8 lat temu nikt nie spodziewał się, że będziemy świadkami narodzin smartfona, który odmieni oblicze rynku GSM na świecie i da początek nowej, bardzo popularnej linii produktów Samsunga.
Spis treści
Historia linii Galaxy S czyli flagowej serii Samsunga rozpoczyna się od pierwszego Galaxy S, którego prezentacja odbyła się 8 lat temu. Sprzęt zrobił niemałe zamieszanie na mobilnym rynku i z miejsca stał się realnym konkurentem dla propozycji Apple. To dlatego rok 2010 uznaje się za przełomowy w historii Samsunga – konsekwencją tamtej premiery jest dzisiaj nowatorski i zaawansowany Galaxy S9 oraz Galaxy S9+.
Samsung Galaxy S (GT-I9000) zadebiutował w 2010 roku i w pierwszych 7 miesiącach od obecności na światowych rynkach sprzedał się w ilości 10 milionów egzemplarzy. Do dnia dzisiejszego ten wynik wzrósł do ponad 24 milionów. Nic więc dziwnego, że w kwietniu 2011 roku doczekaliśmy się drugiej generacji galaktycznej eski, która aż do dnia dzisiejszego jest uznawana za przyzwoity smartfon, w dalszym ciągu chętnie wybierany przez użytkowników.
Model GT-I9000 miał kilka wad, z których największą był brak flasha. Tę wadę Samsung naprawił w Galaxy S Plus (debiut w sierpniu 2011 roku), który oprócz lepszego aparatu dostał też nowy procesor – Snapdragona S2. Ten układ miał jeden rdzeń Scorpion o nominalnym taktowaniu 1,4 GHz i wówczas był uznawany za najszybszy jednordzeniowiowy CPU. Ludzie z forum XDA umieli go rozkręcić nawet do 2 GHz, co robi wrażenie.
Niestety, coś za coś – CPU zostało ulepszone względem oryginału, ale grafika była krokiem do tyłu. Adreno 205 nie było w stanie stanąć w szranki z PowerVR SGX540, który później znalazł zastosowanie w Galaxy Nexus. Telefon miał ważną zaletę w postaci preinstalowanego systemu Android 2.3 Gingerbread, ale niestety flagowiec z Plusem nie doczekał się żadnej istotnej aktualizacji. Mimo to, pierwsza generacja Galaxy S jeszcze nie skończyła swego żywotu.
Gdy w lutym 2011 roku zadebiutował Galaxy S II (I9100), rynek smartfonów wyglądał zupełnie inaczej niż przed rokiem. Samsung dzięki sukcesowi Galaxy S stał się największym producentem urządzeń z Androidem. Kolejny telefon miał nie tylko ugruntować zdobytą pozycję lidera, ale również zapewnić koreańskiemu producentowi oręż do dalszej walki z Apple. Bardziej agresywny design Galaxy S II i ciemna kolorystyka nawiązywała do iPhone’a 4, a dwurdzeniowy procesor był jasnym sygnałem, że Samsung po raz kolejny celuje w najbardziej wymagających użytkowników.
Galaxy S II podniósł rynkową poprzeczkę w zakresie przekątnej ekranu, grubości obudowy oraz aparatu fotograficznego. Samsung dodał również akcelerację sprzętową do interfejsu TouchWiz. Smartfon pojawił się w sprzedaży w kwietniu 2011 roku z Androidem 2.3 Gingerbread.
Na początku 2012 roku SGS II był jednym z pierwszych urządzeń objętych programem aktualizacji Androida do wersji 4.0. Samsung potrzebował zaledwie pół roku, aby sprzedać 10 mln sztuk smartfonu. Łączna sprzedaż wszystkich wariantów drugiej generacji Galaxy S znacznie przekroczyła 40 mln sztuk.
W maju 2012 roku Samsung zaprosił dziennikarzy z całego świata do Londynu na imprezę Unpacked 2012, aby zaskoczyć trzecią generacją galaktyki o nazwie Galaxy S III. Solidnie odświeżono design telefonu, między innymi bardzo mocno zaokrąglając obudowę i wprowadzając błękitną kolorystykę. Producent tłumaczył potrzebę zmian głębokim przywiązaniem do natury ( Nature Design).
Trzecia generacja Galaxy S została uzbrojona w czterordzeniowy procesor i wyświetlacz HD o przekątnej 4,8 cala. Samsung zrezygnował w S3 z kart mini-SIM na rzecz coraz powszechniejszego formatu micro.
Prawdziwą rewolucją nie był jednak hardware, ale software czyli oprogramowanie. W nowym smartfonie obok aplikacji Google, wylądowało kilkanaście dedykowanych usług stworzonych przez Samsunga. Interfejs S3 również został bardzo mocno zmodyfikowany, a wśród nowości pojawił się między innymi asystent głosowy S-Voice.
