Jak dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu na stronie Huawei, wkrótce zostanie zamknięta strona, dzięki której mogliśmy bezproblemowo odblokować bootloader w naszym telefonie. Kiedy nastąpi całkowite wyłączenie usługi?
Chiński producent postanowił bardzo dyskretnie ogłosić zamknięcie strony, dzięki której każdy z posiadaczy urządzenia marki Huawei mógł wygenerować specjalny kod, pozwalający na odblokowanie bootloadera w naszym smartfonie.
Do kiedy usługa będzie aktywna? Dlaczego to koniec?
Dla wszystkich produktów zaprezentowanych po dniu 24 maja omawiana usługa nie będzie już dostępna. Osoby, które posiadają już urządzenie marki Huawei i chciałyby jeszcze skorzystać z możliwości uzyskania kodu, pozostaje 60 dni, po tym czasie nie będzie to już możliwe.
Producent jako przyczynę rezygnacji z usługi podaje chęć dostarczenia lepszych wrażeńz użytkowania telefonów, oraz uniknięcie problemów, które są powodowane przez zmianę oprogramowania telefonów. Oficjalne stanowisko wydaje się być typową wypowiedzą marketingową.
Prawdziwej przyczyny należy doszukiwać prawdopodobnie, w fakcie braku zainteresowania usługą.
No właśnie, czy ktoś dzisiaj potrzebuje jeszcze odblokowanego bootloadera?
Decyzja Huawei nie wydaje mi się dziwna. W dzisiejszych czasach, gdy system Android odpowiednio dojrzał, jest wystarczająco zoptymalizowany, a producenci poprzez swoje autorskie nakładki dostarczają nam wszystkich potrzebnych udogodnień i funkcji, większość z użytkowników zapomniała co to bootloader i d czego służy jego odblokowywanie. Najbardziej zagorzali fani Androida z pewnością pamiętają czasy, Galaxy S II, czy też S III, gdzie praca na oryginalnym systemie, po kilku miesiącach wymagała niezwykle cierpliwego charakteru.
Dzisiaj na szczęście nawet najtańsze propozycje są w stanie zaoferować wszystko co potrzeba, a system nie wymaga większych ingerencji ze strony użytkownika.
Najbardziej ucierpią deweloperzy…
Niestety, ale brak możliwości odblokowania bootloadera najbardziej dotknie deweloperów, którzy kupują urządzenia Huawei, w celu rozwoju swoich programów. Testowania nowych funkcji, a także optymalizacji pod kątem prędkości działania. Być może uda się odnaleźć jakiś zewnętrzny sposób na odblokowanie bootloadera, bez udziału strony producenta.
Nie mniej jednak wierzę mocno, że Huawei wie co robi. Ich urządzenia sprzedają się, co raz lepiej. Procent udziału w rynku Androida systematycznie rośnie. Spodziewam się, że taka decyzja nie wpłynie w żaden negatywny sposób na dalszą sprzedaż urządzeń chińskiego producenta.
źródło: Huawei
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.