>
Kategorie: Nokia Telefony Testy

Test Nokia 101 – prosty telefon Dual-SIM

Nokia 101 to jeden z najprostszych, a zarazem najtańszych telefonów w ofercie fińskiego producenta. Model wyróżnia się obecnością modułu Dual SIM, wydajnego akumulatora i uproszczonej platformy S30 z pakietem podstawowych aplikacji (pomiędzy którymi znalazł się również odtwarzacz MP3). Choć sprzęt na pierwszy rzut oka wygląda raczej ubogo, jest w chwili obecnej jednym z najchętniej kupowanych telefonów komórkowych na giełdzie Allego. Co leży u przyczyn ogromnej popularności tej konstrukcji? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Nokia 101 / fot. gsmManiaK.pl

Nokia 101 – cena

Nokia 101 – specyfikacja

Ogólne
Data premiery 08.2011
Budowa
Wymiary 110 x 45,5 x 14,9 mm
Waga 71 g
Kolory grafitowy, różowy
Ekran
Przekątna 1,8″
Typ ekranu TFT
Rozdzielczość 128 x 160 pikseli
System
Pamięć użytkowa brak
Nośniki microSD, do 16 GB
Platforma S30
Bateria
Pojemność 800 mAh
Czas czuwania 600 godzin
Czas rozmów 6,7 godzin
Pozostałe
Aparat brak
Dual SIM tak
Łączność GSM 900 / 1800
Łączność 3G brak
Łączność 4G brak
WLAN brak
Bluetooth brak
Nawigacja GPS brak
USB brak
HDMI brak
radio FM tak
Odtwarzacz MP3 tak
Gniazdo 3,5 mm tak
Dodatki kalkulator, gry, kalendarz, budzik, latarka
Zestaw fabryczny telefon
instrukcja obsługi
karta gwarancyjna
ładowarka sieciowa
zestaw słuchawkowy

Nokia 101 / fot. gsmManiaK.pl

Zawartość pudełka

Nokia 101 jest zdecydowanie telefonem budżetowym. Pomimo tego, producent zadbał o to, aby wewnątrz niedużego pudełka znalazł się standardowy zestaw akcesoriów. Poza telefonem i akumulatorem BL-5CB znajdziemy tu jeszcze:

  • zasilacz sieciowy;
  • zestaw słuchawkowy;
  • kartę gwarancyjną;
  • skróconą instrukcję obsługi.

Obudowa

Nokia 101 / fot. gsmManiaK.pl

Telefon zaprojektowany został jako klasyczny model jednobryłowy (bar). Na płycie frontowej znalazł się wyświetlacz o przekątnej 1,8″ oraz klawiatura złożona z 12 przycisków alfanumerycznych, 4-funkcyjnego manipulatora i dwóch towarzyszących mu, 2-funkcyjnych przycisków. Całość uzupełnia słuchawka w górnej części i mikron w dolnej. Na tylną płytę wyprowadzono jedynie kratkę głośnika, dolna i boczne listwy, pomijając chronione plastikową osłoną gniazdo microSD po prawej stronie, pozostały niewykorzystane. Na górną listwę trafiła latarka oraz złącza jack 3,5 mm i ładowarki.

Nokia 101 / fot. gsmManiaK.pl

Obudowa wykonana jest w całości z plastiku – zapewniło to zmniejszenie wagi urządzenia do zaledwie 71 gramów. Nokia 101 na pierwszy rzut oka nie budzi wrażenia konstrukcji solidnej – biorąc telefon do ręki nie raz usłyszymy skrzypienie pracującego tworzywa. Pomimo tego, spasowanie części górnej i dolnej nie budzi zastrzeżeń, a sam mechanizm ściągania osłony akumulatora jest wygodny i prosty w obsłudze. Po usunięciu tylnej płyty zobaczymy komorę baterii oraz dwa gniazda SIM.

Nokia 101 / fot. gsmManiaK.pl

Telefon leży w dłoni dość wygodnie, choć ze względu na stosunkowo gładką powierzchnię tylnej płyty, potrafi się wyślizgnąć przy słabszym uchwycie. Do naszej dyspozycji producent oddał dwa warianty kolorystyczne – różowy oraz bardziej stonowany, grafitowy.

