Ładowarka ADATA CW0050 jest smukła, nie zajmuje dużo miejsca i jest kompatybilna ze wszystkimi smartfonami wykorzystującymi technologię Qi. Do tego nie jest droga, bo kosztuje mniej niż 50 zł.
Bezprzewodowe ładowarki robią się coraz ładniejsze i coraz tańsze. Dowodem na to jest najnowszy produkt firmy ADATA – smukła płytka umożliwiająca ładowanie telefonów wspierających technologię Qi: bez kabla i bez obawy o ewentualne przegrzanie lub uszkodzenie urządzenia.
Najnowszą ładowarkę firmy ADATA nietrudno pomylić z podkładką pod kufel. Jest zbliżonego formatu, a do tego mierzy tylko 6 mm grubości. Na froncie umieszczono nadrukowane logo producenta oraz frezowany znak graficzny technologii Qi. Na tym koniec ozdobników.
Jedyny port umieszczono z tyłu obudowy – co zaskakujące, nie jest to USB typu C, a przestarzałe złącze microUSB. Szkoda.
Po bokach ładowarki znajdziemy dwie niebieskie diody LED. Sygnalizują aktywny proces przesyłania energii, dzięki czemu wystarczy jeden rzut oka, aby stwierdzić, czy nasz telefon faktycznie się ładuje. To przydatne udogodnienie.
Obsługa ładowarki jest dziecinnie prosta. Kompatybilny z Qi telefon wystarczy położyć blisko centrum płytki i na tym kończy się nasza inicjatywa: akcesorium samodzielnie zainicjuje proces uzupełnienia energii, a potwierdzeniem rozpoczęcia operacji będzie zaświecenie diody LED.
Warto przy okazji wspomnieć o dwóch istotnych cechach omawianej ładowarki. Pierwszą jest obecność ceramicznego kondensatora produkcji japońskiej, który ma zagwarantować stabilne zasilanie, niezależne od czasu, temperatury lub napięcia. ADATA chwali się nawet, że dzięki temu CW0050 jest bardziej bezpieczna od innych ładowarek bezprzewodowych.
Ile w tym marketingowej legendy, a ile prawdy, nie mam pojęcia. Wiem natomiast, że w moim wypadku przynajmniej raz doszło do sytuacji, w której ładowanie telefonu uległo samoistnemu zatrzymaniu z uwagi na zbyt wysoki poziom temperatury.
Drugim, bardzo fajnym zabezpieczeniem jest funkcja wykrywania obiektów. W dużym uproszczeniu: ładowarka potrafi ocenić, czy to, co na niej kładziemy jest urządzeniem (wtedy inicjowany jest proces uzupełniania energii), czy też jest to tylko przypadkowy przedmiot. W drugim wypadku ładowarka nie zaskoczy, więc nie zmarnujemy energii, próbując doładować np. klucze.
Żadna bezprzewodowa ładowarka nie jest w stanie dorównać połączeniu po kablu. Przynajmniej nie na tę chwilę. Stąd traktowanie takiego gadżetu jako narzędzia do szybkiego doładowania telefonu w ciągu dnia raczej mija się z celem.
Niemniej, z redakcyjnego obowiązku przeprowadziłem testy szybkości ładowania. Do tego celu wykorzystałem smartfon Sony Xperia XZ2 oraz ładowarkę Aukey PA-T16 z certyfikatem QC 3.0. Przy okazji dodam, że w pudełku z gadżetem marki ADATA znajdziemy tylko kabelek, więc adapter do ładowania należy dokupić osobno, albo skorzystać z akcesorium dołączonego do smartfona.
Startując z poziomu 5%, smartfon po kablu ładowałem około 2 godzin – średnio było to 118 minut.
Przy identycznych założeniach, ale korzystając z bezprzewodowej ładowarki, na uzupełnienie zapasu energii musiałem poczekać niemal 5 godzin (średnio 295 minut).
Niespodzianek nie ma – ładowanie trwa długo. Nie mogło być inaczej, skoro na wyjściu mamy raptem 5 V/1 A.
ADATA CW0050 ma dwie podstawowe zalety. Kosztuje mniej niż 50 zł i jest bardzo poręczna. To jeden z tych gadżetów, które nie rzucają się w oczy, więc będą pasować do każdego stanowiska pracy.
Trzeba natomiast pamiętać o tym, że bezprzewodowe ładowanie nie jest specjalnie efektywne – pod tym względem ADATA przegrywa choćby z niedawno testowaną przez Pawła ładowarką Nillkin Magic Cube. Przy czym, przynajmniej w mojej opinii szybkość ładowania nie powinna być na czele listy priorytetów, bo nawet wspomniany Nillkin nie zastąpi ładowania po kablu, kiedy każda minuta jest na wagę złota.
Podsumowując, ADATA CW0050 to prosta, podstawowa ładowarka bezprzewodowa dla tych, którzy mają ochotę poeksperymentować z ładowaniem bez kabla, a jednocześnie nie chcą na taką zabawę wydawać dużych pieniędzy.
ZALETY
|
WADY
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Wielkimi krokami zbliża się premiera serii HONOR 300. Producent zaprezentuje trzy modele, a jednym z…
Dobry średniak do zdjęć za około 1000 złotych? Sprawdź realme 12 Pro, który doczekał się…
ZTE nubia V70 Design to wyjątkowa tani telefon z wielkim ekranem 120 Hz. Jego najważniejszą…
mObywatel oficjalnie zapowiedział odebranie dostępu do aplikacji pewnej części użytkowników. Ci, którzy nie zdążą zareagować,…
Szukasz dla siebie gamingowego laptopa w czasie promocji związanych z Black Friday? To Acer Nitro…
HONOR 300 Pro pojawił się na oficjalnej stronie przed premierą. Znamy jego konfiguracje pamięciowe, dostępne…