Galaxy S III w ciągu pierwszych 100 dni na rynku sprzedał się w ilości 20 mln sztuk. O jego sukcesie świadczy choćby to, że jest jeden z najpopularniejszych urządzeń wśród użytkowników Androida w wersji CyanogenMod.
W 2013 roku ukazał się czwarty model z serii S. Galaxy S4 posiadał wyświetlacz SuperAMOLED o rozdzielczości 1920×1080, 2 GB pamięci RAM, aparat 13MP i szybki procesor Snapdragon 600. To była bestia w tamtym czasie. Niezależnie od krytycznych opinii, smartfon bił rekordy popularności i sprzedał się w ponad 40 milionów sztuk, czyniąc Samsunga najpopularniejszym producentem smartfonów z Androidem na rynku. Samsung miał 65-proc. udział wśród wszystkich smartfonów z systemem Android.
Galaxy S4 (I9500) wizualnie był podobny do swojego poprzednika. Otrzymał 5-calowy ekran Full HD, który jednak dzięki węższej ramce zmieścił się w obudowie o niemal identycznej wielkości jak S3.
Samsung drugi rok z rzędu skupił się na rozwijaniu oprogramowania równorzędnie z poprawianiem specyfikacji technicznej, a największą innowacją była premiera dedykowanych dla Galaxy S4 gadżetów w rodzaju opaski S Band, czy ładowarki indukcyjnej.
Sam smartfon został wyposażony w mocniejszy 13 MP aparat, a na rynku pojawił się wariant z 64 GB pamięci flash oraz model ze wsparciem dla sieci LTE bazujący na procesorze Snapdragon. Oznaczony jest on jako I9505 i bez problemu można go kupić również na rynku europejskim. Aby sprzedać 20 mln smartfonów S4, Samsung potrzebował zaledwie dwóch miesięcy.
Samsung Galaxy S5 został zaprezentowany na targach MWC 2014 w Barcelonie. Po raz kolejny wizualnie nawiązywał do poprzedniego modelu, ale tym razem zarówno sprzętowo, jak i konstrukcyjnie mocno się od niego różnił. Największą nowością w S5 jest kurzo- i wodoodporna obudowa, oraz czytnik biometryczny.
Galaxy S5 bazował na potężnym, czterordzeniowym procesorze Snapdragon 801 taktowanym zegarem 2,5 GHz, który wyposażono w zintegrowany modem LTE. Dzięki temu Samsung uniknął wprowadzania na rynek dwóch modeli S5.
W Galaxy S5 nie zabrało smaczków dla fanów smartfonowej fotografii – 16 MP aparat umożliwia podgląd zdjęć HDR w czasie rzeczywistym. Ciekawym dodatkiem w nowym smartfonie jest bez wątpienia czujnik pulsu, a jedną z najbardziej użytecznych funkcji tryb ultra oszczędzania baterii Ultra Power Saving Mode.
Telefony Samsung Galaxy S6 i S6 Edge zaprezentowane zostały 1 marca 2015 roku w Barcelonie. Mimo wielu przecieków Samsung do ostatnich chwili wszystko trzymał w tajemnicy. I faktycznie – zaskoczenie było duże. Nowy model zupełnie nie przypomina wcześniejszych wersji Galaxy. Wszechobecny plastik zastąpiono szkłem i aluminium, nadając smartfonowi prestiżowy i elegancki wygląd.
Kilka decyzji budziło kontrowersje: nie można było samodzielnie wymienić baterii i nie było gniazda kart pamięci. Dla wielu użytkowników usunięcie slotu na kartę pamięci było nie do zaakceptowania mimo świetnego wyglądu smartfona.
Wersję z dwustronnie zakrzywionym ekranem uznano jako najładniejszy smartfon Samsunga w historii. Krzywizny mogły wyświetlać dodatkowe informacje lub też służyć do powiadamiania nas o ważnych sprawach nawet gdy telefon leżał ekranem do dołu. Co ważne, Galaxy S6 i S6 Edge można było naładować bezprzewodowo.
W lutym 2016 roku Samsung ponownie wykorzystał Mobile World Congress w Barcelonie w ramach imprezy Unpacked 2016. 21 dnia miesiąca zaprezentowano Samsung Galaxy S7 i jego wersję Edge, dwa urządzenia, które zwróciły znaczną część utraconej reputacji marki.
Pierwsze z nich to projekt, w którym bohaterami byli nowy metal i szkło. Powrót odporności na wodę i kurz był na pewno strzałem w dziesiątkę, ale być może był to jeszcze większy zwrot z gniazda micro SD, którego tak bardzo potrzebowali użytkownicy nowych smartfonów z serii Galaxy.
5,1-calowy ekran Super AMOLED wykorzystał rozdzielczość 1440p, podczas gdy we wnętrzu mieliśmy autorski procesor Samsunga Exynos 8890 lub Snapdragon 820, w towarzystwie 4 GB pamięci RAM i podstawowej pamięci 32 GB.
