Wybór smartfona nie jest tak prostym zadaniem, jakim mogłoby się wydawać. W gąszczu niezliczonej liczby podobnych do siebie urządzeń trudno jest zdecydować się na ten jedyny. Podpowiadam, na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu.
Spis treści
Niełatwo teraz wybrać idealny i dopasowany do nas smartfon z Androidem. To niemal, jak wygrać w totolotka. Mając jednak wzgląd na kilka czynników, możemy szybko zwiększyć swoje szanse na trafny strzał.
Sklepy ze sprzętem nie idą potencjalnym, ale niedoświadczonym klientom na rękę. Wchodząc do elektronicznego marketu, natrafiamy na dziesiątki modeli różniących się jedynie szczątkowymi opisami, cyferkami oraz wyglądem.
Smartfonowe maniaKi odnajdą się w tym gąszczu i na pewno znajdą coś dla siebie, natomiast mniej doświadczeni poszukiwania zacząć powinni od lektury naszego TOP-10 smartfonów, które warto kupić. Warto też zerknąć na aktualny TOP-10 najlepszych telefonów.
Już na tym etapie pojawią się pierwsze dylematy i trudne wybory. To normalne. Zakup smartfona to niełatwe zadanie, więc i nasze sympatie zmieniać się będą jak w kalejdoskopie, kiedy tylko zaczniemy oglądać recenzje i przeszukiwać sieć tropiąc opinie o interesujących nas modelach. Stąd też cały czas trzeba pamiętać o tym, czego tak naprawdę chcemy.
Zacznij od ustalenia maksymalnej ceny
Zwykle smartfony dzielimy na kilka półek cenowych, nieoficjalnie oczywiście:
- niskobudżetowe: smartfony najtańsze, wyposażone w niższej jakości podzespoły i nadające się raczej do podstawowych zadań,
- średniopółkowe: najszersze grono telefonów, które mogą poszczycić się już całkiem wydajnymi podzespołami, ale często nie posiadają topowej technologii i kupując je, musimy pójść na kompromis i zrezygnować z czegoś, np. lepszego procesora, na rzecz ceny,
- średniopółkowe premium: urządzenia pretendujące do miana flagowców oraz posiadające sensowne i wydajne podzespoły, ale kosztujące odpowiednio więcej. Najczęściej nie zawierają najnowszych nowinek technicznych, ale zadowolą wymagających użytkowników, którzy nie chcą dopłacić do zakupu flagowca,
- flagowce: grupa najdroższych urządzeń, zwykle wydawane raz na kilka miesięcy, zawierają topowe i często eksperymentalne podzespoły, ale ich cena potrafi nas skutecznie odstraszyć.
Przed zakupem telefonu warto zapytać siebie: „Ile pieniędzy mogę przeznaczyć na smartfona?”. Nie ukrywajmy, ale cena najczęściej definiuje, czy smartfon jest dla nas osiągalny czy nie, dlatego warto się nad nią chwilkę zastanowić. Oczywiście do niektórych urządzeń skorzy jesteśmy dopłacić, ale określenie progu cenowego to jedno z najlepszych wyjść.
Pomocne w tym wyborze okaże się pytanie: do czego będę używać smartfona? Niektórzy potrzebują superwydajnych kombajnów multimedialnych, a innym potrzebny jest smartfon do ulicznej fotografii. W innych przypadkach to rozmiar lub akcesoria, takie jak NFC, mogą stanowić kluczowe znaczenie. Określając cel, łatwiej nam będzie zmierzyć się z cenami smartfonów pasujących do oczekiwań.
Kolejnym aspektem, na który trzeba się przygotować to ustępstwa – im tańszy sprzęt, tym z większej liczby technologii musimy zrezygnować. Warto zatem zwrócić uwagę na akcesoria, których będziemy koniecznie potrzebować – może to być np. złącze jack, USB typu C oraz NFC. Nie chcemy przecież kupić telefonu, który nie będzie mógł wykonać niezbędnej dla nas czynności.
Jestem też zdania, że nie warto przepłacać, dlatego zachęcam do regularnego obserwowania gsmManiaK.pl oraz czujności, czy interesujący Was model nie trafił akurat do promocji. Możesz również komentować oraz pytać nas o zdanie – zawsze postaramy się pomóc.
Czym kierować się przy wyborze smartfona?
Jeżeli wybrałeś już półkę cenową, z której ściągniesz wymarzonego smartfona, zwróć uwagę na jego wnętrze. Ono okaże się kluczowe.
