>
Kategorie: Android Telefony Testy Xiaomi

Test Xiaomi Mi A2 Lite. Czysty Android, pojemna bateria i notch – przepis na sukces?

Spis treści

  1. Wydajność, aparat i akumulator

Doskonale znana wydajność

Sercem Xiaomi Mi A2 jest doskonale nam wszystkim znany Snapdragon 625, którego mogliśmy znaleźć we wspomnianym już wcześniej Xiaomi Mi A1 i wielu, wielu, wielu innych telefonach ze średniej i niskiej półki cenowej.

Procesor to gromadka 8 nieśmiertelnych rdzeni Cortex-A53 o taktowaniu do 2 GHz, a za wydajność graficzną odpowiada Adreno 506. Jak sprawdza się ten zestaw? Ze względu na olbrzymią popularność zastosowanej jednostki powinno to być pytanie retoryczne, ale dla formalności zerknijmy na wyniki testów bechmarkowych.

Wyniki są bardzo typowe i w zależności od konkretnego testu Xiaomi Mi A2 Lite raz delikatnie wygrywa z niektórymi rywalami, by za drugim razem delikatnie z nimi przegrać. Niespodzianki nie ma.

W codziennych, zwykłych zastosowaniach Xiaomi Mi A2 Lite jest sprawnym telefonem, który wszystkie powierzone mu zadania realizuje w zadowalającym tempie i co ważne płynnie. Szczególnie dobrze jest wtedy, gdy nie ma się porównania z szybszymi urządzeniami – a takich w tej klasie nie brakuje.

Dopiero pokaźne aplikacje pokazują, że CPU na rdzeniach Cortex-A53 i pamięć eMMC 5.1 nie zapewnią ponadprzeciętnej wydajności. Dobrze, że chociaż nie brakuje pamięci RAM (4 GB w testowanym egzemplarzu), a system bardzo dobrze nią zarządza.

Podobnie jest z Adreno 506 – większość tytułów działa obecnie bez zarzutu, tyle że dużego zapasu mocy na przyszłość nie ma i prędzej czy później pojawią się tytuły, które będą dla niego wyzwaniem. Układ graficzny miałby łatwiej z klasycznym Full HD, jednak ze względu na obecność notcha i zmianę proporcji producent musiał dołożyć trochę dodatkowo obciążających GPU pikseli.

Aparat – typowy, jak na średniaka

Xiaomi Mi A2 Lite / fot. gsmManiaK

Aparat Xiaomi Mi A2 Lite jest podwójny i występuje w konfiguracji 12 MP + 5 MP, znanej nam już z Xiaomi Redmi S2. Główna jednostka ma światło f/2.2 i piksele o rozmiarze 1.25μm, a do ostrzenia wykorzystuje technologię PDAF. Dodatkowe oczko (f/2.0) zostało dodane tylko po to, by zbierać informacje o głębi w celu wykonywania zdjęć portretowych z rozmytym tłem.

Xiaomi dodało własną aplikację do obsługi tych aparatów – to jeden z nielicznych bonusów do czystego Androida. W oknie podstawowym możemy sterować trybem HDR (dostępnym w opcji auto) i lampą błyskową, a także włączyć filtry lub przełączać się między aparatami (głównym i tym do selfie).

Dodatkowe opcje dostępne są w trybach, a wśród nich znajdziemy m.in. panoramę, tryb nocny czy ręczny. W tym ostatnim zabrakło opcji sterowania czasem naświetlania czy punktem ostrości, więc zdecydowanie nie jest to tryb dla profesjonalistów, a raczej ozdoba. W końcu zmiana balansu bieli oraz ISO to banał.

>>>Zobacz zdjęcia w pełnej rozdzielczości


Przejdźmy do rzeczy najważniejszej, czyli jakości zdjęć. Xiaomi Mi A2 Lite jest średnim fotosmartfonem w ogóle i dobrym w swojej klasie, co zgadzałoby się z jego ceną i pozycjonowaniem. W dobrych warunkach oświetleniowych możemy liczyć na odpowiednią ilość rejestrowanych kolorów, bardzo naturalną kolorystykę zdjęć i subtelne, choć zauważalne wyostrzanie i odszumianie. Zadowolony jestem też z pracy autofocusa. Przydałby się jeszcze trochę szerszy zakres tonalny, ale ogólnie i tak oceniam fotograficzne możliwości Mi A2 Lite na plus.

Zdjęcia nocne to trochę inna bajka, bo ciemny obiektyw zdecydowanie nie pomaga w robieniu dobrych fotek bez odpowiedniej ilości światła. Mimo wszystko jest lepiej, niż myślałem – na zdjęciach coś widać, a szumy są trzymane pod kontrolą. W tej cenie jest przyzwoicie i tyle.

