Premiera najnowszego procesora Samsunga za nami – Exynos 9820 to ośmiordzeniowa bestia z układem sztucznej inteligencji, wsparciem dla rozdzielczości 8K i superszybkiej pamięci. Co jeszcze wiemy o procesorze, który zasili flagowego Galaxy S10?
Walka pomiędzy kluczowymi procesorami 2019 roku dopiero się rozpoczyna – na arenę wkracza właśnie Samsung Exynos 9820, czyli ośmiordzeniowy układ dedykowany dla Samsunga Galaxy S10 i najmocniejszych smartfonów koreańskiego giganta w przyszłym roku. Przyjrzyjmy się jego możliwościom pod lupą.
Proces technologiczny i rdzenie
Exynos 9820 został wykonany w procesie litograficznym 8 nm LPP (Low Power Plus), który zapewnia mu zużycie energii mniejsze o przynajmniej 10 procent w porównaniu do układów wykonanych w 10 nm. Samsung nie zdecydował się tym samym na zastosowanie technologii 7 nm, którą promują jego bezpośredni konkurenci – Apple A12 Bionic oraz Kirin 980.
Najnowszy SoC złożono z ośmiordzeniowego procesora, na który składają się trzy rodzaje jednostek:
- dwa duże rdzenie czwartej generacji od Samsunga,
- dwa duże rdzenie Cortex-A75,
- cztery rdzenie Cortex-A55.
Producent nie ujawnił maksymalnego taktowania zegara, natomiast pochwalił się procentami. Według statystyk łączna moc rdzeni ma być o 15 procent wyższa od poprzedniego Exynos 9810, podczas gdy autorskie jednostki Samsunga mają pracować o 20 procent wydajniej lub zapewnić o 40 procent mniejsze zużycie energii.
Na pokładzie znalazł się popularny układ graficzny ARM Mali-G76 MP12, który poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami oraz obsługą wideo w dobrej jakości.
Samsung nie zapomniał o wyposażeniu swojego procesora w dedykowaną jednostkę NPU do obsługi procesów sztucznej inteligencji. Zintegrowany układ ma pracować 7 razy szybciej i wspomagać zadania pokroju przetwarzania zdjęć i tajemniczych „możliwości inteligentnych”.
Przechodząc do możliwości fotograficznych, Exynos 9820 posiada ulepszony procesor przetwarzania obrazu ISP ze wsparciem dla pięciu obiektywów, szybszego autofocusa oraz czujnika ruchu IR. Możliwości tego podzespołu mogą okazać się kluczowe w fotograficznych potyczkach Galaxy S10.
Warto jeszcze wspomnieć o obecności kodeku MFC, który wspiera enkodowanie i dekodowanie treści w rozdzielczości 8K przy 30 klatkach na sekundę oraz 4K przy 150 kl/s. Oznacza to przełamanie bariery 4K oraz zupełnie nową jakość wideo dla przyszłych flagowców koreańskiego giganta.
Co jeszcze warto wiedzieć o Exynos 9820?
- układ obsługuje szybką pamięć wewnętrzną typu 3.0,
- osiągnięto łączność LTE kat.20 o prędkości do 2.0 Gbps,
- procesor wspiera zabezpieczenia PUF, które tworzą z naszych danych np. linii papilarnych, unikalny klucz,
- maksymalne rozdzielczości aparatów to 16 MP + 16 MP dla podwójnego zestawu lub 22 MP dla pojedynczej kamery.
Procesor po raz pierwszy ujrzymy w nadchodzącym Galaxy S10, który pod wieloma względami na stanowić przełom konstrukcyjny i wizualny. Bardzo ciekawe, jak nowy Exynos poradzi sobie w starciu z układami wykonanymi w 7 nm, w tym nieujawnionym jeszcze Snapdragonem 8150.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.