Jakie smartfony kupujemy? Odpowiedź na te pytanie spróbowało znaleźć AnTuTu, które opublikowało raport dotyczący preferencji użytkowników, wskazujący m.in. najpopularniejsze rozmiary ekranów oraz ich przekątne czy najczęściej pojawiające się podzespoły. Co ważne, dane dotyczą całego świata, a nie tylko Chin.
AnTuTu to nie tylko rankingi wydajności
AnTuTu to jedna z najpopularniejszych aplikacji do badania wydajności naszych smartfonów. Zaryzykowałbym też stwierdzenie, że ogólnie jest to jeden z popularniejszych programów, jaki znajdziemy w sklepie Google Play. AnTuTu znajdziemy na wielu milionach telefonów z całego świata, dzięki czemu wiemy, które z nich są najmocniejsze.
Osoby odpowiedzialne za omawianą aplikację przygotowują jednak nie tylko rankingi wydajności, ale także zestawienia modeli najwyżej ocenianych przez ich użytkowników czy też najbardziej opłacalnych telefonów. Teraz przygotowano jeszcze ciekawszy ranking.
Jakie smartfony kupujemy?
Najnowszy raport przygotowany przez AnTuTu prezentuje preferencje użytkowników co do kupowanych przez nich smartfonów. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jakie podzespoły są najpopularniejsze wśród użytkowników tej aplikacji. Co ważne, dane dotyczą całego świata, a nie tylko Chin.
Dane były zbierane przez cały maj. Warto dodać, że cała analiza dotyczy tylko smartfonów z Androidem.
Ekran. Przekątna i rozdzielczość
Wśród użytkowników AnTuTu największą popularnością cieszą się ekrany o przekątnej 5,5 cala, które znajdziemy w 19,58% wszystkich telefonów. Udział ten jednak spada z miesiąca na miesiąc, gdyż zmiany zachodzące na rynku powodują wzrost popularności smartfonów z ekranem o przekątnej 5,99/6-cali (16,1%).
Nic w tym dziwnego, bowiem na rynek trafiają kolejne modele ze zredukowanymi ramkami wokół ekranów, co pozwala na zwiększenie rozmiaru samego wyświetlacza przy zachowaniu podobnych gabarytów całego urządzenia. To oznacza, że takie telefony jak Xiaomi Redmi 5 Plus muszą się obecnie sprzedawać jak świeże bułeczki.
W przypadku pozostałych przekątnych warto zwrócić jeszcze uwagę na spore zainteresowanie telefonami z ekranem 5,1 cala (8,88%), 5,8 cala (8,54%) i 6,3 cala (4,99%).
Jeśli chodzi o rozdzielczości, to obecnie prowadzi klasyczne Full HD (1920×1080), z udziałem na poziomie 38,34%. Dalej mamy kategorię pozostałe/inne (24,8%), w której umieszczono rozdzielczości wyższe niż 1080p (możemy je określić jako flagowe) oraz niższe niż 720p. Na ostatnim stopniu podium widzimy Full HD+ (2160×1080), potem klasyczne HD (1280×720), a na końcu Full HD+ (2280×1080), które w zdecydowanej większości wypadków znajdziemy w telefonach z wycięciem w ekranie. Ich udział to 6,36% i niemal na pewno będzie on rosnąć w najbliżej przyszłości.
Podzespoły. Procesor, RAM i pamięć
Zajęliśmy się ekranami, więc teraz pora na podzespoły. Niestety, w przypadku procesorów AnTuTu ogranicza się tylko do liczby rdzeni, nie podając konkretnych jednostek. Aż 3/4 układów ma 8 rdzeni, co nie jest niczym zaskakującym, gdyż tyle znajdziemy nawet w przeciętniakach.
W przypadku pamięci RAM najczęściej spotykaną wartością są 4 GB (33,9%). Tyle znajdziemy w niektórych tańszych średniakach (Xiaomi Mi A1), w wielu superśredniakach (Nokia 7 Plus), a nawet flagowcach (Sony Xperia XZ2). Potem mamy 6 GB RAM z udziałem 29,73% (pozdrawia użytkownik Xiaomi Mi 6), a następnie 3 GB RAM (16,05%). Na całe szczęście mniej niż 2 GB RAM ma tylko 6,21% telefonów.
Spójrzmy teraz na ilość pamięci na pliki. Potocznie mówi się na nią ROM, choć to dość ewidentny błąd. W każdym razie 64 GB znajdziemy na 43,76% smartfonów przetestowanych w AnTuTu, a następnie 32 GB (20,52%) i 128 GB (19,34%).
Wersja systemu Android
Niektórzy maniacy będą pewnie zaskoczeni ostatnimi danymi od AnTuTu, które przedstawiają popularność poszczególnych wersji systemu operacyjnego Android. Najczęściej spotykaną wersją jest… Android 8.0 Oreo, który pracuje na 26,93% telefonów! Przypominam, że według Google rynkowy udział tej odmiany zielonego robota wynosi dość żałosne 4,9%. Co jeszcze ciekawsze, w statystykach mamy jeszcze wersję 8.1.0 i to z wynikiem 17,22%, więc Oreo ma w sumie ponad 44% udziałów!
Skąd taka rozbieżność między danymi AnTuTu a Google? Podejrzewam, że chodzi tu o świadomość użytkowników. Jeśli ktoś wie, co to AnTuTu i do czego służy, to istnieje też dość duże prawdopodobieństwo, że tej osobie zależy też na jak najświeższej wersji systemu, nawet w postaci nieoficjalnej. Tymczasem przeciętny klient, który kupuje smartfon głównie do dzwonienia, pisania i korzystania z sieci, nie bawi się w testy bencharkowe i często nawet nie wie, jaki system ma na używanym przez siebie urządzeniu.
Jakimi parametrami może pochwalić się Twój smartfon?
Jeśli chodzi o mnie, to używam telefonu z 5,15-calowym ekranem Full HD (1920×1080), który ma ośmiordzeniowy procesor, 6 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej, pracujący pod kontrolą Androida 8.0 Oreo.
A jakie parametry ma Twój smartfon?
Źródło: AnTuTu
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.