Podzespoły

Ekran

Nokia 101 wyposażona została w ekran o przekątnej 1,8″. Ten nieduży wyświetlacz TFT cechuje się rozdzielczością 128 x 160 pikseli i obsługuje 65 tys. kolorów. Jego parametry nie odbiegają od standardów w tym segmencie, warto za to zwrócić uwagę na stosunkowo dużą jasność. Choć ten ostatni parametr pociąga za sobą gorsze odwzorowanie kolorów, za co telefon bywa w sieci krytykowany, to w mojej opinii jest to mimo wszystko zaleta testowanego urządzenia – wychodzę bowiem z założenia, że w wypadku tak prostego modelu istotniejsza jest czytelność nawet przy mocnym oświetleniu, niż jakość barw, czego i tak nie będziemy mieli okazji docenić w codziennym użytkowaniu.

Nokia 101 / fot. gsmManiaK.pl

Akumulator

Nokia zaprezentowała światu dwie wersje modelu 101 – jeden wyposażony w bardzo pojemny akumulator BL-5C (1020 mAh) oraz drugi, oparty na akumulatorze BL-5CB (800 mAh). Ten ostatni trafił na rynek europejski i amerykański. Z jednej strony szkoda, że fiński producent wprowadził takie rozgraniczenie, z drugiej jednak – telefon w dalszym ciągu zaskakuje relatywnie długim czasem pracy na jednym ładowaniu. Według specyfikacji technicznej, urządzenie pozwala na 6,7 h ciągłej rozmowy lub 26 h odtwarzania muzyki, a w trybie czuwania funkcjonuje przez 25 dni. Jak jest w praktyce?

Akumulator w Nokii 101 / fot. gsmManiaK.pl

Zaczynając testy akumulator naładowany został do 100%. Po czterech dniach korzystania z telefonu, wskaźnik zużycia pokazał 50%. W tym czasie:

  • przeprowadziliśmy w sumie 1,37 h rozmów;
  • wysłaliśmy kilkanaście SMS-ów;
  • przez 30 minut telefon pracował w trybie gier;
  • przez 60 minut włączony był odtwarzacz MP3;
  • przez cały czas aktywne były dwie karty SIM.

Biorąc pod uwagę osiągnięte wyniki i fakt, że tryb Dual SIM z założenia cechuje się większą energochłonnością, wyniki Nokii 101 można uznać za dobre.

Głośnik, mikrofon i jakość rozmów

Zarówno w czasie normalnej rozmowy, jak i przy uaktywnieniu tryby głośnomówiącego, telefon sprawuje się poprawnie. Jakość dźwięku jest dobra, a mikrofon pozwala na prowadzenie bezproblemowej rozmowy w odległości do 3 metrów od urządzenia – na większych dystansach pojawiają się już sporadyczne kłopoty z rejestrowaniem dźwięku, choć komunikacja nadal jest możliwa.

Głównemu głośnikowi daleko oczywiście do kolumny, jednak cechuje się wysoką donośnością, a przy głośności nie przekraczającej 50%, generuje dźwięk o przeciętnej jakości i czystości. Po przekroczeniu wspomnianego progu bardzo szybko zauważalne stają się zniekształcenia i zakłócenia, co ma jednak przede wszystkim wpływ na jakość odtwarzanej muzyki, a nie prowadzonych rozmów.

Nokia 101 / fot. gsmManiaK.pl

Na koniec tego podrozdziału warto jeszcze wspomnieć o dołączonym zestawie słuchawkowym. Jego jakość ocenić można jako przeciętną – może posłużyć do prowadzenia rozmów, jednakże przy słuchaniu muzyki lub radia proponowałbym sięgnąć po lepszy sprzęt. Na szczęście Nokia 101 ma standardowe wejście 3,5 mm, co oznacza, że jest kompatybilna z większością słuchawek na rynku.

Klawiatura

Telefon dysponuje standardową klawiaturą alfanumeryczną (12 przycisków), wzbogaconą o 4-funkcyjny manipulator i dwa towarzyszące mu, 2-funkcyjne przyciski. Klawisze pokryte są gumą i zostały częściowo wyprofilowane, cechują się również stosunkowo krótkim skokiem. Całość prezentuje się dobrze i pozwala na szybkie i bezproblemowe pisanie. Niestety nie zabrakło i wad – z racji tego, że manipulator ma tylko 4 styki (lewo / prawo / góra /dół + 4 przypisane funkcje), potwierdzać każdy wybór musimy z pomocą osobnego przycisku – 2-funkcyjnego klawisza po lewej stronie, co na dłuższą metę bywa irytujące.

