualcomm Snapdragon 835 (4 x Kryo 2.45 GHz + 4 x Kryo 1.9 GHz)
GPU Adreno 540
RAM 8 GB 6 GB
Pamięć wbudowana 128 GB 64 GB
Slot kart nie
Aparat 12MP (F/1.8) + 23MP (F/2.0) 16MP (F/1.7) + 20MP (F/1.7)
Kamera 5 MP + 5 MP 16 MP
Akumulator 3100 mAh 3300 mAh
Obudowa ze szkła (bez opcji demontażu tylnej klapki) z metalu (bez opcji demontażu tylnej klapki)
Wymiary 73 x 147 x 8.5 mm 75 x 156 x 7.3 mm
Waga 170 g 162 g
Paweł Gajkowski

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Telefony

Być może za wcześnie skreśliłem tegoroczne flagowce. Znalazłem ważny powód, żeby je kupować

Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…

21 listopada 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Nowa darmowa gra w Epic Games Store. Jest bardzo mrocznie

Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…

21 listopada 2024
  • Newsy
  • POCO
  • Telefony
  • Xiaomi

Mamy globalne potwierdzenie POCO F7 (Pro i Ultra). Smartfony Xiaomi wkrótce w Polsce

Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…

21 listopada 2024
  • Honor
  • Newsy
  • Telefony

Spójrz na tę ślicznotkę. Cienka brzytwa HONOR nie przekroczy nawet 7 mm

HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…

21 listopada 2024
  • Newsy
  • POCO
  • Redmi
  • Telefony
  • Xiaomi

Kupisz to Xiaomi oczami i mam podobnie. Oto nowość, która trafi do Polski, w pełnej krasie

Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…

21 listopada 2024
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

Znam datę premiery najtańszego iPhone’a 2025 roku. Nie znam za to nikogo, kto czeka na niego w Polsce

Apple iPhone SE 4 będzie miał premierę w Polsce jeszcze wcześniej, niż oczekiwałem. Smartfon zadebiutuje…

21 listopada 2024