Sony Mobile nie radzi sobie najlepiej. Japończycy sprzedają skromną ilość smartfonów i albo na nich tracą, albo zarabiają grosze. Firma postanowiła poszukać oszczędności, w związku z czym zamierza opuścić kilka kolejnych rynków. Sony ewidentnie nie chce zdobyć świata, a tylko utrzymać swój dział mobilny na powierzchni.
Sony wegetuje na rynku smartfonów
Już od dłuższego czasu sytuacja Sony na rynku mobilnym nie jest najlepsza. Do niedawna Japończycy próbowali jeszcze walczyć z konkurencją na każdym możliwym kroku, jednak generowało to tylko kolejne straty. Sony postanowiło więc zmienić strategię i nie tylko ograniczyło portfolio, delikatnie podnosząc przy tym ceny telefonów, ale także zrezygnowało ze swojej działalności w tych regionach, które nie przynosiły żadnego zarobku.
Połączenie tych wszystkich czynników sprawiło, że sprzedaż smartfonów Sony znacznie spadła. Japończycy sprzedają w ciągu roku ok. 15 milionów telefonów – to ilość wręcz symboliczna. Najwięksi konkurenci radzą sobie znacznie lepiej. Wystarczy tylko wspomnieć, że w trzy miesiące Huawei sprzedało 6 mln egzemplarzy flagowców z rodziny Huawei P20, a Samsung w miesiąc dostarczył na rynek ponad 8 mln sztuk smartfonów Galaxy S9.
Przyjęta przez Sony strategia przyniosła jednak pozytywny skutek w postaci poprawienia stanu finansów. Co prawda niższa sprzedaż oznacza niższy przychód, jednak wyższa marża i rozsądne oszczędności spowodowały, że dość często Sony kończy poszczególne kwartały z (minimalnym) zyskiem lub tylko z niewielką stratą.
Ostatnio coś musiało się znowu popsuć, gdyż Japończycy zaczęli szukać kolejnych oszczędności.
Sony Mobile zniknie z kolejnych rynków
Okazuje się, że Sony Mobile szykuje się do wyjścia z takich rynków jak Turcja, Afryka i Bliski Wschód (południowo-zachodnia Azja). Wszelka działalność w tych krajach i regionach zostanie zawieszona, a miejscowe oddziały zlikwidowane. Podobno sprawa zostanie załatwiona już w październiku.
Decyzja ta raczej nie dziwi. Smartfony Sony są stosunkowo drogie i w omawianych rejonach raczej nie były hitami sprzedaży. Japończycy doszli zapewne do wniosku, że nie ma większego sensu w utrzymywaniu się w tej części świata na siłę, więc zwinięcie stąd interesu będzie najlepszą opcją.
Przypominam, że to nie pierwszy taki krok w wykonaniu Sony. Producent ograniczył już swoją działalność w Chinach i w USA.
Czyżby kryzys się nasilał?
Teoretycznie zniknięcie Sony z Turcji, Afryki i Bliskiego Wschodu nie powinno się wydawać jakoś bardzo podejrzane, jednak połączenie tej wiadomości z ostatnimi plotkami o niezadowalającej sprzedaży Xperia XZ2 i Xperia XZ2 Compact może dawać do myślenia.
Patrząc na to, co dzieje się ostatnio z Sony oraz fanami marki, którzy coraz częściej zaczynają krytykować podejmowane przez firmę decyzje, coraz częściej zaczynam podejrzewać, że z działem mobilnym Japończyków jest coraz gorzej.
Za kilka tygodni powinniśmy poznać wyniki Sony za drugi kwartał kalendarzowy 2018 roku i wtedy przekonamy się, czy moje podejrzenia o nasileniu się kryzysu były słuszne.
Nareszcie poznaliśmy cenę Sony Xperii XZ2 Premium. Jest ona kosmiczna, tylko czy to nasz problem?
Źródło: Evan Blass, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.