Nokia 101 / fot. gsmManiaK.pl

Pozostałe elementy

Listę wyposażenia Nokii 101 zamyka latarka oraz gniazdo kart microSD. Ta pierwsza charakteryzuje się kiepskimi osiągami – z racji jej niedużej jasności ciężko uznać ją za prawdziwie przydatne narzędzie. Lepiej się sprawy mają w wypadku nośników pamięci – telefon obsługuje modele o pojemności nie przekraczającej 16 GB, co jak na sprzęt tej klasy jest solidnym udogodnieniem – szczególnie w kontekście wbudowanego odtwarzacza MP3.

Czego w Nokii 101 nie znajdziemy? Wielu rzeczy, których obecność w droższych urządzeniach jest standardem. Telefon nie posiada aparatu cyfrowego, nie obsługuje funkcji transmisji danych, nie skorzystamy więc z internetu i nie możemy przesyłać plików przez Bluetooth czy WiFi. Na próżno również szukać nawigacji GPS lub takich złącz, jak HDMI czy USB. Wszystko to jednak ciężko uznać za wadę – Nokia 101 jest tanim telefonem służącym do dzwonienia i wysyłania wiadomości tekstowych – jako taka, dysponuje wszystkim co niezbędne.

Tryb Dual SIM

Nokia 101 umożliwia skorzystanie z dwóch kart SIM jednocześnie, co jest ogromnym udogodnieniem dla osób posługujących się na co dzień dwoma numerami. W przeciwieństwie do większości chińskich podróbek, o których pisaliśmy przy okazji tekstu o zaletach i wadach Dual SIM, model fińskiego producenta jest pod tym względem świetnie dopracowany.

Nokia 101, tryb Dual SIM / fot. gsmManiaK.pl

Po włączeniu odpowiedniego trybu (urządzenie może również pracować z jedną kartą SIM), telefon odbiera rozmowy przychodzące na oba numery, dzwoniąc lub wysyłając wiadomość zaś, wybieramy z której karty SIM chcemy skorzystać. Istnieje również możliwość takiego spersonalizowania ustawień, by przypisać konkretne zadania do konkretnych numerów. Co więcej, możemy również żonglować większą ilością kart SIM – telefon potrafi zapamiętać do pięciu różnych profili i po rozpoznaniu włożonej karty, dopasuje wszystkie ustawienia.

W praktyce tryb Dual SIM sprawdza się znakomicie – w czasie testów ani razu nie pojawiły się problemy z połączeniem czy zawieszającym się telefonem.

Nokia 101, tryb Dual SIM / fot. gsmManiaK.pl

Odtwarzacz MP3 i radio

Największą niespodzianką w wypadku Nokii 101 nie jest jednak świetnie działający tryb Dual SIM, lecz bardzo funkcjonalny odtwarzacz MP3. Od razu należy podkreślić, iż nie może on pod względem ilości opcji rywalizować z aplikacjami znanymi z Androida czy iOS, co nie zmienia faktu, że ze swojej roli wywiązuje się znakomicie. Wystarczy tylko podłączyć dobre słuchawki, by telefon miał możliwość zaprezentować swój potencjał w 100%.

Nokia 101, odtwarzacz muzyki / fot. gsmManiaK.pl

Oczywiście odtwarzacz nie jest pozbawiony wad – nie znajdziemy tu korekcji dźwięku czy tak oczywistego udogodnienia, jak przewijanie słuchanego utworu. Do tego liczyć możemy jedynie na wsparcie formatu MP3. Nie zabrakło natomiast funkcji losowego odtwarzania, powtarzania piosenki oraz tworzenia listy ulubionych utworów. Za obsługę radia odpowiada bardzo prosty program, który nie zaskoczy Was mnogością ustawień. Pomimo tego, umożliwia szybkie i sprawne poruszanie się pomiędzy kolejnymi stacjami oraz wyszukiwanie nowych.

Podsumowując, w kwestii odtwarzacza MP3, inżynierom Nokii należą się wyrazy uznania. W sprzęcie wartym nieco ponad 100 zł zamknięto bowiem potencjał, jakiego nie mają niektóre, nawet droższe urządzenia.

Platforma systemowa i interfejs

Nokia 101 pracuje w oparciu o platformę S30, znaną z wielu innych, starszych urządzeń tego producenta. Biorąc pod uwagę stopień uproszczenia oprogramowania, nie ma się co po tym sprzęcie spodziewać rewelacji. Telefon pracuje jednakże dość stabilnie, drobnemu odświeżeniu uległ również interfejs, który jest obecnie nieco ładniejszy. Pod względem nawigacji jest to jednak nadal dokładnie ta sama platforma, którą widzieliśmy w ciągu ostatnich lat już wiele razy.

