W dzisiejszych smartfonach liczy się nie tylko szybkość i wydajność działania, ale także pomoc ze strony sztucznej inteligencji, którą szeroko promują kolejni producenci. Który procesor radzi sobie na tym polu najlepiej? Możecie się zdziwić.
Szybkość mamy, a co dalej?
Procesory stosowane w najnowszych flagowcach z roku na rok polepszają swoje osiągi oraz wyniki w testach – szybciej przetwarzają dane, lepiej gospodarują pamięcią operacyjną, a przy okazji pobierają jeszcze mniej energii niż poprzednie generacje. Podobny postęp nie ominął także procesorów dla średniej półki.
To wszystko sprawiło, że nawet tańsze smartfony mogą popisać się zawrotną szybkością i otwieraniem aplikacji w ciągu ułamków sekund. Jeszcze kiedyś było to nie do pomyślenia, a dziś flagowe działanie w niskiej cenie jest rzeczywistością.
Możemy zatem spodziewać się, że niedługo dojdziemy do kresu wymaganej przez nas szybkości i każdy smartfon będzie pracował „jak w zegarku”. Gdzie więc leży dalszy rozwój procesorów? Bez wątpienia w sztucznej inteligencji, która ostatnio stała się bardzo modna.
Sztuczna inteligencja w testach
Świetnie pokazuje to przykład Huawei i jego serii Mate 20, czyli najszerzej reklamowanej premiery smartfonów w Polsce. Tam skuteczność „cyfrowego mózgu” w procesorze HiSilicon Kirin 980 to kluczowy punkt marketingowy. Reklamy reklamami, ale jak działanie AI sprawdza się w liczbach?
Ostatni test platformy AI-benchmark pokazuje, że wcale nie wygląda to tak kolorowo. Wyposażony w koprocesor NPU drugiej generacji Kirin 980 przegrywa ze znacznie starszym Snapdragonem 845, nie wspominając o najnowszym SoC Qualcomm Snapdragon 8150 i układzie od MediaTek – Helio P80.
Huawei Mate 20 Pro minimalnie przegrał z OnePlus 6 oraz nieco bardziej z prototypami pracującymi na dwóch najnowszych układach, które uplasowały się na pierwszych miejscach. Różnica pomiędzy procesorem chińskiego producenta a egzemplarzem Snapdragona 8150 okazała się prawie dwukrotna na korzyść tego drugiego.
Pixel 3 kontra OnePlus 6
O wiele bardziej w oczy rzuca się porażka najnowszego Google Pixela 3 XL wyposażonego w chipset Snapdragon 845, który w starciu ze swoim następcą Snapdragonem 8150 osiągnął wynik niemal czterokrotnie niższy. OnePlus 6 z kolei z tym samym procesorem (S845) uplasował się trzeci.
Oznacza to tylko tyle, że sztuczna inteligencja nie zależy tylko od modelu procesora, ale także od pozostałych podzespołów i rozwiązań twórców. Google na tym polu wyraźnie podupadło.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.