Chcesz robić dobre zdjęcia smartfonem? Dowiedz się, jak unikać najczęściej popełnianych błędów fotografując telefonem.
Spis treści
Jest takie stare i bardzo mądre powiedzenie: zdjęć nie robi aparat, ale fotograf. Naprawdę świetne kadry można wykonać nawet zwykłą komórką i to wcale nie taką z najwyższej półki. Wszystko jest kwestią dobrego oka, wyobraźni i umiejętności wykorzystania światła. Jeśli chcesz zostać mistrzem fotografii mobilnej, ale do tej pory efekt Twoich starań był raczej mizerny, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim aż 16 błędów, których należy się wystrzegać robiąc zdjęcia smartfonem.
Pewnie, że czasami warto się zdać na automatyczne ustawienia aparatu, ale w większości sytuacji znacznie lepszym rozwiązaniem będzie ręczne „pobawienie” się takimi wartościami, jak chociażby balans bieli czy czas otwarcia migawki. Uwierz, że nie jest to takie trudne, jak może się wydawać. W sieci znajdziesz mnóstwo poradników dla początkujących fotografów. Nawet podstawowe modele smartfonów dają już możliwość wybrania indywidualnych ustawień użytkownika.
Nie oszukujmy się. Lampa błyskowa w komórce słabo nadaje się do doświetlania fotografowanych obiektów. Używaj jej tylko w ostateczności. Możesz sprytnie złagodzić ostre światło LED przy pomocy prostej blendy – wystarczy, że zasłonisz lampę białą kartką papieru.
Jeśli nie wykonujesz selfie, a zależy Ci na jak najlepszej jakości zdjęcia, to koniecznie poszukaj sposobu na ustabilizowanie obrazu. Stabilizacja systemowa jest bardzo zawodna i często powoduje znaczne pogorszenie estetyki fotografii. Możesz postawić telefon na ławce, kamieniu, dachu samochodu. Jest to szczególnie ważne, gdy fotografujesz dynamiczne sceny.
Z przyczyn czysto fizycznych do obiektywu aparatu w smartfonie dociera znacznie mniej światła niż do np. profesjonalnego szkła. Dlatego ogranicz fotografowanie komórką po zmroku do niezbędnego minimum. Jeśli tylko masz taką możliwość, poszukaj zewnętrznych źródeł światła. Mogą to być np. uliczne neony, latarnie czy chociażby górne oświetlenie w pokoju.
To błąd, który popełniają zarówno osoby fotografujące komórką, jak i profesjonalnym sprzętem za kilkanaście tysięcy złotych. Zły kadr praktycznie wyklucza wykonanie fajnego, przykuwającego uwagę zdjęcia. Pamiętaj nie tylko o tym, aby kadr był prosty, ale również o umieszczeniu najważniejszego obiektu w centrum uwagi. Zadbaj także o czystość kadru: w tle ani na pierwszym planie nie powinny się znaleźć żadne „przeszkadzajki”.
Wiesz, jaki zoom jest najlepszy? Nożny! Staraj się podejść do fotografowanego obiektu tak blisko, jak to tylko możliwe. W droższych aparatach wyposażonych w wysokiej jakości obiektywy można sobie pozwolić na używanie zoomu optycznego. W komórce efekt przesadnego zbliżenia zawsze jest bardzo zły – straci na tym ostrość, a piksele będą widoczne gołym okiem, szczególnie po wywołaniu zdjęcia.
Portret to jedna z najbardziej efektownych technik fotograficznych. Takie zdjęcie może powiedzieć wiele o danej osobie. Pod warunkiem, że będziemy mieli możliwość zajrzenia jej w oczy. Nigdy nie wykonuj portretów ze zbyt dużej odległości, bo wówczas nikt nie będzie wiedzie, co właściwie jest głównym obiektem: człowiek, a może stojące za nim drzewo lub płyta chodnikowa?
