Dla mnie aparat jest wystarczająco dobry
Aparat główny — charakterystyka, jakość zdjęć i filmów
Xiaomi Redmi Note 6 Pro otrzymał ten sam zestaw obiektywów, który obecny jest w Redmi Note 5 (AI Dual Camera). I to jest bardzo dobra informacja, gdyż Xiaomi postawiło na sprawdzone sensory, które swoimi możliwościami zadowolą wielu miłośników smartfonowej fotografii. Dla mnie są w zupełności wystarczające, a do tego nawet lepsze, niż te obecne w choćby Huawei Nova 3.
Otrzymujemy do dyspozycji aparat główny 12MP, współpracujący z obiektywem pomocniczym 5MP (F/2.0). Przysłona głównego obiektywu ma wartość F/1.9, a pojedynczy piksel ma rozmiar 1,4μm. Aparat to również Dual PD, a zatem szybszy pomiar ostrości, jak również automatyczny HDR i dwie dwutonowe diody doświetlające LED.
Ten zestaw nie daje nam powodów do narzekań. Aparat radzi sobie bardzo fajnie z większością warunków i dobrze dobiera parametry automatycznie, co przekłada się na cieszące oko fotografie. Oczywiście zdarza mu się przepalić fotkę, ale czy nie robią tego smartfony z flagowej półki?
Możliwości fotograficzne są bez wątpienia adekwatne do ceny, a do tego plasują ten model dość wysoko w przedziale cenowym do 1000 złotych. Jak wspomniałem, Xiaomi Redmi Note 6 Pro radzi sobie nawet lepiej, aniżeli o wiele droższy smartfon Huawei. Oceńcie zresztą sami możliwości foto, po przykładowych zdjęciach.
>>> Zobacz zdjęcia przykładowe w pełnej rozdzielczości
Trochę rozczarowuje fakt, że materiały wideo zarejestrować można wyłącznie w rozdzielczości FHD przy 30 klatkach na sekundę. Jest to regres względem niektórych modeli w ofercie Xiaomi, które oferowały nagrywanie w 4K.
Z jakości rejestrowanego obrazu i dźwięku można być zadowolonym. Tego samego nie mogę jednak napisać o pracy autofocusa, który moim zdaniem jest stały i nie jest w stanie automatycznie dostosować się do danej sytuacji. Aby wyostrzył obiekt na pierwszym planie koniecznie trzeba “tapnąć” palcem w ekran i wskazać obiekt. To samo trzeba uczynić, gdy chcemy ponownie wyostrzyć drugi plan.
Aplikacja do zdjęć oferuje kilka filtrów, jak również dodatkowe tryby fotografowania, w tym: panoramę, portret, czy też tryb ręczny. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze algorytmy sztucznej inteligencji i dedykowany im przełącznik. Możemy zatem sami zdecydować, czy chcemy korzystać z usług Ai.
Aparat frontowy
Na froncie mamy kamerkę do Selfie 20MP wspieraną przez algorytmy sztucznej inteligencji mające na celu wykorzystanie w pełni możliwości aparatu i wykonanie wysokiej jakości Selfie. Aparat charakteryzuje się przysłoną obiektywu F/2.0 Ponadto dochodzi jeszcze obiektyw dodatkowy 2 MP i nagrywanie wideo w rozdzielczości Full HD (1080p). Jest nawet automatyczny HDR i doświetlenie za pośrednictwem ekranu.
Dobra wydajność dla średniaka
Xiaomi ewidentnie upodobało sobie układ SoC Qualcomm Snapdragon 636, gdyż jest to kolejny już smartfon w ofercie, który został w niego wyposażony. Nie ma się jednak czemu dziwić, jest bardzo popularny, ale co ważniejsze odpowiednio wydajny i energooszczędny, a zatem w zupełności wystarczający.
W testowym egzemplarzu obecne jest 3GB pamięci RAM, choć w najmocniejszej wersji można znaleźć nawet 6 GB. Jest także model przejściowy, a zatem taki, w którym zastosowane zostało 4 GB pamięci RAM.
Choć jeden GB pamięci RAM na papierze nie robi wielkiej różnicy, to jednak ta jest widoczna podczas codziennego użytkowania. Widać bowiem, że Redmi Note 6 Pro pomimo tego, że pracuje płynnie, to jednak wolniej, aniżeli Redmi Note 5 (AI Dual Camera). Widać to przede wszystkim po czasie wczytywania aplikacji, czy też wywoływania ich z pamięci podręcznej. Trzeba jednak położyć dwa smartfony obok siebie, aby dostrzec te różnice.
