OnePlus zdecydował się na dość nietypowy ruch i usunął funkcję Always On Display z OnePlus 6. Dlaczego producent podjął taką decyzję i czy ma ona dla Ciebie jakiekolwiek znaczenie? Weź udział w naszej maniaKalnej anKiecie.
Czym jest Always On Display?
Always On Display to funkcja pozwalająca na wyświetlanie powiadomień na wyłączonym ekranie. Funkcja ta wcale nie jest nowa i pamięta jeszcze czasy niegdyś bardzo popularnego Symbiana, a później z dobrodziejstw Glance Screen mogli korzystać właściciele wybranych smartfonów Lumia. W późniejszym czasie kolejni producenci na nowo ją odkrywali, względnie modyfikowali na swój sposób.
Rozwiązaniem tym mogli się cieszyć także pierwsi użytkownicy OnePlus 6. Do czasu.
Aktualizacja usuwa funkcję z OnePlus 6
Kilka dni temu OnePlus 6 otrzymał pierwszą dużą aktualizację, która wprowadziła możliwość zamaskowania wycięcia w ekranie czy nagrywanie w zwolnionym tempie, w rozdzielczości HD przy 480 kl./s i Full HD przy 240 kl./s. Producent dostarczył też nowe poprawki bezpieczeństwa i wprowadził inne zmiany czy poprawki.
Aktualizacja sporo wniosła, ale też jedną rzecz usunęła. Z ustawień Ambient Display zniknęła możliwość ustawienia go w trybie Always On, pozwalającym na stałe wyświetlanie powiadomień na ekranie blokady. Pozostawiono tylko natywną dla Oreo opcję Lift up Display („Ekran zgodny z otoczeniem”), czyli pojawianie się informacji po podniesieniu urządzenia.
Dlaczego producent usunął tę funkcję?
Dział wsparcia zdradził niektórym użytkownikom, dlaczego Always On zniknął z OnePlus 6. Producent później oficjalnie potwierdził te powody.
Podobno funkcja ta była dopiero w fazie testów i jak się okazało negatywnie wpływała na funkcję oszczędzania energii, a co za tym idzie zbytnio skracała czas pracy na jednym ładowaniu. Nie wiadomo, czy i ewentualnie kiedy funkcja zostanie przywrócona, ale może się skończyć na jej trwałym usunięciu.
Nie zdziwiłbym się, gdyby problemy te wynikały z oszczędności. Nawet obecność ekranu AMOLED nie wystarczy, by funkcja Always On była energooszczędna. Producent musi dodatkowo zadbać o obsługę przez sterownik ekranu niskich częstotliwości odświeżania i wydzielić osobną pamięć, by SoC mógł pozostać w stanie uśpienia, nie męcząc tym samym akumulatora. Być może OnePlus o to nie zadbał i stąd się wzięły problemy. To rzecz jasna tylko hipoteza i nie musi mieć ona nic wspólnego z rzeczywistością.
Masz/korzystasz z Always On?
Chciałbym wykorzystać tę okazję, by zapytać, czy masz i korzystasz z Always On na swoim telefonie? Zapraszam do udziału w maniaKalnej anKiecie:
[totalpoll id=”848198″]
Źródło: piunikaweb
Ceny OnePlus 6
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.