29 marca 2017 roku w Nowym Yorku odbyła się konferencja firmy Samsung, na której zaprezentowane zostały smartfony Galaxy S8 oraz Galaxy S8+. Obyło się bez niespodzianek – tak naprawdę doczekaliśmy się potwierdzenia większości przecieków, jakie pojawiały się w tygodniach przed zapowiadaną premierą. Czy to źle? Nie. Teraz z pełnym przekonaniem mówić można, iż koreański producent wprowadził do swojej oferty najciekawsze smartfony na rynku.
Już na pierwszy rzut oka widać, że znacząco odbiegają one od poprzedników. Galaxy S8 i Galaxy S8+ wyposażono w ekrany o bardzo smukłych ramkach. Są one zakrzywione na boczne krawędzie i jednocześnie prezentują obraz o rozdzielczości sięgającej aż 1440×2960 pikseli (domyślnie w ustawieniach figurować będzie 1080×2220 pikseli).Producent nie zrezygnował przy tym ze stosowanej od lat technologii Super AMOLED. Warto jednak nadmienić, że mamy tu do czynienia z formatem 18,5:9.
Szybko zauważyć da się także, że z przedniego panelu zniknął przycisk HOME. Czytnik linii papilarnych wylądował w konsekwencji na tylnym panelu (nietypowo nie pod, ale obok aparatu). Na ekranie zagościły trzy przyciski funkcyjne, z których środkowy rozpoznawać ma siłę nacisku.
Co skrywa wnętrze nowych flagowców? Przede wszystkim ośmiordzeniowy Samsung Exynos 8895 (na wybranych rynkach zastąpi go Snapdragon 835), 4 GB pamięci RAM i 64 GB przestrzeni na dane. Liczyć można na znaną z zeszłego roku kamerę 12 Mpx z obiektywem f/1.7, gdzie największą nowością okazać powinien się laserowy dalmierz mający usprawnić działanie autofocusa. Nie zabrakło optycznej stabilizacji obrazu i opcji nagrywania w 4K.
Samsung Galaxy S8 to zwiastun nowej ery wzornictwa smartfonów oraz nowatorskich usług. Otwiera przed nami nieznane wcześniej sposoby poznawania i doświadczania świata. Galaxy S8 jest świadectwem tego, że odzyskujemy zaufanie konsumentów, na nowo definiując granice możliwości dotyczących bezpieczeństwa i otwieramy nowy rozdział w historii smartfonów Samsung.
– DJ Koh, President of Mobile Communications Business w firmie Samsung Electronics
Najnowszy Samsung Galaxy S9 oraz Galaxy S9+ zadebiutowały na MWC 26 marca 2018 roku w Barcelonie. Co oferują najnowsze cacka Koreańczyków?
Pod wieloma względami Galaxy S9 oraz Galaxy S9+ niewiele różni od poprzedników. Zachowano to samo eleganckie wzornictwo, nawet poszczególne wymiary (długość / szerokość / wysokość) różnią się o około 1 mm. Obie generacje mają 64 GB pamięci wewnętrznej i 4 GB RAM (Galaxy S9+ aż 6 GB) i baterie o takiej samej pojemności – „zwykłe” wersje 3000 mAh, a powiększone S8+/S9+ 3500 mAh. To stosunkowo niewiele.
Smartfony Galaxy S z 2018 roku są nieco cięższe od poprzedników i zostały wyposażone w najnowszy procesor Samsung Exynos 9810 taktowany zegarem 2,90 GHz. Na pokładzie nie mogło oczywiście zabraknąć najnowszego Androida 8.0 Oreo.
Wielką zaletą Galaxy S9 i S9+ jest aparat fotograficzny. Zachowano tę samą matrycę 12 Mpix, ale poprawiono wartość przysłony z poziomu f/1.7 do f/1.5. Dzięki temu koreański flagowiec na 2018 rok umożliwia wykonywanie bardzo dobrych zdjęć.
Kończąc powyższy tekst chciałbym jeszcze wspomnieć o nadchodzącym w 2019 roku Samsungu Galaxy S10, który ponoć ma być rewolucyjnym produktem w portfolio firmy Samsung Mobile. Tak, jak zaznacza producent w doniesieniach prasowych to własnie Galaxy S10 ma przynieść wiele innowacyjnych rozwiązań oraz rewolucję na rynku smartfonów.
Czy tak będzie? Czas pokaże…
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…
Samsung uchyla rąbka tajemnicy i zdradza kolejne nowości w One UI 7 i Galaxy AI,…
Xiaomi Redmi Note 14 to nowy model chińskiego giganta rynku elektronicznego. Na salony razem z…
Mroczny RTS na premierę objęty został rewelacyjnym 65% rabatem. Teraz każdy z was może zgarnąć…
Składany Huawei Mate X6 zdradza cenę na polskim rynku. To pozytywne zaskoczenie – tak tanio…
Do premiery przygotowuje się wytrzymały tablet Samsunga, który otrzyma standard MIL-STD-810H oraz IP68. Niejaki Samsung…