Zastanawialiście się kiedyś, jaki smartfon ma statystyczny Kowalski? Jeżeli tak, to AnTuTu ma dla Was odpowiedź. Wydawca najpopularniejszej aplikacji benchmarkowej przygotował kilka ciekawych zestawień.
AnTuTu opublikował kilka interesujących statystyk dla urządzeń, które testowane były tymże benchmarkiem. Pokazują one z jakich smartfonów korzysta przeciętny zjadacz zupy pomidorowej, który przy okazji korzysta z benchmarków.
Przeciętny zjadacz zupy pomidorowej nadal ma w kieszeni smartfon z ekranem o proporcjach 16:9, ale ceni sobie wysoką rozdzielczość.
Jak wynika z danych ujawnionych przez AntuTu, aż 24,37% wszystkich smartfonów biorących udział w badaniu ma na wyposażeniu wyświetlacz prezentujący treści w rozdzielczości FullHD, a zatem 1920 x 1080 pikseli. Oznacza to, że ekran ma tradycyjne proporcje 16:9. Jak zatem widać, nie każdy przykłada wagę do nowości, jakie debiutują na rynku, gdyż to prawie jedna czwarta wszystkich badanych.
Niemniej nowoczesne smartfony uplasowały się na drugi miejscu, gdyż korzysta z nich 17,19% badanych. Pisząc nowoczesne, mam na myśli ekrany o rozdzielczości FHD+ – 2160 x 1080 pikseli. Kolejne 16,09% smartfonów ma ekrany o nieco wyższej rozdzielczości – 1080 x 2248 i 1080 x 2280 pikseli.
W układach SoC prym wiodą te wyposażone w ośmiordzeniowe procesory. Współpracują z ponadprzeciętną ilością pamięci RAM. Zwracamy także uwagę na ilość pamięci wewnętrznej.
Za ich moc obliczeniową odpowiedzialne są układy SoC wyposażone w ośmiordzeniowy procesor. To, aż 73.5% smartfonów z Androidem, które przeprowadziły test porównawczy AnTuTu. Podczas gdy 21,9% korzysta z czterordzeniowego procesora.
I choć ośmiordzeniowe procesory raczej nie powinny nikogo dziwić — jest ich przecież naprawdę sporo, to jednak sporym zaskoczeniem jest ilość pamięci RAM, na jaką decydują się konsumenci.
Statystyki pamięci RAM pokazują, że 36,51% smartfonów z systemem Android ma na wyposażeniu 6 GB pamięci RAM, a następnie 31,70%, korzysta z 4 GB. Trzecie miejsce zajmuje 3GB pamięci RAM, a 8GB RAM jest tak samo popularne, jak 2GB. Zwiększenie pamięci RAM w smartfonach spowodowane jest ich spadkiem cen, dlatego też producenci smartfonów klasy średniej decydują się na implementację co najmniej 4 lub 6 GB pamięci RAM.
Aż 41,13% smartfonów biorących udział w badaniu ma na wyposażeniu 64 GB pamięci wewnętrznej na dane i aplikacje, a drugie miejsce zajmuje segment 128 GB, który wydaje się znacznie bardziej popularny niż 32 GB.
Zwracamy także uwagę na system operacyjny – musi być relatywnie nowy
Według statystyk AnTuTu dotyczących dystrybucji systemu Android, 61,4% użytkowników korzysta z Androida Oreo, a Nougat zajmuje drugie miejsce. Informacje przekazane przez AnTuTu są jednak sprzeczne ze statystykami opublikowanymi przez Google, gdyż w nich Nougat jest popularniejszy. Nie oznacza to jednak, że gdzieś jest błąd – po prostu częściej testujemy smartfony nowsze i ponadprzeciętne.
Statystyki jasno pokazują, że jesteśmy świadomymi konsumentami – doskonale wiemy, czego oczekujemy od smartfonów, a do tego kupujemy przede wszystkim średniaki.
źródło: AnTuTu
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.