Niemniej, podczas codziennego użytkowania nie odczuwam specjalnie braku mocy obliczeniowej do uruchamiania aplikacji. Odpowiednią wydajność potwierdzają także przeprowadzone testy syntetyczne.
PC Mark
AnTuTu 7
T-Rex
PC Mark
Manhattan
GeekBench Single
GeekBench Multi
Jeżeli chodzi natomiast o wydajność graficzną, to smartfon dobrze radzi sobie z tytułami dostępnymi w Google Play, zapewniając tym samym płynną i stabilną rozgrywkę.
Dostarczony do testów Xiaomi Redmi Note 6 Pro pracował na oprogramowaniu MIUI 9.6 w wersji Global, opartym na systemie Android 8.1 Oreo.
Otrzymujemy oprogramowanie, które oferuje sporą możliwość personalizacji i daje pełną kontrolę nad smartfonem. Od nas zależy, jakie aplikacje mają działać w tle, a jakie powinny być ubijane za każdym razem. Dostosowanie diody powiadomień, czy też szybki dostęp do pogody z paska powiadomień to kolejne smaczki. Jest nawet karta zawierająca informacje z kalendarza, notatki, a także skróty do aplikacji.
Miłym dodatkiem jest możliwość ukrycia przycisków ekranowych służących do nawigowania po menu i korzystania z gestów na ekranie. Ten zabieg sprawia, że ze smartfona korzysta się co prawda początkowo wolniej, aczkolwiek w ramach rekompensaty otrzymujemy większy obszar roboczy. Ja to doceniam.
Jest oczywiście tryb pracy w dwóch oknach. Funkcja umożliwia korzystanie z dwóch aplikacji w tym samym czasie – aby go aktywować wystarczy wejść w menu otwartych aplikacji i kliknąć dedykowany przycisk umieszczony w lewym górnym rogu.
W oprogramowaniu znajdziemy także menedżer telefonu, który oferuje przyspieszenie pracy systemu, czyszczenie pamięci podręcznej. W przypadku Xiaomi nie mógłbym nie wspomnieć także o możliwości skalowania aplikacji, trybie jednej ręki, czy też bezpiecznej przestrzeni. Ta ostatnia funkcja jest genialna, gdyż pozwala chronić Wam poufne dane, czy też korzystać ze smartfona w pracy i w domu. Można to także potraktować jako pewnego rodzaju tryb dla dzieci.
Jak zawsze brakuje NFC i jest przestarzały port USB
Przegląd wyposażenia zaczniemy od pamięci wbudowanej i czujnika biometrycznego. Na dane zarezerwowano raptem 32 GB wewnętrznej pamięci, którą można oczywiście rozszerzyć o dodatkowe 256 GB poprzez wykorzystanie czytnika kart microSD. Umieszczony na tylnym panelu czytnik linii papilarnych spełnia swoje zadanie i jest dobrym zabezpieczeniem biometrycznym – reaguje szybko i jest bezbłędny. Jest nawet radio FM, a to akurat bardzo pożądana funkcja przez wielu. Mało tego, jest nawet port podczerwieni.
Xiaomi zdecydowało się także na odpowiednie rozwiązania komunikacyjne, dlatego też otrzymujemy dwuzakresowy moduł WiFi (802.11 ac/a/b/g/n, 2.4GHz & 5GHz), system nawigacji satelitarnej GLONASS, modem lTE, hybrydowy slot kart nanoSIM, a także Bluetooth 5.0 . Wszystkie zastosowane standardy komunikacji działają należycie i nie sprawiały mi podczas testowania problemów.
Nie mam zastrzeżeń do wykonywania połączeń głosowych i ich jakości. Urządzenie nie gubi zasięgu, dźwięk jest odpowiednio głośny, a mikrofony dobrze zbierają głos.
Wielka szkoda, że Xiaomi nadal nie chce implementować NFC w swoich tanich średniakach, gdyż to przez brak tego rozwiązania zapewne wielu zainteresowanych rezygnuje z zakupu. Rozczarowuje także port USB w standardzie micro.
Głośnik multimedialny jest jeden – standard w przypadku Xiaomi. Jakość emitowanego dźwięku nie rzuca na kolana – jest raczej poprawna, aczkolwiek nie będziecie chcieli przy nim imprezować, bo najzwyczajniej w świecie jest po prostu za cichy do takich akcji. W mniejszym gronie można jednak muzyki posłuchać. Spisuje się także bardzo dobrze do sygnalizowania zdarzeń. Podobnie ma się sytuacja po podłączeniu zestawu słuchawkowego.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.