Spis treści
- Porównanie jakości zdjęć nocnych
- Porównanie trybu filmowego
- Który smartfon fotograficzny jest najlepszy?
Porównanie trybu filmowego
Choć niniejsza publikacja to głównie test możliwości fotograficznych, kilka słów należy poświęcić także trybowi filmowemu. Full HD z prędkością 60 klatek na sekundę jest dziś standardem. W przypadku dwóch najdroższych modeli – Samsunga Galaxy S9 Plus i iPhone’a X – otrzymujemy natomiast aż 60 klatek w trybie 4K. To wciąż rzadka opcja w przypadku aparatów, więc tym bardziej należy się uznanie za zastosowanie takiej rozdzielczości w smartfonach. Oba te modele mogą kręcić slow-motion w Full HD z prędkością 240 klatek na sekundę. Pozostałe modele kręcą w 4K z prędkością 30 kl./s, a w Full HD – 60 kl./s.
Powiedzmy sobie jednak od razu – jakość wideo 4K jest zadowalająca w każdym z modeli, podobnie jak Full HD, jednak w trybie slow-motion w każdym przypadku obraz wygląda gorzej. Większość z testowanych aparatów oferuje nagrywanie w zwolnionym tempie tylko w trybie HD 720. Galaxy S9 Plus przebija konkurencję trybem ultra slow-motion z prędkością 960 kl./s, podobnie jak Xperia XZ2. Tyle, że ten pierwszy w jakości 720p, a drugi – 1080p, a więc Full HD. Niestety, XZ2 nagrywa tylko kilkusekundowe slow-motion w tym trybie, a niekiedy ciężko jest uchwycić interesujący nas moment.
Faktem jest jednak, że spośród wszystkich modeli to slow-motion w wykonaniu XZ2 zrobiło na mnie największe wrażenie. Nawet 3 sekundowe ujęcie wygląda świetne, a jakość jest najlepsza – choć też daleko jej do ideału. Tutaj smartfony wciąż jeszcze mają nieco do nadrobienia. Filmy nakręcone w zwolnionym tempie ładnie będą wyglądać na ekranie smartfona, ale na dużym monitorze zauważymy jednak niedoskonałości obrazu.
W przypadku stabilizacji obrazu w trybie filmowych w mojej opinii najlepiej poradziła sobie Xperia. Jest to o tyle ciekawe, że smartfon ten oferuje tylko elektroniczną stabilizację obrazu. Mimo to została ona na tyle dobrze opracowania, że jej efekty są naprawdę zadowalające.
Niestety, w przypadku trybu slow-motion w iPhonie jakość na filmie jest niższa od rzeczywistej, bo smartfon, nie wiedzieć czemu, zarejestrował obraz w niskiej rozdzielczości, co zauważyłem dopiero po czasie. W tym wypadku musicie mi uwierzyć na słowo.
Jeśli jednak popatrzeć na ilość możliwości filmowych, to zwycięzcą zostanie LG V30. Smartfon ten nie tylko daje możliwość filmowania z manualnymi ustawieniami, ale oferuje również szeregu profili kolorystycznych w trybie Cine Video, dzięki którym nadamy naszym filmom ciekawą kolorystykę. Mało tego, możemy również filmować z użyciem profilu Log, dzięki któremu zarejestrujemy obraz z mniejszym kontrastem i saturacją, ale za to z większą dynamiką tonalną. Takie materiały możemy potem poddać korekcji w postprodukcji. LG najbardziej pomyślało o osobach filmujących i korzystając z modelu V30 możemy nakręcić naprawdę niezłej jakości wideo, które po poddaniu korekcji będzie wyglądało jeszcze lepiej.
Spis treści
- Porównanie jakości zdjęć nocnych
- Porównanie trybu filmowego
- Który smartfon fotograficzny jest najlepszy?