Przeglądam aplikacje ułatwiające poruszanie się po mieście i wybieram najciekawsze programy do kupowania biletów na komunikację miejską oraz sprawdzania rozkładów i połączeń.
Jak sprawnie przemieszczać się wykorzystując tylko transport publiczny (autobus, tramwaj czy pociąg)? To prostsze, niż myślicie. Wystarczy niezastąpiony smartfon w kieszeni. Twórcy aplikacji doskonale zdają sobie sprawę ze sporego zapotrzebowania na tego typu informacje, oddając nam do dyspozycji kilka naprawdę wartych uwagi programów.
Nie ma najmniejszego sensu opisywać wszystkich aplikacji ułatwiających sprawne poruszanie się transportem publicznym. Zamiast tego wybrałem trzy najciekawsze i moim zdaniem najbardziej pożyteczne programy.
Skycash – i nie straszny brak biletu
Skycash (Android / iOS) jest niewątpliwie jedną z najciekawszych aplikacji na mobilnym rynku. Za jego pomocą jesteśmy w stanie obyć się bez papierowych, tradycyjnych biletów. Poprzez mobilną aplikację możemy kupić bilety autobusowe komunikacji miejskiej w większości polskich miast (baza danych cały czas aktualizowana i wszelkie informacje dostępne na stronie internetowej www.skycash.pl).
Aplikacja Skycash pozwala również na zakup biletów PKP Intercity, Przewozów Regionalnych, jak również lokalnych Kolei (m.in. Koleje Śląskie, Małopolskie, Świętokrzyskie ). Tu również baza danych przewoźników jest stale aktualizowana.
Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że oprócz wyżej wymienionych funkcji, program ma kilka innych, wartych uwagi opcji – m.in. można za pomocą aplikacji Skycash opłacić rachunki, doładować telefon, zapłacić za parking, czy nawet kupić bilety do kina.
Sam bardzo chętnie korzystam z funkcji jakie daje Skycash – nie szukając kiosku z biletami i nie tracąc czasu w kolejkach do kasy. Oczywiście z aplikacji możemy korzystać mając środki na swoim koncie. I tutaj uwaga: aby korzystać z aplikacji Skycash należy założyć sobie profil – najprościej poprzez adres e-mail lub nr telefonu i swoje unikalne hasło. Potem już bez przeszkód można doładowywać sobie konto poprzez bank czy doładowanie.
Fajną sprawą jest, że poprzez aplikację możemy także wypłacać gotówkę w bankomatach sieci Euronet. Co do obsługi aplikacji można powiedzieć, że jest bardzo prosta i przejrzysta. Interfejs jest w wersji kafelkowej, ale bardzo przyjemnej dla oka i nie przeładowanej grafiką.
mobileMPK – poprowadzi do celu i pokaże godziny odjazdów autobusu
Kolejną ciekawą i równie przydatną aplikacją w miejskim gąszczu niewątpliwie jest aplikacja mobileMPK (Android). Może nas wspomóc w wyszukiwaniu siatki połączeń i sprawdzeniu rozkładów wg linii lub przystanku w danym mieście. Tak, jak w przypadku poprzedniej aplikacji, mobileMPK jest z każdym miesiącem poszerzana o nowe miasta w Polsce.
Uważam, że jest wręcz niezastąpionym towarzyszem pod względem wynajdowania połączeń. Ileż to razy zdarza się nam, że na przystanku, na którym czekamy na autobus czy tramwaj po prostu brak jest rozkładu – często jest nieczytelny, zniszczony lub jest nieaktualny. Z aplikacją mobileMPK nie mamy tego problemu.
Co do interfejsu i komfortu obsługi można powiedzieć, że jest bardzo czytelny i użyteczny. Nawet osoby mające małe doświadczenie w obsłudze smartfona doskonale poradzą sobie z obsługą tej aplikacji.
Aplikacja jest niedostępna na IOS , ale tu ciekawą alternatywą wydaje się być aplikacja o nazwie jakdojadę.pl.
kiedyprzyjedzie.pl – mały ale niezastąpiony, gdy nie chcesz się spóźnić
Ostatnią aplikacją, która moim zdaniem jest warta szczególnej uwagi jest kiedyprzyjedzie.pl (Android). To program bardzo ubogi w wyglądzie, ale przydatny.
Daje bardzo ciekawą i fajną funkcję, czyli możliwość sprawdzenia, o której godzinie odjeżdża dany autobus. Inne aplikacje też to potrafią – kiedyprzyjedzie.pl robi to w czasie rzeczywistym. I robi to nadzwyczaj dobrze.
Interfejs jest prosty aż do bólu ale tutaj chodzi bardziej o użyteczność. Mamy możliwość grupowania ulubionych przystanków i wg nich podgląd na najbliższe odjazdy. Moim zdaniem aplikacja po prostu genialna w swej prostocie – aktywnie z niej korzystam i mogę polecić każdemu, który korzysta z komunikacji zbiorowej.
Aplikacji tej również nie znajdziemy na platformę IOS, ale i tutaj mamy dość ciekawą alternatywę w postaci mobilnej aplikacji o nazwie myBus online.
Tak jak w poprzednich wypadkach, aplikacjach jest na bieżąco aktualizowana pod względem liczby dostępnych miast.
Co jeszcze warto znać?
Przedstawione w tym artykule programy są w znacznym stopniu podobne, ale też niektóre funkcje poszczególnych narzędzi wzajemnie się uzupełniają – na przykład kiedyprzyjedzie.pl pozwala podejrzeć odjazdy w czasie rzeczywistym. Z kolei mobileMPK charakteryzuje bardzo bogata baza rozkładów jazdy obejmujących kilkadziesiąt polskich miast. Skycash pozwoli poznać trasy kilkuset polskich przewoźników i kupić bilety na wybrany kurs.
Z pomocą tych aplikacji nie zgubicie się w miejskiej dżungli i dacie sobie doskonale radę bez samochodu. Jakie aplikacje Wy, drodzy Czytelnicy możecie polecić do podróżowania komunikacją miejską i nie tylko?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.