Poznajcie mój zestaw najbardziej przydatnych aplikacji na smartfony z Androidem. To programy, które od dawna goszczą na każdym moim telefonie.
Od czasu, gdy zacząłem przygodę z Androidem, przez moje ręce przewinęło się mnóstwo różnych telefonów, jednak każdy z nich ostatecznie kończy z identycznymi ustawieniami i listą aplikacji, bo pracy w inny sposób sobie po prostu nie wyobrażam.
Komunikacja i portale społecznościowe
Zaczynam od aplikacji społecznościowych. W końcu smartfon powinien służyć głównie do komunikacji. Oprócz oczywistych aplikacji, jak telefon i wiadomości SMS/MMS, korzystam jeszcze z kilku innych.
Messenger – moja podstawowa forma komunikacji w życiu prywatnym, jak również czasem służbowo. Większość moich znajomych korzysta właśnie z Messengera, jako podstawowego komunikatora.
Facebook – jak to mówią, kto nie ma konta na Facebooku ten nie żyje. Używam Facebooka aktywnie, ale bez przesady – głównie do udzielania się i czerpania informacji w konkretnych grupach, takich jak te dotyczące studiów czy pracy, opinii na temat części samochodowych itp. Mimo wielu opinii negatywnych o Facebooku często z niego korzystam.
Instagram – niegdyś sam wrzucałem tam zdjęcia, teraz już tylko je przeglądam – głównie po to, aby móc przeglądać profile motoryzacyjne z fotkami interesujących mnie aut, sportów motorowych, zegarków i oczywiście gadżetów ze świata nowych technologii.
Tapatalk – długo zastanawiałem się gdzie umieścić ten program. Ułatwia przeglądanie różnych for internetowych. Oczywiście najlepsze forum dla każdego maniaKa to XDA.
Slack – ostatnio pisząc dla gsmManiaKa zacząłem aktywnie korzystać z tej aplikacji, bo to główne narzędzie do kontaktu z całą redakcją.
Multimedia i rozrywka
W zasadzie minęły już czasy, kiedy dużo grałem, dlatego też z kategorii rozrywki i multimediów korzystam w zasadzie tylko z aplikacji do słuchania muzyki oraz oglądania filmów i sportu.
Spotify – główny i jedyny serwis z muzyką. Niegdyś próbowałem innych, jednak to właśnie ta usługa najbardziej trafiła w moje gusta i pewnie tak już zostanie. W zasadzie odpowiada mi w niej wszystko, począwszy od interfejsu, a skończywszy na cenie subskrypcji premium, którą uważam za uczciwą. Muzyka od zawsze stanowiła dla mnie nieodłączny element życia.
YouTube – ostatnio korzystam z niego trochę mniej. W zeszłym miesiącu zredukowałem niemal o połowę liczbę stale oglądanych kanałów.
Cyfrowy Polsat Go – jestem pasjonatem Formuły 1. Nie zawsze mogę być w domu gdy akurat jest wyścig F1, więc aktywnie korzystam z aplikacji Cyfrowy Polsat Go ponieważ jestem abonentem Cyfrowego Polsatu, na którym mam wykupiony dostęp do programów Eleven Sport.
Podróże i transport
Jakdojade.pl – aplikację chyba zna każdy. Niezbędne narzędzie, gdy znajdę się w innym mieście, którego nie znam. Dzięki temu zawsze trafię do celu za pomocą komunikacji miejskiej.
Mobile MPK – przydatny program do sprawdzania rozkładów jazdy komunikacji miejskiej w szybki i niezawodny sposób. Co ważne, rozkłady aktualizowane są na bieżąco, a użytkownik może zapisać je offline w pamięci smartfona.
Mobilet – od niedawna osoby podróżujące po stolicy mogą zakupić bilet na komunikację miejską bezpośrednio w aplikacji Jakdojade.pl. Jednak co w przypadku gdy jesteśmy w innym mieście? Tutaj właśnie wkracza Mobilet.
Yanosik – gdy gdziekolwiek jadę, Yanosik zawsze działa w tle. Nikt lepiej niż społeczność nie poinformuje o wypadkach na drodze, zagrożeniach czy kontrolach drogowych; samej nawigacji w Yanosiku nie używam, bo po prostu jest dla mnie nieakceptowalna.
Skycash – często podróżuje pociągiem. Dzięki aplikacji mogę kupować bilety i sprawdzać dogodne połączenia. Bardzo fajna aplikacja, o której zresztą już pisałem we wcześniejszych artykułach.
Mapy Google – według mnie najlepsze dostępne mapy. Możliwość zapisu offline, integracja z innymi aplikacjami, stale aktualizowane, zawierające sporo przydatnych informacji. Używam ich także, w razie potrzeby, do nawigacji podczas podróży autem.
Praca i produktywność
Feedly – czytnik RRS. Do niego mam podpięte interesujące mnie serwisy, blogi, strony. W wolnych chwilach czytam co tam w świecie technologii słychać.
Squid – kolejny agregator newsów. Bardzo lubię go używać. Na daną chwilę jeden z ciekawszych i bardzo przyjemnych w użytkowaniu agregatorów informacji.
Samsung Internet – podstawowa przeglądarka internetowa. Myślę, że tak samo dobra, jak inne popularne przeglądarki
Dropbox i Dysk Google – przechowywanie plików w chmurze. Bardzo przydatna aplikacje z których bardzo często korzystam przy pracy i prywatnie.
Arkusze, Dokumenty, Prezentacje – podręczny pakiet office. Nie jest idealny, ale na tyle się do niego przyzwyczaiłem, że przestałem szukać alternatyw.
Kalendarz Google – jedyny kalendarz, z którego korzystam na urządzeniach mobilnych oraz na PC.
Stocard – przechowywanie kart lojalnościowych w smartfonie. Przydatna aplikacja zwłaszcza, gdy mamy ich sporo i nie chcemy targać ze sobą kilkunastu plastikowych odpowiedników.
Wszystko to standardowe aplikacje, które pomagają lub umilają mi codzienne życie. Jest to zestaw dla mnie optymalny i na daną chwilę nie potrzebuję niczego więcej. A wy jakich aplikacji używacie na swoich smartfonach? Chętnie poznam Wasze zestawy, bez których nie wyobrażacie sobie korzystania z telefonu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.