A co z kamerką do selfie? Ma ona 5 MP i spisuje się miernie, więc robione przez niego samopstryki nadadzą się tylko na społecznościówki. Polecam przeglądać zdjęcia bez przybliżania poszczególnych elementów, gdyż tylko w pełnym rozmiarze mogą się jako tako podobać.

Xiaomi Mi A2 Lite kręci wideo w maksymalnej rozdzielczości Full HD przy 30 kl./s. Do naszej dyspozycji jest cyfrowa stabilizacja obrazu, która znacznie zwęża pole widzenia. Ja wiem, że tak to powinno działać, ale w tym przypadku chyba trochę ktoś przesadził.

Mimo to warto z niej korzystać, bo EIS sprawdza się naprawdę dobrze, dodając klipom potrzebnej stabilności. Gdy dodamy do tego niezłą pracę autofocusa oraz solidną szczegółowość i płynność, otrzymamy zadowalające filmy – tylko tyle i aż tyle.

Akumulator zdecydowanie na plus

Czas pracy na jednym ładowaniu to bezapelacyjnie jedna z największych zalet Xiaomi Mi A2 Lite, co jest zasługą nie tylko procesora wykonanego w 14nm procesie technologicznym (na dodatek złożonego z energooszczędnych rdzeni Cortex-A53), ale także akumulatora o ponadprzeciętnej pojemności 4000 mAh.

Testy syntetyczne mówią same za siebie. Jeśli ktoś z Was będzie musiał ładować Xiaomi Mi A2 Lite codziennie, to naprawdę będę pod wrażeniem. Mi się taki wyczyn nie udał i sam korzystałem z ładowarki mniej więcej raz na dwa dni i większa część użytkowników będzie to robiła z podobną regularnością. Czas pracy na włączonym ekranie to co najmniej 5 godzin przy samym LTE i średnio 7,5 godziny w tzw. cyklu mieszanym.

Xiaomi Mi A2 Lite / fot. gsmManiaK

Szybkie ładowanie w Xiaomi Mi A2 jest ograniczone do 5V/2A, czyli mocy 10W, więc uzupełnienie energii od 1 do 100% trwa dwie godziny z kwadransem. To nie jest jakiś wybitnie zły wynik, jednak warto patrzeć na stan naładowania, by smartfon nas nie zaskoczył komunikatem o słabej baterii – błyskawiczne uzupełnienie zapasów mocy nie jest możliwe.

Spis treści

  1. Wydajność, aparat i akumulator
Damian Kucharski

Znajdziesz mnie na LinkedIn bit.ly/linkedinDamianK

Najnowsze artykuły

  • Newsy

Ciągłe podwyżki odbiły się czkawką Disney+. Zrezygnowała cała masa użytkowników

Disney+ jest w poważnych tarapatach? Po kolejnych podwyżkach i zamieszaniu z blokadą dzielenia kont serwis…

6 lutego 2025
  • Promocje

Najlepszy smartwatch jak G-Shock z AMOLED i GPS, jaki testowałem, mocno staniał w promocji. Już wcześniej kosztował grosze

Tanie smartwatche z AMOLED i GPS to stosunkowo nowa nisza. Teraz najlepszy z nich -…

6 lutego 2025
  • Promocje

Promocja ostatniej szansy na najbardziej opłacalny telefon świata. Nie znam lepszego w tej cenie

Jaki jest ideał opłacalnego telefonu? Ex-flagowiec w promocji. Za mniej niż 3000 złotych kupisz OnePlus…

6 lutego 2025
  • Newsy
  • Telefony
  • Wiadomość dnia
  • Xiaomi

Zbieram szczękę z podłogi. Żaden inny flagowiec w 2025 roku nie ma prawa lepiej wyglądać na żywo

Xiaomi 15 Ultra pozuje na żywo, ale tym razem robi to w wyjątkowej wersji inspirowanej…

6 lutego 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Chcesz Samsunga Galaxy S25 z najlepszą baterią? To tego powinieneś kupić

Samsung Galaxy S25, Samsung Galaxy S25+, Samsung Galaxy S25 Ultra, a może Samsung Galaxy S24…

6 lutego 2025
  • Newsy

Ta przeglądarka może Cię zrelaksować. Opera Air zadba, byś czuł się lepiej

Opera Air to nowa odsłona przeglądarki, która zadba o nasze dobre samopoczucie, a nawet lepsze…

6 lutego 2025