W dzisiejszych czasach nie tak łatwo o smartfona z pojemną baterią, dlatego coraz częściej potrzebujemy dodatkowego źródła energii. W terenie pomoże nam powerbank ADATA P5000, czyli tani i lekki gadżet z ciekawym antyfałszerskim dodatkiem. Sprawdzamy, czy warto go kupić.
Prawdziwą plagą wśród wielu obecnie produkowanych smartfonów jest zbyt mała pojemność akumulatora, który nie jest w stanie efektywnie obsłużyć wszystkich zastosowanych podzespołów przez dłuższy czas i w konsekwencji nawet jeden dzień pracy bez dostępu do gniazdka może stanowić wyzwanie.
Rodzi to komplikacje podczas podróży i wzmożonej pracy, kiedy potrzebujemy naszego telefonu przez dłużej niż tylko kilka godzin. Z pomocą przychodzą przenośne powerbanki, których pojemność często przekracza dwukrotną ilość energii w smartfonie i pozwala na szybkie uzupełnienie baterii.
Wśród producentów powerbanków wyróżnia się ADATA, która oferuje wiele w stosunkowo niskiej cenie. Jednym z takich przykładów jest model P5000, który kosztuje 39 złotych i w zamian oferuje 5000 mAh dodatkowej energii. Co najdziwniejsze, nie znalazłem go w żadnym polecanym przez twórcę sklepie – ich listę możecie zobaczyć na tej stronie. Pozostaje nam tylko czekać na jego dostępność.
Zaczynając od budowy powerbanka, został on wykonany z jednego bloku tworzywa sztucznego, które producent oferuje w sześciu wersjach kolorystycznych. Do mnie trafiła biała, która jest moim zdaniem najbrzydsza. Na plus zaliczam natomiast odporność na zabrudzenia i przyjemną w dotyku fakturę.
Głównymi zaletami podkreślanymi przez twórcę są wymiary oraz waga urządzenia – 117 g oraz rozmiary 99 x 43 x 22 mm pozwalają na zabranie go wszędzie i wygodne trzymanie w dłoni. Niewątpliwie jest to jedno z najmniejszych ogniw na rynku.
Na wyposażeniu znalazły się: pojedyncze złącze USB 2.0, wejście ładowania powerbanka, włącznik oraz… wykrywacz fałszywych banknotów. Latarka świecąca w świetle ultrafioletowym to nietypowy dodatek, którego efekty możemy obserwować w nocy.
Promienie UV ujawniają znaki wodne umieszczone na banknotach i w efekcie mogą pomóc nam w wykryciu podrobionych pieniędzy. Przetestowałem to na własnej skórze, ale niestety nie mogę pochwalić się posiadaniem żadnych fałszywych banknotów…
Obecności tego elementu nie uważam za przesadnie praktyczną, ponieważ o wiele bardziej przydatna byłaby zwykła latarka LED.
Pojemność 5000 mAh to w tej cenie bardzo dobry wynik pozwalający naładować naszego smartfona do pełna przynajmniej jeden raz. Ładowanie telefonu z portem microUSB daje wynik około 60% uzupełnionej energii w dwie godziny, natomiast podczas ładowania telefonu ze złączem USB typu C udało mi się uzyskać 80% w tym samym okresie.
Zapytacie pewnie, ile zajmuje naładowanie samego powerbanka? Od stanu pełnego rozładowania do pełnego naładowania zajmuje to średnio 4 godziny. Warto więc przygotować go przed planowaną podróżą znacznie wcześniej.
Podsumowując, powerbank ADATA P5000 spełnia oczekiwania w swojej półce cenowej, oferując dobrą pojemność przy niewielkich wymiarach oraz wadze. Dołączoną latarkę UV postrzegam w granicy ciekawostki, ale zabrakło tradycyjnej diody LED oraz drugiego złącza USB. Za niemal 40 złotych nie otrzymujemy też wzorowej szybkości ładowania smartfona, ale to raczej oczywiste.
To dobry sprzęt, ale pod warunkiem, że podładujemy go i zadbamy o stan jego ogniwa odpowiednio wcześniej. Nie wymagajmy od niego zbyt wiele.
ZALETY
|
WADY
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…
Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…
Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…