Wbudowane filtry są fajne i warto z nich od czasu do czasu korzystać. Nie traktuj ich jednak w kategoriach sposobu na uratowanie zdjęcia. Jeśli będziesz bez przerwy wrzucać do sieci fotografie w klimacie sepii, negatywu czy abstrakcji, to nigdy nie wypracujesz własnego stylu. Takie zdjęcia są po prostu nudne i mało kreatywne.
Klasyczny błąd, który po części wynika z niewiedzy, a po części z lenistwa. Gdy robisz zdjęcie dziecku, psu czy roślince, zawsze zniż się do poziomu obiektu. Uklęknij, ukucnij, nawet się połóż. Dzięki temu złapiesz odpowiednią perspektywę i zdjęcie od razu na tym zyska.
To prosty błąd, który wyjątkowo często przytrafia się osobom fotografującym smartfonem. Wszystko przez to, że telefony nie posiadają wizjera optycznego. Patrząc na ekran smartfona można zupełnie przypadkowo przekrzywić telefon, a efekt będzie łatwy do przewidzenia. Dlatego warto pobrać aplikację, która podpowie Ci, czy smartfon jest ustawiony w idealnym poziomie lub pionie.
Nie ważne, czy robisz zdjęcie człowieka, budynku czy zwierzęcia. Zawsze staraj się wykadrować je tak, by nie doszło do ucięcia fragmentu obiektu. Aby zrozumieć, o co dokładnie chodzi, wyobraź sobie zdjęcie Pałacu Kultury i Nauki bez iglicy. Byłoby śmiesznie, prawda?
Owszem, taki sposób fotografowania może przynieść bardzo ciekawe efekty artystyczne, ale w większości przypadków jest zupełnie odwrotnie. Dla bezpieczeństwa nie rób zdjęć pod słońce, a już szczególnie wtedy, gdy na pierwszym planie ma się znaleźć jakiś ważny obiekt – będzie on po prostu niewidoczny.
Zanim w ogóle zabierzesz się za fotografię mobilną, poznaj możliwości aparatu w swoim smartfonie. Być może Twój model jest wyposażony w tryb HDR, który pozwala uzyskać naprawdę fajne efekty? Pomyśl również o zainwestowaniu w różne gadżety, dzięki którym będziesz robić jeszcze ciekawsze zdjęcia – przykładem jest chociażby dodatkowy szerokokątny obiektyw, czy statyw.
Wystrzegaj się tego! Nie dość, że zdjęcie będzie słabe, to jeszcze możesz się narazić na nieprzyjemności. Pamiętaj, aby zawsze zapytać, czy dana osoba zgadza się na zrobienie jej zdjęcia.
Podstawa. Telefon nosisz najczęściej w kieszeni czy w torebce, a według ostatnich badań przeciętny użytkownik sięga po komórkę ponad 200 razy dziennie! Nietrudno więc zostawić np. odcisk palca na obiektywie. Miej zawsze przy sobie miękką ściereczkę, którą wyczyścisz obiektyw przed zrobieniem zdjęcia.
No cóż, zdarza się najlepszym. Fotografując uważaj, gdzie znajduje się Twój palec. Nie chcesz przecież, aby fantastyczny kadr poszedł na marne przez taką drobnostkę.
Jeśli wyeliminujesz te błędy, Twoje zdjęcia od razu będą znacznie lepsze. Pamiętaj, że sprzęt nie ma tutaj aż tak wielkiego znaczenia. Najważniejsze są umiejętności fotografa. Ćwicz, eksperymentuj, a efekty przyjdą same!
Autorem tego mini poradnika jest zespół ekspertów marki #CLIPPO – szerokokątnego obiektywu do każdego smartfona z funkcją Makro i Fish Eye.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…
Samsung uchyla rąbka tajemnicy i zdradza kolejne nowości w One UI 7 i Galaxy AI,…
Xiaomi Redmi Note 14 to nowy model chińskiego giganta rynku elektronicznego. Na salony razem z…
Mroczny RTS na premierę objęty został rewelacyjnym 65% rabatem. Teraz każdy z was może zgarnąć…