Smartfon do zdjęć
Pasjonaci fotografii na pewno zwrócą największą uwagę na parametry aparatów. Twórcy smartfonów czynią coraz większe ukłony w ich stronę – aparaty telefonów z roku na rok robią coraz lepsze zdjęcia i są udoskonalane. Zwiększa się także liczba dostępnych kamer.
Jakiś czas temu opublikowaliśmy szczegółowy poradnik jaki powinien być dobry telefon do zdjęć, więc zamiast się powtarzać, odeślę do niego:
Przypominam także o naszym TOP-10 najlepszych fotosmartfonów na rynku.
Jaki procesor w smartfonie?
Na szybkość działania smartfona składa się kilka czynników, m.in. procesor, ilość RAM oraz system. Obecnie stosowanymi procesorami są modele Qualcomm Snapdragon, HiSilicon Kirin oraz MediaTek. Wszystkie z nich tworzą z pamięcią RAM zwarty układ, od którego zależy wydajność smartfona.
We flagowych modelach standardem stał się najmocniejszy Snapdragon 845, który w 2018 nie miał sobie równych. Na topie znalazł się również HiSilicon Kirin 970 mający zastosowanie głównie w wysokiej półki smartfonach Huawei oraz Honor. A jeżeli model, którym się interesujecie, posiada Snapdragona 835, nie martwcie się – to zeszłoroczny, ale bardzo wydajny SoC.
W nieco tańszych urządzeniach możemy natknąć się na inne ośmiordzeniowe procesory: Snapdragon 821, 710, 660, 636, 630 oraz 670 – to również bardzo dobre chipsety, które z odpowiednią ilością pamięci RAM nie mają się czego wstydzić. Podobną wydajność oferuje SoC Kirin z numerami: 710, 659 oraz pozostałe 6xx, a także procesor od MediaTek – Helio P60.
Budżetowe modele mogą natomiast działać z wieloma procesorami, począwszy od Snapdragona 450, 435, 430 oraz 425, a skończywszy na rozwiązaniach od MediaTeka – przykładami mogą być Helio P23 oraz MT6750.
Ile pamięci RAM powinien mieć telefon?
W kwestii wydajności warto jeszcze zwrócić uwagę na ilość dostępnej pamięci RAM – najlepiej niech to będzie minimum 3GB/4GB RAM. Zapewni to w miarę płynną pracę systemu Android, który ma tendencję do pożerania pamięci operacyjnej. Modele Apple iPhone nie mają tylu problemów – ich system iOS potrafi płynnie pracować już z 2 GB RAM.
Cyferki to nie wszystko: sprawdź, zanim kupisz
Warto szukać telefonów z najnowszymi wersjami Androida 8 Oreo, a także czystym Androidem, który bez zbędnych upiększeń i nakładek zapewnia szybką pracę nawet tańszym urządzeniom.
W określeniu wydajności danego modelu możemy pomóc my – w naszych tekstach często informujemy o wydajności konkretnego zestawu, dlatego bardzo możliwe, że opisaliśmy również oglądany przez Ciebie smartfon. Skorzystaj z naszej portalowej wyszukiwarki i sprawdź.
Poniżej znajdziesz porównanie wydajności kilku modeli ze średniej półki (w różnych testach benchmarkowych):
PC Mark
AnTuTu 7
T-Rex
PC Mark
Manhattan
GeekBench Single
GeekBench Multi
Jaka bateria w smartfonie?
Zbyt mała pojemność akumulatora to obecnie prawdziwa plaga, a baterie smartfonów wydają się najbardziej pozostawionymi w tyle podzespołami z całej puli.
Ekrany rosną, podzespoły żądają więcej energii, a akumulatory coraz częściej odmawiają pracy dłuższej niż kilka godzin. Ogniwa litowo-jonowe wymagają unowocześnienia, abyśmy mogli w przyszłości korzystać ze smartfona dłużej niż jeden dzień bez podłączenia do prądu.
Jak więc wybrać pojemność baterii? Najpierw zerknijmy na pozostałe podzespoły oraz wielkość ekranu (ona często jest kluczowa), a następnie oszacujmy, jak energożerny będzie to zestaw.
Wiele zależy od wyświetlacza – smartfony z ekranem powyżej 6 cali powinny posiadać ogniwa o pojemności przynajmniej 3700 mAh, a najlepiej niech to będą wartości blisko lub powyżej 4000 mAh – im więcej, tym lepiej. Przykładem mogą służyć Honor Note 10 oraz Xiaomi Redmi Note 5, które nie zaoszczędziły na pojemności baterii.