Nokia 101 / fot. gsmManiaK.pl

Gry i dodatki

Pakiet narzędzi i multimediów nie jest siłą rzeczy mocną stroną testowanego telefonu. Producent nie zapomniał jednak o kilku najważniejszych narzędziach, takich jak kalendarz, książka adresowa na 500 pozycji, kalkulator czy budzik. Ponadto, znajdziemy tu również konwerter, prosty arkusz kalkulacyjny, minutnik, stoper oraz pakiet gier. Wśród tych ostatnich znalazły się takie pozycje, jak Beach Rally (wyścigi samochodowe), Keyboard Master, Music League, Tone Wizard czy bardziej popularne – Sudoku i Snake w wersji Xenzia.

Nokia 101, gra Beach Rally / fot. gsmManiaK.pl

Podsumowanie, ocena i opinia

Nokia 101 to bardzo prosty, ale jednocześnie dobry i funkcjonalny telefon. Świetnie działający tryb Dual SIM i godny pochwały odtwarzacz muzyki to dwie najważniejsze, ale nie jedyne zalety tej konstrukcji. Warto jednak podkreślić, że ten sprzęt nie jest dla każdego gsmManiaKa – w dzisiejszej dobie, kiedy nawet lodówki miewają dostęp do internetu, a co drugi telefon na rynku aspiruje do miana smartfona, bardziej wymagające osoby mogą być Nokią 101 rozczarowane. A niesłusznie – to urządzenie stworzono w bardzo konkretnym celu i w tych ramach warte jest rekomendacji.

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA6
  • WYŚWIETLACZ5
  • WYDAJNOŚĆ ZASILANIA8
  • APARAT2
  • JAKOŚĆ ROZMÓW9
  • WYDAJNOŚĆ6
  • FUNKCJONALNOŚĆ8

Samsung Galaxy Note8

Ocena końcowa testu: 6.2

ZALETY
  • Kompaktowa i lekka obudowa;
  • Dobrze działająca obsługa dwóch kart SIM;
  • Porządny odtwarzacz MP3;
  • Zadowalająca wydajność akumulatora;
  • Dobry tryb głośnomówiący;
  • Gniazda microSD i jack 3,5 mm;
  • Atrakcyjna cena.
WADY
  • Materiały słabej jakości;
  • 4-stykowy manipulator;
  • Kiepska latarka.

Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl

Telefon zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Dobry zakup“.

Szymon Marcjanek

Najnowsze artykuły

  • Artykuł sponsorowany

Czym różni się Xiaomi Redmi Note 14 PRO od standardowej wersji? Wyjaśniamy

Xiaomi Redmi Note 14 to nowy model chińskiego giganta rynku elektronicznego. Na salony razem z…

17 stycznia 2025
  • Promocje

Mroczny RTS do kupienia taniej o 65%. To oferta, która przekona każdego fana gatunku

Mroczny RTS na premierę objęty został rewelacyjnym 65% rabatem. Teraz każdy z was może zgarnąć…

17 stycznia 2025
  • Huawei
  • Newsy
  • Telefony

Potężny Huawei Mate X6 już dziś zdradza cenę w Polsce. Premiera na dniach

Składany Huawei Mate X6 zdradza cenę na polskim rynku. To pozytywne zaskoczenie – tak tanio…

17 stycznia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Tablety

Aż trzy tablety Samsung na horyzoncie. Odporny na wszystko model będzie największą gwiazdą

Do premiery przygotowuje się wytrzymały tablet Samsunga, który otrzyma standard MIL-STD-810H oraz IP68. Niejaki Samsung…

17 stycznia 2025
  • Newsy

Ogromny atak hakerski. Wyciekły PESELE, adresy, a nawet wizerunki Polaków

Eurocert padł ofiarą ogromnego ataku hakerskiego. O zgrozo, firma zajmuje się dbaniem o bezpieczeństwo naszych…

17 stycznia 2025
  • Bankowość
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Klienci Santander są robieni w bambuko. Bank wydał pilny komunikat

Klienci Santander są w niemałych opałach. Bank wydał arcyważny komunikat do wszystkich użytkowników banku. Ci,…

17 stycznia 2025