Jak często włączasz smartfona w ciągu każdego dnia? Czy używasz go bardziej, jak komputera czy zwykłego telefonu? Sprawdź, jak ze swoich smartfonów korzystają inni.
Firma Deloitte przeprowadziła niedawno ciekawe badanie pod nazwą Deloitte 2018 Global Mobile Consumer Survey. Wynika z niego, że przeciętny Amerykanin spogląda na ekran swojego smartfona 52 razy w ciągu dnia. To wzrost w stosunku do roku poprzedniego, kiedy średnia wynosiła „jedynie” 47 razy.
Co chyba najbardziej ciekawe – okazuje się, że dwie trzecie ankietowanych chciałaby zmniejszyć tę liczbę! Oznacza to, że większość użytkowników smartfonów chciałaby znacznie mniej spoglądać w smartfona, ale nie może przestać. Dla mnie pachnie tutaj uzależnieniem, które dotyka zdecydowaną większość ludzi na świecie – nawet jeśli uważają, że jest inaczej.
Z badania wynika, że 40% użytkowników zdecydowanie twierdziła, iż zbyt często używa smartfona w ciągu dnia. Z kolei 60% ankietowanych w przedziale wiekowym od 18 do 34 roku życia przyznało, że jest uzależnionych od swojego urządzenia. Jeszcze więcej, bowiem 63% respondentów twierdziło, że próbowało ograniczyć czas korzysta ze smartfona, ale tylko połowie się to udało. Reszta skończyła z mizernym skutkiem i poległa w walce z uzależnieniem.
Ciekawe jest także to, że w poprzednim roku „tylko” 54% badanych chciało zredukować czas korzystania ze smartfona. Jak widać, w tym roku wskaźnik ten podskoczył prawie o 10%.
Smartfony są z nami wszędzie – w domu, w łóżku, na dworze, w pracy, kiedy śpimy i kiedy imprezujemy. Stały się nieodłącznym elementem życia zdecydowanej większości osób.
Warto wymienić także kilka innych statystyk, które uzyskano z tego badania. Znajdziecie je w wypunktowanej liście, która znajduje się poniżej:
Raport The Wall Street Journal przybliża nam z kolei dane na temat tego, kiedy konsumenci decydują się na wymianę swojego smartfona. Okazuje się, że większość z nas wcale nie robi tego tak często, jak mogłoby nam się to początkowo wydawać.
Konsumenci czekają przeciętnie 2.83 roku z wymianą swojego smartfona na nowy. Czas oczekiwania zdecydowanie wydłuża się. Dwa lata temu, wskaźnik ten wynosił 2.39. Wynika z tego prosta zależność, gdzie dwa lata temu przeciętny użytkownik wymieniał swoje poręczne urządzenie średnio co dwa lata, zaś już w 2018 roku – średnio o rok później.
Z badań wynika również, że posiadacze iPhone’ów przeciętnie korzystają ze swojego urządzenia przez trzy lata. Uzyskany wskaźnik wynosi 2.92 roku, co czyni posiadaczy smartfonów z logiem nadgryzionego jabłka bardziej przywiązanych do iPhone’a niż jakichkolwiek innych użytkowników do posiadania smartfona z Androidem.
Przyczyną takiego stanu rzeczy upatruje się w dwóch aspektach. Pierwszą z nich jest cena urządzeń – jak już ktoś się decyduje na wydanie kilku tysięcy na smartfona to dba o niego i chce, aby służył mu jak najdłużej. Nowe iPhone’y są w tym przypadku dużo droższe niż smartfony z Androidem. Drugim powodem są plany operatorów komórkowych, które przyczyniają się do wydłużenia czasu pomiędzy wymianą smartfona.
Od siebie mogę dodać, że te dane pokrywają się z moimi doświadczeniami i również wymieniam swojego iPhone’a średnio co trzy lata.
Niemal połowa użytkowników smartfonów spędza na nim przeciętnie każdego dnia 5 godzin. Jedna czwarta posiadaczy smartfona jest jeszcze lepsza i przebija ten wynik o dwie godziny, co daje łącznie sumę minimum 7 godzin, które każdego dnia spędza na wpatrywaniu się w ekran smartfona.
Z badań firmy Counterpoint Research wynika jednak, że posiadacze smartfonów chętniej korzystają z urządzenia, jak z komputera. Praktycznie przeglądają Internet i wykonują różne działania albo grają w gry, aniżeli rozmawiają przez telefon.
Z powyższych informacji wynika, że w smartfonach – telefonowanie jest już tylko dodatkiem – funkcją, z której korzystamy zdecydowanie rzadziej niż z innych możliwości tego urządzenia.
Badania wskazały, że 64% użytkowników wykorzystuje smartfona do przeglądania sieci, 62% z kolei grywa w gry. Co ciekawe, ponad połowa (56%) ankietowanych nadal wykonuje połączenia telefoniczne, zaś 54% przesyła wiadomości tekstowe.
Podsumowując powyższe informacje należy mieć na uwadze nieustannie zmieniający się rynek smartfonów. W tym momencie w trendach są urządzenia o coraz większych przekątnych wyświetlacza, co powoduje, że użytkownicy spędzają więcej czasu na nich nawet oglądając filmy, czy grając w gry. Moc obliczeniowa smartfonów dorównuje komputerom, a ich mobilność sprzyja wykorzystaniu ich w każdym miejscu i o każdej porze.
Nic dziwnego, że jesteśmy w stanie coraz częściej wydawać więcej pieniędzy na smartfony premium, które są z nami dłużej. Jednocześnie zapewniają one nam lepsze możliwości (np. fotografowania) i szybsze działanie. Niniejsze trendy, ukazane w tym artykule na pewno w kolejnych latach będą przybierać na sile – zwłaszcza, że powoli wchodzimy w erę smartfonów z elastycznymi wyświetlaczami.
Zgadzacie się z powyższymi badaniami i wnioskami, czy inaczej korzystacie ze swoich smartfonów? Czujecie, że jesteście od nich uzależnieni?
Dajcie znać w komentarzach 🙂
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Apple na Black Friday i Cyber Monday przygotował promocje od 29 listopada do 2 grudnia.…
Niesamowita nubia Z70 Ultra to mój faworyt 2024 roku. Specyfikacja flagowca zaskakuje w każdym calu.…
Świeżo zaprezentowany vivo Y300 5G jednak nie jest taki zły, jak twierdziły przecieki. Okazuje się,…
Czy jest coś lepszego niż dobry telefon w świetnej cenie? Tak, aż trzy świetne modele…
OPPO zaprezentowało harmonogram wdrażania aktualizacji do ColorOS 15 z Androidem 15. Jeżeli posiadasz jego smartfon,…
Klienci PKO BP po raz kolejni są wprowadzani w błąd. To z kolei może prowadzić…