Nieco mniejsze urządzenia również nie powinny zbyt nisko schodzić w dół – odradzam kupno telefonu z akumulatorem o energii mniejszej niż 3000 mAh.
Obecnie najczęściej spotykanymi ogniwami są baterie o pojemności od 3000 mAh do 3500 mAh. W ich wypadku praca ze smartfonem ograniczy się raczej do jednego dnia. Po tym czasie będziemy musieli podłączyć telefon do prądu.
Oczywiście dużo zależy od właściwej optymalizacji ze strony producenta – czasem zdarza się, że mała bateria radzi sobie zdecydowanie lepiej, niż oczekiwaliśmy, ale to wyjątkowe sytuacje. Lepiej sugerować się jak największą wartością wyrażoną w mAh.
Poniżej znajduje się wykres efektywności baterii niektórych smartfonów ze średniej półki:
Normalne użytkowanie
Gry
Czas ładowania
Podsumowując, nie powinniśmy decydować się na telefon z baterią o pojemności mniejszej niż 3000 mAh – to w 2018 roku absolutne minimum. Warto też sprawdzić, czy wybrany przez nas model obsługuje szybkie ładowanie, które w krótkim czasie pomoże nam odnowić zapasy energii.
Bogate wyposażenie może być ważne
Kolejnym ważnym elementem przy wyborze smartfona może być jego wyposażenie. Często małe rzeczy słusznie odciągają nas od wielkich wydatków – zwróćmy uwagę na obecność złącza jack 3,5 mm, a także modułu NFC czy Wi-Fi ac, jeśli ich potrzebujemy.
Ilość pamięci wewnętrznej oraz możliwość jej rozbudowy również okażą się kluczowe. Im więcej plików bądź filmów mamy zamiar przechowywać w smartfonie, tym więcej pamięci powinniśmy wymagać. 64 GB może okazać się z czasem zbyt małą ilością – szczególnie gdy telefon może nagrywać wideo w 4K.
Na liście pożądanych pozycji w naszym potencjalnym smartfonie powinny znaleźć się też: szybki czytnik linii papilarnych, solidna obudowa oraz dobrej jakości głośniki i mikrofon – sprawdź, czy nie musisz martwić się o te rzeczy.
Smarton musi być „ładny”
Wygląd smartfona to indywidualna sprawa, dlatego poświęcę jej najmniej miejsca. Smartfon musi się nam po prostu podobać – w końcu będziemy używać go niemal codziennie i bez przerwy. Może z wyjątkiem kilkunastu minut snu.
Do wyboru mamy urządzenia z różnymi kształtami obudowy i ekranu, np. wyświetlacze z notchem oraz klasyczne, oraz o różnych przekątnych matrycy. Większe urządzenia są trudniejsze w obsłudze jedną ręką i bardziej energożerne, ale za to lepiej nadadzą się do oglądania filmów i grania.
To od nas zależy wybór wielkości ekranu, ale optymalnym rozmiarem będą przekątne od 5 do 6-cali – smartfony duże, ale nie sprawiające szczególnych trudności w użytkowaniu. Poza tym producenci często udostępniają w urządzeniach tryb obsługi jedną ręką.
Kilka propozycji dla niezdecydowanych
Poniżej znajdziesz kilka propozycji smartfonów z każdej półki cenowej: mam nadzieję, że to skutecznie pomoże w wyborze.
Flagowce:
- Samsung Galaxy S9+
- Huawei P20 Pro
- Huawei Mate 10 Pro
- OnePlus 6
- LG G6
- Samsung Galaxy Note 8
- Nokia 8 Sirocco
- LG V30
- HTC U12+
- ASUS Zenfone 5Z
- Honor 10
Średniaki / średniaki premium:
- Nokia 7 Plus
- Xiaomi Redmi Note 5
- OnePlus 5T
- Xiaomi Pocophone F1
- Honor 9
- Ulefone Power 5
- Huawei P Smart
- Xiaomi Mi A2
- Sony Xperia XA2 Plus
Budżetowe modele:
TOP-10 smartfonów
Nad zakupem odpowiedniego modelu warto zastanowić się dłużej i uważnie przemyśleć proponowane przez nas rady. Nie traktuj ich jednak jako wyznacznik – to tylko wskazówki, które mogą ułatwić zadanie.
Zachęcam także do regularnego przeglądania naszych recenzji oraz newsów, aby poznać smartfony od środka i przeczytać o nich z pierwszej ręki.
Ceny Huawei P20 Pro
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.