Premiera układu, który zasili flagową serię Galaxy S10, zbliża się wielkimi krokami. Samsung Exynos 9820 ma być wydajnym i energetycznym skokiem naprzód, ale czy prześcignie napierającą konkurencję?
Doniesienia o nadchodzącej serii Galaxy S10 zdają się nie mieć końca. Wszystko przez tajemniczość Samsunga, który nie udostępnia praktycznie żadnych informacji na temat nowej generacji flagowców. W konsekwencji wszyscy błądzimy we mgle i pozostawiamy jubileuszowe smartfony w sferze domysłów.
Jest jednak coś, czego możemy być pewni – we wszystkich smartfonach Galaxy S10 znajdziemy procesor Exynos 9820, który zadebiutuje już 14 listopada. Co już wiemy o nowym układzie?
Następca Exynosa 9810 dołączy do konkurencyjnego Kirina 980 i Apple A12 Bionic, ponieważ zostanie wytworzony w procesie litograficznym 7 nm. Oznacza to w dużym skrócie lepszą energooszczędność przy jeszcze mniejszych rozmiarach. Samsung nazwał tę technologię produkcji Extreme Ultraviolet (EUV).
Budowa samego SoC również ulegnie zmianie. Samsung zdecydował się upodobnić swój procesor do Kirina 980, stosując osiem rdzeni w układzie: 2 + 2 + 4. Na dwa pierwsze składają się modele Mongoose M4 zaprojektowane przez Samsunga, dwa kolejne to duże Cortex-A76, a cztery dopełniające to jednostki Cortex-A55.
Wydajność układu w dużej mierze będzie zależeć od rdzeni zaprojektowanych przez Samsunga, ponieważ sześć pozostałych to identyczna konfiguracja znana z Kirina 980. Procesor Huawei zdobywa co prawda laury w zestawieniu benchmarkowym AnTuTu, ale skok w wynikach nie okazał się spektakularny. Jak to będzie w przypadku Samsunga?
Exynos 9820 ma szansę powalczyć na polu sztucznej inteligencji, ponieważ zostanie wzbogacony o podwójny procesor NPU, dedykowany tylko obsłudze rozbudowanej AI. Możemy spodziewać się zatem rozpoznawania scenerii podczas fotografowania, identyfikowania obiektów pokroju budynków i zwierząt, a nawet dodatków w postaci liczenia kalorii w czasie rzeczywistym.
Doświadczenia podczas moich testów Huawei Mate 20 Pro pokazały, że najlepiej radzi sobie sztuczna inteligencja w aparacie, natomiast praktyczne działanie pozostałych funkcji pozostawia nieco do życzenia i dopracowania. Jestem ciekawy, jak poradzi sobie z tym Samsung.
W procesor zostanie wbudowana antena 5G dla szybkiego standardu łączności, a także moduł obsługi czytnika linii papilarnych wbudowanego w ekran – ta metoda odblokowywania telefonu będzie jedną z kluczowych zalet Galaxy S10.
Czy układ pobije swoich obecnych konkurentów? Najsilniejszy zawodnikiem wykonanym w 7 nm okazuje się Apple A12 Bionic, który zasila najnowsze modele iPhone, ale trudno jednoznacznie porównywać z nim procesory Samsunga. Znacznie łatwiej możemy tego dokonać z Kirinem 980, który bazuje na bardzo podobnych technologiach.
W praktyce oba układy mogą cechować się podobną wydajnością, ponieważ widocznymi na pierwszy rzut oka różnicami są modele zastosowanych rdzeni. Do szybkości Galaxy S10 raczej nie będziemy mogli mieć żadnych zastrzeżeń.
Więcej o wyglądzie Galaxy S10 przeczytacie w tekście mojego redaKcyjnego kolegi Konrada.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Z zakupem telefon do zdjęć czekasz do premiery Huawei Mate 70? Możesz mieć rację, bo…
Seria vivo S20 zaoferuje użytkownikom mocarną specyfikację. Zwłaszcza vivo S20 Pro zapowiada się na jednego…
Aplikacja Uber wzbogaca się o udane nowości, które mogą przydać się także w okresie świątecznym.…
Najbliższy weekend może być uciążliwy dla klientów banku mBank. Bank zaplanował przerwę w działaniu swoich…
Do rodzinki ciekawych flagowców niedługo dołączy vivo X200s. On również otrzyma potężną specyfikację na czele…
Do walki z oszustami wydzwaniającymi do nas i wykradającymi nasze dane zostały wytoczone ciężkie działa.…